Michael Jackson by posmrtná alba nechtěl, říká Paul Anka

  7:51aktualizováno  7:51
Sice je známý hlavně jako zpěvák a autor, ale Paul Anka je zároveň i mužem v pozadí, který dobře ví, jak funguje popový průmysl. Proto na obligátní muzikantskou odpověď, co chystá po turné, nezačne mluvit o cédéčku nebo písničkách ani odpočinku, který by si ve svém věku zasloužil.

Michael Jackson a Paul Anka

"Mám teď rozjeté dva zajímavé obchody. Děláme sociální síť Mobli pro videa a fotky, která je trochu podobná Instagramu. A pak mám podíl ve společnosti, která vyvíjí technologii pro hologramy," překvapí svou odpovědí Paul Anka.

Právě o hologramech se po posmrtném vystoupení rapera 2Paca na festivalu Coachella a nedávném zhmotnění Michaela Jacksona na cenách časopisu Billboard hodně mluví. A Ankova tvorba s tím má hodně co do činění.

Právě z jeho písniček, které s Michaelem Jacksonem natáčel v 80. letech, totiž gramofirma dělá singly, kterými uvozuje diskutovaná posmrtná alba krále popu. Sám Anka si je dobře vědom toho, že je to citlivé téma.

Ostatně první vydanou písní bylo This Is It, kterou správci Jacksonovy pozůstalosti, aniž o tom dali Ankovi vědět, přejmenovali z původního I Never Heard. A následně čelili Ankovým právníkům a nařčení, že mu chtěli upřít spoluautorství.

Mé písničky jsou hotové

Fotka z Jacksonova vystoupení v roce 1988, podle kterého

Michael Jackson

Sám Anka na vydávání písniček, které Michael Jackson nestihl za života dokončit, nemá jednoznačný názor. "Je to těžká otázka. Ty dvě písně, které jsem s Michaelem udělal, jsou ty nejvíce hotové. Nahrávali jsme je v profesionálním studiu v 80. letech, když byl na vrcholu. Nejsou to odpadky nebo poslepované fragmenty písniček. Tak byly od začátku do konce vymyšlené a technicky jsou velmi dobré," obhajuje Anka aktuální singl Love Never Felt So Good z desky Xscape.

Ale jedním dechem připouští: "Ano, pak je tu spousta písniček od jiných, které skutečně jsou jenom zvláštně poslepované dohromady. Je to správná reprezentace? Nejspíš ne. Chtěl by se Michael takhle umělecky představovat, kdyby byl naživu? Ne. Ale hudební průmysl není takový, jaký byl před mnoha lety," předkládá svůj zainteresovaný pohled na to, co se s Jacksonovou pozůstalostí děje.

"Nahrávací společnosti se snaží rychle vydělat peníze, protože technologie je tak napřed, že s ní nejsou schopny držet krok a zajistit, aby každý dostal, co mu náleží. Žijeme ve velmi proměnlivých časech a vy se ptáte, jestli je správné vzít pozůstalost po Michaelu Jacksonovi a vydávat ji. Místo odpovědi bych vám měl dát seznam věcí, které se odehrávají ve společenské, sociologické a komerční rovině," říká Anka.

Falešné celebrity a sex

Paul Anka

Paul Anka

A ke stejnému tématu přiřazuje přehnanou sexualitu současného popu a vytváření celebrit z lidí, kteří nic neumějí. "Má to dvě stránky. Michael Jackson byl skvělým umělcem. Žijeme ve věku komerce, v době, kdy lidé potřebují nostalgii. A kdy je těžké předvídat, zda jim stačí jen vzpomínky, nebo jim udělá radost kus umělce a jeho tvorby, který ještě neznají v té nejlepší formě, jakou můžeme nabídnout," myslí si Paul Anka.

"Už se nelze vrátit k tomu, že by nás zajímala jenom hudba nebo jenom umění samo o sobě. Už to takhle prostě dávno nefunguje."

On sám má o kvalitě posmrtných Jacksonových písní poměrně jasno. U aktuálního singlu třeba nemá velkou radost z verze s Justinem Timberlakem: "Věřím, že to udělali čestně a z uměleckých důvodů, ale já si byl v době, kdy jsme písničku natáčeli, s Michaelem blízký a pamatuji si všechny aspekty nahrávání. Pro mě je to jen přezpívaná písnička, prostě coververze."

Odmítá přitom, že by v tomto případě šlo jenom o peníze. "Peníze mám rád, ale nepotřebuji být nejbohatší na světě. Používám je jako nástroj, jak se osvobodit jako umělec," říká poměrně otevřeně. Ostatně už v mládí si vybudoval pověst nejen skvělého muzikanta, ale i byznysmena.

A pro fanoušky Michaela Jacksona má zajímavou zprávu. "Mám ještě jednu dosud nevydanou písničku. Jmenuje se It Don't Matter To Me a pracujeme na tom, aby i v ní zpíval Timberlake. Ale zatím jsme se rozhodli ji nevydávat. Ještě s tím chvíli počkáme," láká Paul Anka.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

GLOSA: Gallagher nadával, vystoupení Morcheeby připomínalo dobrý sex

Morcheeba, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

V pátek odpoledne na pražském Výstavišti začal čtvrtý ročník festivalu Metronome. Počasí mu zatím přálo a také manýrami...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Madonna na desce Madame X pro experiment zapomněla na hity

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Po neslavném a hlavně pěvecky nezvládnutém vystoupení, jež Madonna předvedla na letošní Eurovizi, byla její deska...

Najdete na iDNES.cz