Jen sedl ke klavíru a psal. Na skladatele Ebena vzpomenou v Obecním domě

  15:32aktualizováno  15:32
Pětaosmdesáti let by se 22. ledna dožil významný český skladatel a pedagog Petr Eben. Jeho památku připomene ve středu a ve čtvrtek v pražském Obecním domě Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Pod taktovkou Muhaie Tanga a za spolupráce německého varhaníka Gunthera Rosta uvede Ebenovu skladbu Symphonia gregoriana.

Skladatel Petr Eben by se 22. ledna dožil pětaosmdesáti let. | foto: Smetanova Litomyšl

Na koncertech navíc vystoupí pěvecký soubor Schola Gregoriana Pragensis, který interpretuje gregoriánský chorál. Vede ho skladatelův syn David. "Myslím, že můžeme přispět k účinku skladby tím, že její jednotlivé části uvedeme nápěvem, který je v nich zpracován," vysvětluje David Eben.

Jeho otce chorál odjakživa přitahoval a v této skladbě vzdal hold nejen jemu, ale i varhanám, svému oblíbenému nástroji. Poprvé zazněla v podání orchestru FOK před šedesáti lety, ale potom se nadlouho vytratila z repertoáru, protože její duchovní obsah nebyl v komunistické totalitě žádoucí. Dokonce neprošel ani titul, který musel být změněn na Koncert pro varhany a orchestr č. 1.

Když Eben téměř hodinovou skladbu psal, bylo mu něco přes dvacet. "Pořád si ho představuji, mladého hocha, který měl za sebou traumatizující zážitky z války, a z této zkušenosti povstala vděčnost i láska k varhanám," říká syn.

O skladateli

Petr Eben se narodil v Žamberku, zemřel roku 2007 v Praze. Roku 1944 byl pro svůj židovský původ vyloučen z gymnázia a později internován v Buchenwaldu.

Působil i jako pedagog na Karlově univerzitě a na AMU, jeho tvorbou prolíná křesťanské cítění, k nejznámějším dílům patří Pražské Te Deum, varhanní cykly Laudes a Job či opera Jeremiáš.

V té době ještě nebyl na světě, později však svého otce často pozoroval při práci. "Komponování na mne nepůsobilo dojmem ničeho romantického ani dramatického, prostě žádné efektní akordy rodící se v bouři. Otec si prostě sedl ke klavíru a skládal, myslím, že přirozeně a dost rychle, nezdálo se mi, že by se nějak trápil," vzpomíná.

Středověk i kapela

Ze tří Ebenových synů David kráčí nejdůsledněji v otcových šlépějích. "Jako teenager jsem se zajímal spíše o Franka Zappu, až při studiu hudební vědy se mi otevřel svět středověké hudby," vzpomíná. Gregoriánský chorál inspiruje hudebníky od renesance po současnost. A nejen v klasice. "Rozhodující je, zda berou v úvahu jeho podstatu a přinášejí novou kvalitu, nebo zda jen parazitují. Některé pozoruhodné nápady měl například Jan Garbarek na albu Officium," podotýká Eben.

Se sourozenci Markem a Kryštofem navíc už léta tvoří skupinu Bratři Ebenové. V minulých dnech odehráli v Praze benefiční Tříkrálové koncerty, jimiž si připomněli třicet let od vydání alba Malé písně do tmy. A na jaře plánují nahrávat nové cédéčko. "Název ještě nemáme, ale budou na něm opět písničky od Marka," prozrazuje David.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz