Petra Janů před Duety: Vše se mi splnilo a teď si užívám

  3:18aktualizováno  19:18
Zpěvačka Petra Janů je spokojená. Říká, že práce má dost, a tak to má být. Publikum ji zná z rockových desek, jako byl památný Motorest, nebo z muzikálů. V poslední době se vrátila na koncertní pódia a loni v prosinci vyprodala pražskou Lucernu. Ovšem na nové album Kouzlo si zpěvačka, která prošla i Divadlem Semafor, počkala devět let.

Po devíti letech vydává Petra Janů novou desku Kouzlo. Dává si pauzu od muzikálů a chystá se na soutěž Duety, partnera jí bude dělat Vojtěch Bernatský z redakce sportu ČT. | foto: Česká televize/ Lenka Hatašová

Jak do showbyznysu?

Petra Janů

"Záleží i na náhodě, třeba které lidi potkáte, štěstí je hodně důležité. Být ve správný čas na správném místě. To všechno dohromady. Nebo musí přijít někdo výjimečný, třeba Ewa Farna, která se ovšem potkala s šikovným producentem a manažerem Leškem Wronkou. Nepotřebovala jít do SuperStar. Upřímně řečeno, dnes bych začínat nechtěla."

Proč se to s deskou tak protáhlo?
Neměla jsem pořádný impulz k natočení desky. Až přišel aranžér, skladatel a muzikant Charlie Blažek, který se orientuje v současné autorské scéně. Já jsem od ní byla odtržená, žila jsem si v muzikálech. Blažek se setkal s člověkem, který byl ochotný investovat do mé desky. On také oslovil autory – textaře Pavla Vrbu, Hanu Sorrosovou nebo Eduarda Krečmara. Mezi skladateli jsou Jiří Škorpík, David Solař a Roman Šandor. Od něho mám skladbu Pátý oceán, ta mě chytila hned na první dobrou. Titulní píseň Kouzlo je zase kantiléna podle všech pravidel.

Kouzlo je romantická deska?
Ne úplně, některé písničky jsou spíš zpovědi. Duet Jsou dál jsou zpívám s Petrem Kolářem. Na albu převažují poprockové balady. Zpívá je dospělá ženská, která ví, kde je sever, uvědomuje si, co může očekávat a ještě toho taky spoustu chce.

A co chce?
Aby život, který má, ještě takhle pokračoval. Vzpomínám si, jaké jsem měla sny, když jsem začínala zpívat. Musím říct, že osud byl ke mně velmi štědrý. Všechno se mi splnilo, možná i přeplnilo. Já si to teď užívám.

Chystáte k albu nějaké turné?
To je legrační záležitost. Vyberete si šest koncertů a označíte je za turné. Ne, já samozřejmě zařadím některé nové písničky do programu, ale lidi by asi nepřišli jenom na nové věci.

Petra Janů zpívá vyprodané LucerněPetra Janů slavila po koncertu s přáteli v restauraci kousek od Lucerny

Ovšem poslední dobou vystupujete častěji než dřív, ne?
Dala jsem si pauzu od muzikálů. Tím netvrdím, že se jich zříkám, ale Angelika byla mým desátým. To už je docela dost. I když Janek Ledecký mi nedávno říkal: "Píšu nový muzikál a mám pro tebe úžasnou roli." Na jeho Hamleta mám pěkné vzpomínky, do toho bych šla. Ale než ten muzikál vznikne, uplyne nějaký čas. Budu koncertovat a počkám si. O práci se nebojím, mám jí dost.

Proč jste kývla na televizní soutěžní show Duety, kterou připravuje ČT?
Nejsem extra soutěživý typ, ale tahle show by mohla lidi bavit. Viděla jsem anglickou verzi od BBC, podle které vzniká i český pořad. Vedle osvědčených zpěváků vystupují jiní známí lidé, kteří rozhodně nepatří do hvězdné pěchoty. Ostatně sportovní redaktor Vojta Bernadský, který bude mým partnerem v Duetech, zpívá dobře. A mít vedle sebe mladého kluka je báječné. Na Duetech pracuje stejný štáb jako na StarDance, kde měli výborně sejmutý zvuk. Takže se toho nebojím.

Stardance střídají Duety

Pěvecká show Duety ...když hvězdy zpívají, kterou Česká televize začne vysílat od 31. října, spojí osm profesionálních zpěváků se známými tvářemi. Soutěžit budou herci, moderátoři i modelka. Seznamte se se soutěžními dvojicemi.

Sledujete "federální" SuperStar?
Zatím ne. Ale vždycky jsem se chytila, až když v televizi běžely poslední soutěžní večery.

Co si o tom myslíte?
Zase vyrobí pár nešťastných lidí... Oni mohou vyletět nahoru, ale co potom? Zapamatujete si řekněme pět finalistů, kteří vás zaujali. Kolik už bylo odvysíláno soutěžních řad včetně X-Factoru? Čtyři? To máme dvacet finalistů, kteří by asi měli udělat nějakou kariéru. Já si teď vzpomenu hlavně na Petra Bendeho, který si vyšlapává svoji cestu správně. A na Anetu Langerovou.

Ovšem s několika finalisty jste se potkala v muzikálech. Jaký jste z nich měla dojem?
Někteří mlaďoši mluvili o muzikálech pejorativně. Prý je to otupující fabrika. Rok se s rokem sešel a Šárka Vaňková, Tomáš Savka nebo Petr Poláček se objevili v muzikálech. Zjistili, že musí od všeho umět, a když ne, tak se neobhájí. Naštěstí si rychle uvědomili, že potřebují nějaký základ. Savka začal chodit na Ježkovu konzervatoř. Děti, které se nyní dostávají do centra dění, jsou soutěží uchvácené. Všichni jsou z nich na větvi, starají se o ně vizážisté, objevují se v novinách. Jenže pak zhasne kamera, produkce je pustí z ruky jako horký brambor a dělejte si, co chcete. Záleží na tom, jak se s tím kdo vyrovná.

Petra Janů

Zpíváte od roku 1972, máte tři slavíky, znáte český showbyznys. Dala byste nějakou platnou radu začínajícím zpěvákům?
Není vůbec žádná rada. Záleží i na náhodě, třeba které lidi potkáte, štěstí je hodně důležité. Být ve správný čas na správném místě. To všechno dohromady. Nebo musí přijít někdo výjimečný, třeba Ewa Farna, která se ovšem potkala s šikovným producentem a manažerem Leškem Wronkou. Nepotřebovala jít do SuperStar. Upřímně řečeno, dnes bych začínat nechtěla.

Přitom cenzura neexistuje, desky si lze vydávat libovolně.
Ale kdo si je koupí, když vás lidi neznají? To je začarovaný kruh.

Natočíte ještě někdy bigbítovou desku?
Prosím vás, vždyť mi bude pomalu...

Tak se podívejte na Rolling Stones.
Ale to jsou chlapi.

Petra JanůPetra Janů si zazpívala i s Petrem Jandou z Olympicu

A co Tina Turner?
Ale ta je jenom jedna. Mimochodem, její koncert jsem si hodně užila. Energie, která z ní šla, byla úžasná. Sedmdesátiletá ženská!

No tak vidíte.
Ale mě to nějak nepřitahuje.

Já si vzpomněl na Motorest, Exploduj!, tyhle vaše desky z konce sedmdesátých let. Navážete na ně?
Na vystoupeních začínám písněmi Exploduj, Motorest, Jámy, Nic se nemění. Když dám tyhle čtyři za sebou, lidi se začínají vrtět, jestli nepřišli na jiný koncert. Pak je uchlácholím písní Už mi nevolej. Prožila jsem i jiné etapy včetně muzikálů. Na koncertu je proto všechno, co umím. Nápřah i pohlazení po hlavě.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Album roku podle Grammy nahrála country zpěvačka Kacey Musgraves

Zpěvačka Kacey Musgraves s cenou pro nejlepší album roku Golden Hour (Grammy...

Jednašedesátý ročník hudebních cen Grammy nemá jednoznačného vítěze. Po čtyřech cenách v hlavních i žánrových...

VIDEO: Ústřední píseň k Černým vdovám zpívá Plodková i Čvančarová

Jana Plodková, Jitka Čvančarová a Lucia Siposová v seriálu Černé vdovy (2019)

Krimikomediální seriál Černé vdovy odstartuje na Primě v neděli, jeho tvůrci nyní vypouští do světa klip ke...

RECENZE: Twenty One Pilots střídali kostýmy víc než popová zpěvačka

Twenty One Pilots koncertovali 16. února 2019 v pražské O2 areně.

Z Lucerna Music Baru přes Tipsport arénu až do největší české haly. Popularita Twenty One Pilots během tří let vyrostla...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz