"Termín volné sdružení znamená, že nejsme organizováni, nemáme členstvo, nepřijímáme ani nevylučujeme. Nechceme žádné komise, rozhodování a hlasování," řekl Jan Burian, který v letošním roce sdružení písničkářů vede.
Forma spojení hudebníků odkazuje na někdejší sdružení Šafrán, které organizovalo koncerty písničkářů počátkem sedmdesátých let minulého století. Zúčastnění zpěváci se dříve potkávali na Festivalech osamělých písničkářů, které Burian v posledních letech nepravidelně organizoval.
Zahajovací koncert celé série proběhl včera. Kromě Buriana vystoupili Martina Trchová, Jiří Smrž, Karel Vepřek, Cain z plzeňské rockové Znouzectnosti a dosud neznámá skupina Muzikolamy.
Následující koncert se uskuteční 22. září a vystoupí na něm Jan Zubrycký, Karel Diepold a Jiří Konvrzek. Petr Váša, Petr Nikl a Zuzana Homolová vystoupí v Divadle Na prádle 11. října, na následujícím koncertě se 25. října představí Jiří Smrž, Jiří Dědeček a Sestry Steinovy.
Mezi "osamělé písničkáře" Burian řadí své kolegy, kteří "hrají písničky z duše a všechen balast pop music je pro ně vedlejší". "Jsou to lidi, kteří hrají za každou cenu to, co je baví a co si myslí, i kdyby měli umřít hlady," řekl Burian.
Od smrti hladem však podle Buriana často písničkáře zachraňují civilní, občas i "neumělecká" povolání. Například letošní držitel ceny Anděl v kategorii folk & country Jiří Smrž se prý živí převážně manuálně jako "čistič stok".
Podobnou hudbu jako "osamělí písničkáři" hrají například také Jaromír Nohavica nebo Radůza; ti však podle Buriana do této společnosti nezapadají. "Mám pocit, že jsou už příliš zavlečeni do světa showbyznysu," vysvětlil Burian.