RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

  10:50aktualizováno  10:50
V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě, mohl a měl to být jedinečný zážitek. Smršť hitů a sám protagonista i jeho kapela hrající jako o život. Nebýt toho, že mistr zvuku se rozhodl všechny přítomné těžce potrápit.

Když se Phil Collins kolem půl deváté večer přibelhal na pódium o holi, vypadalo to jako vtip. Koneckonců turné, s nímž do pražské O2 areny v úterý večer zavítal, se jmenuje příznačně Still Not Dead Yet – Ještě nejsem mrtvý. Takže se usadil na židli a z papírku česky oznámil, že je po operaci zad a bolí ho noha. Tedy jadrněji, jak dokládá i fotogalerie.

Still Not Dead Yet Live

Autor:

Místo konání: O2 arena, Praha

25. června 2019

Hodnocení­: 60 %

Navzdory tomu, že tedy koncert odehrál vsedě, Collins absolutně nic neošidil. Zpíval jako o život, jeho doprovodná kapela, jež čítala i čtyři vokalisty nebo dechovou sekci, jela naplno. Co mohlo rušit, bylo zdlouhavé představování spoluhráčů. A potom taky nekonečné bubenické sólo Collinsova syna Nicholase.

Sledovat technické finesy osmnáctiletého pokračovatele rodu bylo sice zajímavé, přidal se k němu perkusionista a na úplný závěr i otec, jen se to celé mohlo zkrátit na polovinu.

Jinak ovšem Collins neponechal nic náhodě. Servíroval především hity. Zkraje večera zazněly písně Another Day in Paradise či Don’t Lose My Number a došlo na skladby od Genesis Throwing It All Away nebo Follow You Follow Me. Závěr koncertu potom obstaraly pecky jako You Can’t Hurry Love, Invisible Touch, Easy Lover nebo Sussudio. Publikum v zaplněné O2 areně se bavilo nadmíru.

Bohužel, trochu citlivější posluchač musel trpět, protože jestli se něco nepovedlo, byl to tentokrát zvuk. A to ne v tom smyslu, že nebyl nějak dokonalý, což k velkým halovým koncertům bohužel patří, tady bylo prostě všechno špatně.

I na úrovni zvukaře, kde se dá očekávat zvuk nejvyladěnější, lezla z reproduktorů nabasovaná koule, v níž rozpoznat jednotlivé nástroje byl docela problém. Co hůř, také Collinsův zpěv se v tom hluku ztrácel, a to až do té míry, že mu prostě nebylo rozumět.

Fotogalerie

Přitom byly momenty, kdy šlo hlavní vokál obdivovat. Hlavně v pasážích, kde zpíval do tiššího doprovodu jako v písni In the Air Tonight, když si dal píseň Separate Lives jen s jednou z vokalistek nebo You Know What I Mean pro změnu se synem Nicholasem u klavíru.

Bohužel, jakmile spustila celá kapela, přišla veškerá snaha vniveč. O něco jasnější zvuk se kupodivu linul v zadní části haly, ale hlavní problém s utopeným zpěvem tu přetrvával. Hudba zněla tak hlasitě, že se v ní ztrácela většina dynamiky, včetně třeba jinak rázných stopek v Don’t Lose My Number. Nic, jedna hutná a nečitelná hmota.

Věčná škoda, protože Collins se předvedl i jako příjemný bavič, to třeba když se špičkoval se synem, a on i kapela si koncert zcela zjevně užívali. A většině publika ten otřený zvuk podle všeho taky nevadil, tleskalo se mohutně. Nicméně hudba, která není pořádně slyšet, je prostě jen poloviční zážitek.

Phil Collins přiletěl do Prahy včera pronajatým Boeingem:Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz