Placebo přivezou novinku do Česka

  1:00aktualizováno  1:00
Už páté řadové album vydává jedno z nejsvébytnějších rockových seskupení na současné scéně – britská trojice Placebo.

Placebo | foto: EMI

Díky kombinaci unikátního zvuku, čarovných temných melodií a ponurých bizarních textů se v průběhu deseti let vypracovala z okrajové podivné úchylky až na pozici všeobecně respektované a oblíbené kapely.

Novinka nazvaná Meds tento post velmi pravděpodobně stvrdí. "Jsme vlastně rádi, že se nám nepodařilo ve větší míře prorazit hned první nebo druhou deskou," říká bubeník Steve Hewitt.

"Každé naše další album bylo o něco lepší a úspěšnější než to předchozí, a my jsme měli čas se postupně přizpůsobovat, růst a pracovat na sobě."

Vyprodané Wembley
Dosavadní vývoj završili Placebo před dvěma lety výběrem singlů Once More With Feeling a následným veleúspěšným britským turné, které vyvrcholilo vyprodaným koncertem v londýnském Wembley. "Bylo to pro nás velké zadostiučinění," připouští Hewitt a naráží tím na skutečnost, že Placebo dlouho nikdo nebral v Británii vážně.

Celá léta se jim mnohem víc dařilo v Evropě či Jižní Americe. "Samozřejmě nás to mrzelo, doma je přece jen doma. Proto nám přinesl úspěch Once More With Feeling obrovskou úlevu a svobodu i energii do další práce."

Kapela se vydala do Francie, která jim chuť velkého úspěchu dala kdysi pocítit jako první. "Francie nás má ráda a my máme rádi Francii, ale album Meds jsme tam připravovali z pragmatičtějších pohnutek: kvůli teplému počasí," usmívá se bubeník.

Dalším důvodem možná byl francouzský producent slovanského jména Dimitri Tikovoi, s nímž před časem Placebo natočili temnou coververzi písničky Kate Bushové Running Up The Hill –  a zaujal je přitom natolik, že se mu rozhodli svěřit své nové album. "A hodně brzy jsme toho litovali," směje se znovu Hewitt.

Producentovi se totiž nezamlouval úmysl pokračovat ve směru předchozího řadového alba Sleeping With Ghosts, na němž Hewitt, zpěvák a kytarista Brian Molko a basista Stefan Olsdal úspěšně experimentovali s elektronikou. Chtěl, aby se Placebo vrátili k přímočarému rockovému zvuku.

"Ta myšlenka se nám nejdřív ani trochu nelíbila," vypráví bubeník. "Argumentovali jsme tím, že přece musíme jít dopředu, zkoušet nové věci, a ne se ohlížet do minulosti." Počáteční tvůrčí spor však netrval dlouho. "Brzy nám došlo, že dvakrát do jedné řeky stejně nevstoupíme a na začátek už se s desetiletými zkušenostmi tak jako tak nevrátíme. A že nás náhlá změna směru může přivést na nečekaná místa."

Jak si novinka povede?
Výsledná kolekce třinácti písniček jeho slova potvrzuje – podobnost s prvními nahrávkami v ní bude asi těžko někdo hledat. "Leda tak hudební kritici," vtipkuje Hewitt a dodává, že on ani jeho kolegové v této chvíli rozhodně nejsou ochromeni očekáváním, jak bude album přijato.

"Natočili jsme nejlepší písničky, jakých jsme byli schopni, a jejich další osud už neovlivníme, tak proč se zbytečně stresovat? V hlavě teď už přemýšlíme nad nadcházejícím turné."

Vzhledem ke dvěma strhujícím koncertům Placeba, které Praha dosud zažila, je pro tuzemské příznivce výtečná zpráva, že své idoly uvidí znovu: 24. června vystoupí na festivalu United Islands of Prague.    

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Anna K. vyráží na předvánoční akustické turné. Má to vývoj a dynamiku, říká

Nejprve se „odpojeným“ koncertům bránila, nakonec ji ale nadchly natolik, že po loňské šňůře akustických vystoupení...

RECENZE: Mnoho slz a nářků, ale jen málo nosných hudebních nápadů

Bez jakéhokoliv předchozího upozornění vydal australský zpěvák a skladatel Nick Cave dvojalbum Ghosteen. Intimní a...

GLOSA: Byčkov řídil Mou vlast jako běžný koncert. Nic méně, nic více

Smetanova Má vlast je „doma“ na zahajovacím večeru Pražského jara, nicméně hrát se přirozeně může kdykoli. Na běžný...

VIDEO: Mandrage to v novém videoklipu vidí růžově

Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipu Vidím to růžově odehrává, předznamenává kapela Mandrage novou desku,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz