Patnáct důvodů, proč Madonnu milovat, patnáct, proč ji nenávidět

  6:33aktualizováno  6:33
Má vášnivé ctitele, ale také stejně vášnivé odpůrce. Přinášíme patnáct důvodů, proč si Madonna zaslouží obdiv, a stejný počet argumentů proti.

Madonna | foto: Egotastic

Proč ji milovat

1 Zůstává královnou popu
Madonna dokázala ustát ohromný nástup slávy, díky kterému ji znají doslova v každé zemi světa. Pokud byl Michael Jackson králem popu, ona se ve stejné době stala jeho královnou a na rozdíl od něj toto postavení neztratila. Její nové desky a turné zůstávají už 27 let stále hudebními událostmi.

2 Deska Like A Prayer
Madonna 1989Madonnino čtvrté album nemůže ignorovat ani její zarytý nepřítel. Ne nadarmo se právě tahle deska z roku 1989 podle časopisu Rolling Stone dostala "tak blízko umění, jak jen populární hudba může".

3 Provokativní turné Blond Ambition
Tohle bude už provždy jedna z nejslavnějších koncertních šňůr všech dob. Madonniny sexuální provokace a navážení se do církve zarezonovaly a reklamu jí nakonec dělal i sám papež, který věřící vyzýval k bojkotu jejího vystoupení v Římě.

4 Určuje módní trendy
Už od 80. let ovlivňuje také módní průmysl. Ženy si podle ní začaly odbarvovat vlasy, nosit náramky a kříže kolem krku, o 20 let později v souvislosti s deskou Music zase kovbojské klobouky. Na své image vždy spolupracovala s předními módními návrháři.

5 Umí si vybrat lidi
Lenny Kravitz na brněnském velodromuPřes všechny kritiky jejího zpěvu, tance či herectví se Madonně nedá upřít, že se vždy uměla obklopit správnými lidmi. Jen s hudbou jí pomáhali třeba Babyface, funková legenda Nil Rodgers, producent Neelee Hooper, Lenny Kravitz, Prince, Massive Attack, Björk, William Orbit, Mirwais a řada dalších.

6 Je skvělá obchodnice
A její obchodnický talent je dost možná větší než ten hudební. Za prvních deset let své kariéry prodala nahrávky za více než miliardu dolarů. Ne nadarmo je od roku 2000 v Guinnessově knize rekordů vedena coby komerčně nejúspěšnější hudebnice všech dob.

7 Nebojí se riskovat
A to ani když jde o peníze. Jako první z velkých hudebních hvězd vycítila konec tradičních vydavatelství a místo prodlužování smluv s dosavadním labelem Warner Music podepsala novou s globální koncertní agenturou Live Nation, která jí zajišťuje kompletní servis. A vydělala na tom 120 milionů dolarů.

8 Inspiruje jiné
Beyoncé na turné I Am...Bez Madonny by populární hudba dlouhá léta vypadala jinak. Z jejího odkazu čerpají snad všechny slavné popové divy – od Britney Spears přes Beyoncé po nastupující generaci v čele s Lady Gaga. Vesměs dívky, které nechtějí být jen zpěvačkami, ale ikonami.

9 Deska Ray Of Light
Druhé opravdu zásadní album Madonniny kariéry, na kterém v roce 1998 chytila druhý dech a rázně jím uzemnila všechny kritiky, kteří jí prorokovali konec kariéry. S pomocí producenta Williama Orbita totiž natočila inteligentní a progresivní desku plnou hitů.

10 Charitativní činnost
V posledních letech se zpěvačka věnuje zejména boji proti AIDS a charitě v jedné z nejchudších zemí světa, jihoafrickém Malawi. Madonniny peníze tu jdou především na pomoc sirotkům a těhotným matkám. Financovány z nich jsou i nové kliniky v zemědělských oblastech.

11 Kontroverzní klipy
Madonna 1984Madonnina kariéra začala v roce 1984, tedy ve stejné době, kdy začala vysílat první hudební televize MTV. A právě to, že uměla nové médium využít a za svou kariéru natočila mnoho provokativních a diskutovaných klipů jako Papa Don’t Preach či Justify My Love, z ní pomohlo udělat hvězdu.

12 Kniha Sex
Aby podpořila svou pátou řadovou desku Erotica, napsala Madonna i svou první knihu. A protože ji doprovázely opravdu odvážné erotické fotky, byl z toho minimálně u konzervativní veřejnosti poprask. V knize totiž krom známých tváří jako rapeři Big Daddy Kane či Vanilla Ice nechybí homosexualita či sadomasochismus.

13 Pomáhá gayům a lesbičkám
Madonna je od začátku mezi homosexuály ikonou. Stačí si přečíst text písně Vogue, jež odkazuje na populární tanec newyorských gay diskoték. Po zvolení Baracka Obamy prezidentem třeba pronesla, že teď je Amerika připravena přijmout manželství mezi homosexuály.

14 Film s Madonnou v posteli
Snímek o turné Blond Ambition patří k nejlepším hudebním dokumentům vůbec. Madonnu zachycuje i mimo pódium, kde je z ní panovačná perfekcionistka i ustrašená dívenka, jež se bojí vlastního táty. V nejslavnější scéně pak provádí orální sex na flašce od Coca-Coly.

15 Prodeje a návštěvnost
Madonna - Confessions Tour, ŘímZa 27 let kariéry prodala 200 milionů alb a titul nejprodávanější hudebnice 20. století jí už nikdo nevezme. Veleúspěšná jsou i její turné. To minulé, Confessions, se stalo nejúspěšnější šňůrou zpěvačky v historii a vydělalo téměř 200 milionů dolarů. Rekord už překonalo aktuální turné, se kterým Madonna zavítá do Prahy.

Proč ji nenávidět

1 Není oslnivá zpěvačka
O její slávě nemůže pochybovat nikdo, o jejím zpěvu naopak mnozí. Zvláště na koncertech se už několikrát ukázalo, že co se pěveckého výkonu a rozsahu týká, má Madonna značné rezervy. Při tanečně náročné show proto dokonce občas využije i playbacku.

2 Je mizerná herečka
Přestože se snaží stále prorazit i na stříbrném plátně, její pokusy většinou končí posměchem kritiků. Jedinou pozitivní cenou, již dostala, je Zlatý glóbus za roli v muzikálu Evita, v nominacích na Zlaté maliny je naopak stálicí. Film Swept Away, který natočila se svým bývalým manželem Guyem Ritchiem, šel dokonce i v režisérově domovské Británii rovnou na video.

3 Provokace křížem krážem
Madonna - Confessions Tour, ŘímMadonnina provokace katolické církve přerostla v klišé a rutinu, která je povinností skoro pro každý nový počin. Pryč jsou doby, kdy tím doopravdy šokovala a někoho překvapila, jako závěrem klipu k písničce Like A Prayer, v němž se líbá s oživlým Ježíšem.

4 Zkazila Bonda?
Madonnina skladba Die Another Day je podle mnohých žhavým kandidátem na titul nejhorší bondovské písně v historii a zpěvačka za ni dostala i nominaci na Zlatou malinu za nejhorší filmovou píseň. Na druhou stranu jde o jeden z jejích komerčně nejúspěšnějších singlů (mimochodem s klipem za 6 milionů dolarů) a jiní kritici ho zas navrhli na Zlatý glóbus. Vyberte si.

5 Je velká kabalistka
V roce 1994 se nadchla pro ezoterické židovské učení kabala a rozhodla se je použít pro popkulturu. Krom toho, že ovlivnilo její povedené desky Ray Of Light a Music, třeba se svými tanečnicemi během turné Re-Invention nosila trička s nápisem: Kabalisté to dělají líp. V Londýně dokonce založila Kabala hotel coby "záchytné centrum pro další následovníky víry". Někteří rabíni to označili za typické diletantství celebrit.

6 Příliš sází na peníze
Někteří nemohou Madonně odpustit, že si část svého úspěchu prostě koupila. Třeba písničkářka Joni Mitchell pronesla: "Madonna odsunula význam talentu ze hry. Vydělala spoustu peněz a stala se největší hvězdou světa tím, že si najala správné lidi."

7 Deska American Life
Madonna 2003Tohle špinavé taneční album, na němž spolupracovala s evropským producentem Mirwaisem, se v roce 2003 stalo největším komerčním propadákem Madonniny kariéry. A to zejména doma v USA, kde se třeba druhý singl Hollywood – poprvé ve zpěvaččině kariéře – nedostal ani do Top 100.

8 Nechrání zvířata
Madonna se již několikrát dostala do hledáčku organizace Peta, která se po celém světě zabývá ochranou zvířat. A to nejen kvůli své zálibě v pravých kožešinách, ale také proto, že v minulosti prý několikrát pronajala svůj dům pro lovecké dýchánky. Letos byla podle Pety dokonce zvolena nejhůře oblékanou celebritou.

9 Osobní život
Madonna a Guy Ritchie byli rozvedeniStejné vlastnosti, které Madonně pomohly ve hvězdné kariéře, jí naopak dělají problémy v osobním životě. To, že je panovačná, perfekcionistka a příliš se stará o kariéru, nakonec vedlo i k rozpadu manželství s režisérem Guyem Ritchiem.

10 Obal Hard Candy
Že se na své zatím poslední desce Madonna promění v sadomasochistickou perverzní babičku, to po její předešlé proměně v uvědomělou matku čekal asi málokdo. Výsledek bohužel není sexuálně provokativní jako v minulosti. Nepřekvapí, ale spíš vyděsí.

11 Obchází zákony
Značnou kritiku od organizací pro lidská práva si Madonna slízla v roce 2006 za adopci sirotka Davida Bandy z Malawi. Obcházela prý zákony, když předtím rok v Malawi nežila. Nicméně na stranu zpěvačky se postavil jak otec dítěte, tak třeba Bono, který pronesl, že Madonna by za to, že dostala dítě z nejhorší představitelné chudoby, měla naopak sklidit potlesk.

12 Film Tělo jako důkaz
V erotickém thrilleru z roku 1993, ve kterém si po boku Willema Dafoea střihla hlavní roli, Madonna zabíjí své oběti tak, že je usouloží k smrti. Snímek patří k jedněm z nejhůře hodnocených v historii. Získal nominaci na šest Zlatých malin a Madonna tu svou za nejhorší herečku i proměnila.

13 Marilyn je jen jedna
Madonna 1990Inspirace hvězdou Marilyn Monroe je u Madonny patrná od začátku kariéry. V roce 1990 to tak trochu přerostlo únosné meze, když se na chvilku rozhodla stát v podstatě její věrnou kopií. Začalo to už klipem k písni Material Girl, kde v podstatě okopírovala výstup Monroe s písní Diamonds Are A Girl’s Best Friend.

14 Zrušila Gogol Bordello
Čeští fanoušci kapely kolem Eugena Hutze Madonně asi nikdy nezapomenou, že na termín, kdy měli před dvěma lety na festivalu Rock for People zahrát Gogol Bordello, "odvolala" jejich frontmana. Usmyslela si totiž, že se zpěvákem vystoupí na charitativní akci Live Earth. A ten jí dal přednost.

15 Její megalomanství
U hudebních hvězd to vypadá skoro jako nějaká nemoc. I 154 centimetrů vysoká Madonna své požadavky občas žene do extrémů. Ona musí mít největší pódium, nejzářivější show, když chce mít zámek, tak si ho pořídí, a podobně.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

RECENZE: Producent Mark Ronson se vytáhl, sázka na zpěvačky mu vyšla

Mark Ronson na dánském festivalu Northside (7. června 2019)

Má na kontě hit Uptown Funk s pátým nejpřehrávanějším videem na YouTube, produkoval desky Adele či Lady Gaga a...

RECENZE: Králové thrash metalu Slayer se loučili vražednou show bez patosu

Slayer hráli 25. června 2019 v pražské Tipsport Areně.

Kapela Slayer loni odstartovala celosvětové turné, které má být poslední v její kariéře. V úterý s ním doputovali do...

Najdete na iDNES.cz