Phil Collins se vrací. S Genesis a na parkoviště

  4:14aktualizováno  4:14
Legendární zpívající bubeník Phil Collins se zítra představí v Praze v čele obnovené kapely Genesis, s níž nazpíval její největší hity.

Phil Collins | foto: David NeffMF DNES

"Toto je mé poslední turné. Důvodů je víc, ale dva jsou nejdůležitější: zaprvé mi lékaři před pár lety objevili vážnou vadu sluchu, kterou živá vystoupení hodně zhoršují, a už tehdy mi výrazně doporučili, abych s koncertováním definitivně přestal. A zadruhé můj syn jde do školy a já chci být u toho," tvrdil Phil Collins v roce 2005, kdy se objevil v Praze v rámci svého sólového turné First Final Farrewell Tour. 

Svá slova však slavný velikán a proslulý workoholik světového popu nedodržel – těžko by tehdy asi i on sám hádal, že o necelé dva roky později se do české metropole vrátí. Tentokrát nikoli jako sólový muzikant, ale vůbec poprvé jako lídr a bubnující zpěvák legendární kapely Genesis. Tu se podařilo postavit na nohy sedm let po rozpadu.

Koncert na parkovišti
Jedna z nejúspěšnějších kapel moderní hudební historie, která prodala na 130 milionů alb, se zítra představí na parkovišti u zastávky metra Českomoravská. Lístky na koncert jsou v prodeji v sítích Ticketpro v cenových relacích od 995 do 3495 korun. V rámci současné evropské koncertní šňůry Turn It On Again se dnes Genesis zastaví v rakouském Linci. Ve čtvrtek pak kapela vystoupí v polských Katowicích a v sobotu v německém Hannoveru.

Tony Banks, Phil Collins a Mike Rutherford, ústřední postavy současného seskupení Genesis, vyrazili před čtrnácti dny na společné koncertní turné po dlouhých patnácti letech. V této sestavě absolvovali poslední koncertní turné v roce 1992, poté se Phil Collins rozhodl jít vlastní cestou. O šest let později odjeli Genesis ještě jedno turné, Collinse tehdy nahradil o dvě generace mladší zpěvák Ray Wilson.

V roce 2000 se kapela rozhodla pro "definitivní" konec své veleúspěšné kariéry. Přesto se nyní vrací zpět na pódia – bez úplně původního frontmana Petera Gabriela, který účast na obnoveném projektu odřekl. A to i přesto, že Collins, který jej na postu lídra kapely vystřídal již v roce 1975, si jeho návrat přál a sám jej prosil.

Phil Collins se do Genesis dostal vlastně díky náhodě. Kapela vznikla přesně před čtyřiceti lety v anglickém městě Gadalmin spojením dvou školních hudebních skupin. Pětice patnáctiletých mladíků (Peter Gabriel, Tony Banks, Mike Rutheford, Anthony Phillips a Chris Stewart) tehdy hrála folkově laděné skladby. Collins se k ní přidal po změně sestavy až po natočení druhé desky v roce 1970.

Hrát na bicí začal již ve čtyřech letech, později nastoupil na soukromou hereckou školu. Stihl dokonce natočit i několik filmů, ale herec se z něho nakonec nestal, přestože má údajně komediální talent. Hudba zvítězila. Na škole hrál s Flaming Lips, pak málem nastoupil do později hvězdné kapely Yes. Jenže rozhodl inzerát, který si dali Genesis, a Collinse zaujal.

Hurá do Ameriky
Mikrofon převzal od Petera Gabriela v době, kdy už kariéra kapely strmě stoupala vzhůru. S Collinsem v čele pak Genesis ustoupili od dramatičnosti a velkých gest, jež měl v oblibě Gabriel. Začali dělat muziku zábavnějšího ražení, od roku 1980 vydali pět alb, dokonce prorazili i v Americe – především s albem Invisible Touch.

Přesto začátkem 80. let Collins rozjel souběžně i svoji sólovou dráhu, kterou zahájila deska Face Value. Popově laděné balady předčily i prodeje alb skupiny Genesis. V letech 1984 až 1990 měl třináct skladeb v první desítce amerického žebříčku.

Ke svým sedmi sólovkám a práci s Genesis se Collins stíhal podílet na albech Johna Calea, Erika Claptona, Roberta Planta a dalších. Speciální kategorii tvoří jeho jazzový bigband Brand X, s nímž vydal dalších devět desek, a také filmová muzika. Za animovaný film Tarzan dostal Oscara, Zlatý glóbus a Grammy.

"Nemůžu si pomoct, jsem šťastný, když můžu natáčet desky nebo vyrazit na turné a denně hrát, protože to dělá šťastnými lidi, kteří moji hudbu poslouchají," tvrdí. Zítra se takových šťastlivců sejdou v Praze tisíce.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Anna K. vyráží na předvánoční akustické turné. Má to vývoj a dynamiku, říká

Nejprve se „odpojeným“ koncertům bránila, nakonec ji ale nadchly natolik, že po loňské šňůře akustických vystoupení...

RECENZE: Mnoho slz a nářků, ale jen málo nosných hudebních nápadů

Bez jakéhokoliv předchozího upozornění vydal australský zpěvák a skladatel Nick Cave dvojalbum Ghosteen. Intimní a...

RECENZE: Liam Gallagher je i bez Oasis za zády ve slušné formě

Stranou mnohdy nesmyslného zbožštění kapely Oasis natočil její bývalý zpěvák Liam Gallagher velmi slušné album. Jmenuje...

RECENZE: Ani v Paradise nemají KMFDM slitování s průměrností

Respekt. Vážně. Neboť otevřít album nadupanou skladbou K-M-F, postavenou na sloganu „kill motherfucker fucking kill...

Najdete na iDNES.cz