Petr Janda věří v děti rokenrolu a má v hlavě další desky s Olympikem

  10:47aktualizováno  10:47
Oslavami půl století v rokenrolu aktivity Olympiku nekončí. Kapela vydává osmnácté album Souhvězdí šílenců, jehož základy vznikly za čtyři dny. A Petr Janda už má naplánované dvě další desky.

Petr Janda na koncertu k padesátinám Olympiku v pražské O2 areně | foto:  Petr Topič, MAFRA

Náročný rok, během nějž Olympic objížděl haly s narozeninovým programem, ale také řešil ztrátu bubeníka Milana Peroutky, zakončuje kapela vydáním nové desky. Její vznik popisuje Petr Janda.

Jak jste přišel na název Souhvězdí šílenců?
Já někdy vyřeším jako první název - to byl případ Sopky, Prázdnin na zemi nebo Kanagomu - a až pak k němu píšu písničky. Tohle byl opačný případ. Přemýšlel jsem, že bychom desku pojmenovali Divná, ale to bychom to moc ulehčili kritikům. Souhvězdí šílenců nám nakonec přišlo nejlepší. Navíc jsem slíbil, že abychom dovršili dvacítku v plné síle, vydáme nové desky i příští a přespříští rok. A chceme všechny pojmenovat nějakým souhvězdím. Po šílenství přijde třeba souhvězdí drsňáků a na závěr souhvězdí romantiků. Ale to si ještě rozmyslím.

Drsňáci a romantici, tam jsou témata jasná, ale o čem pojednává písnička Souhvězdí šílenců?
Je to v podstatě taková vzpomínka, jak to bývalo v kapele prima. Jak za námi chodily holky, někdy jo, někdy ne, kolik jsme toho propařili a že je nám dobře... že děti rokenrolu jen tak něco neporazí.

Máte za sebou velké turné, sérii retrokoncertů v Malostranské besedě, teď rozhodnutí točit desku za rok. Kde se ve vás bere to pnutí?
Pro mne je kapela naprosto neuvěřitelná zábava. Skládat písničky, pak je nacvičit a natočit... já snad nic hezčího ani neznám. Kromě sexu jsem nepoznal nic tak úžasného, jako je tvůrčí činnost. Já si to prostě užívám a měl jsem normální absťák. Šest let od Sopky byla opravdu dlouhá doba, i když jsem mezitím vydal sólovku.

Fotogalerie

Písničky jste měl už napsané?
Ne, ze šuplíku je tam jediná, na to moc nejsem. Já jsem rodině oznámil, že budu skládat, a na dva měsíce jsem se zavřel v pracovně.

Jak konkrétně deska vznikala?
Rozhodli jsme se vrátit k technikám, které ještě vzbuzují úctu. A natočit desku co možná nejvíc analogově. To není natáčení pro amatéry, analog umí hudbu jen zaznamenat. Počítač je proti tomu atomová elektrárna. Jenže analog má jednu výhodu - zní líp. Zvuk bicích a basy nic nenapodobí.

Vy jste na to ve vašem studiu Propast pořád vybavení?
Museli jsme to ohromné nahrávací zařízení na pásky nejprve odvézt k opraváři. Ve čtyřech jsme ho vůbec nemohli dostat do auta, pak zase do výtahu - který se pak odmítl rozjet. Byla to zoufalost, museli jsme vymontovat motor a odvézt ho po částech. Taková to byla tíha.

A stálo vám to za to?
Ano. My jsme se totiž rozhodli, že tentokrát budeme točit jinak. Já jsem udělal demáče, rozdal je klukům, ať si vyberou, co chtějí hrát a co ne. Pak jsem to dal dohromady a každý se pak doma na nahrávání připravil. Ve studiu jsme to hodinu upravovali a hned jsme natočili.

Takže jako za starých časů, kdy byl den na písničku?
Přesně, podobně jako to dělávali Beatles. Řekl jsem: pojďme zkusit kouzlo čerstvého. Když se zkouší dlouho, roztahá se to klidně na měsíc na dva. Takhle jsme měli základy celé desky hotové za čtyři dny.

Zarazilo vás něco?
Kupodivu ne. Náš zvukař všechno dobře připravil, hráli jsme všichni naráz jako kapela. A to byla strašně příjemná změna.

A jak zapadl nový bubeník?
Skvěle, protože Martin Vajgl je přesně ten typ, kterého jsme hledali. Ne jen výborného bubeníka, ale i kolegu a parťáka.

Autor:

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Bratr mi navrhl, ať hraju místo táty, líčí Fedor Frešo mladší

Fedor Frešo s kapelou Collegium Musicum

Slovenské kapely Collegium Musicum a Fermata budou 22. ledna hrát v pražském Lucerna Music Baru. Spojuje je osobnost...

GLOSA: Úsměvy, tanec a zasněný pop. Aurora si Prahu podmanila

Norská zpěvačka Aurora 17. ledna 2019 v pražském Foru Karlín

Byl to pro mnohé zásadní večer a nejvíc nakonec asi pro Auroru, dvaadvacetiletou norskou zpěvačku, která po opakované...

Liam Gallagher poprvé sólově v Česku. Zahraje na festivalu Metronome

Glastonbury 2013 - Liam Gallagher a Beady Eye

Někdejší frontman kultovních Oasis Liam Gallagher bude v červnu jednou z hvězd pražského Metronome Festivalu. Odehraje...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz