Ostrovy zasáhne hudební povodeň

  13:16aktualizováno  13:16
Takový festival Praha ještě nezažila. Na deseti ostrovech na Vltavě, které symbolizují nové členské země Evropské unie, se od čtvrtka do neděle uskuteční přehlídka United Islands of Prague. Výčet hudební záplavy má 130 domácích i zahraničních položek.
Gipsy Kings

Gipsy Kings - Hvězdy festivalu. Vystoupení legendární francouzské kapely Gipsy Kings bude 2. května vyvrcholením hudebního festivalu United Islands of Prague, který na deseti pražských ostrovech oslaví vstup České republiky do Evropské Unie. | foto: United Islands Of Prague

K největším hvězdám patří legendární finská kapela Leningrad Cowboys, britští Levellers či francouská skupina Gipsy Kings. Právě její nedělní vystoupení v pražské T-Mobile Aréně festival zakončí.

SOUTĚZ O LÍSTKY NA GIPSY KINGS

"Festival se koná u příležitosti vstupu České republiky do Evropské unie a klade si za cíl prezentovat nejširší veřejnosti rozmanitost evropské hudební kultury i vklad České republiky do evropského hudebního kontextu," řekl iDNES mluvčí akce Marek Hlavica.

Hodně muziky za jedno euro
Denní vstupné na deset festivalových ostrovů a do patnácti klubů, které se do projektu United Islands of Prague rovněž zapojily, bude odpovídat jednomu euru.

"To je třiatřicet korun. Vstupné je symbolické. Chceme oslovit všechny obyvatele Prahy napříč generacemi, mohou si vybrat z různých hudebních žánrů," vysvětlil Hlavica.

Jedinou výjimkou je koncert hlavních hvězd, kapely Gipsy Kings, vstupenka na jejich vystoupení stojí od 450 do 550 korun.

Permanentka na celý festival včetně Gipsy Kings je k dostání za 750 korun. Pokud na hlavní hvězdu zájemce nebude chtít jít, permanentka ho vyjde na 330 korun.

Hudební maraton začne v pátek
Ačkoliv první koncerty se uskuteční už ve čtvrtek, slavnostní zahájení je plánováno až o den později. Na Střeleckém ostrově otevře festival 29. dubna v 19 hodin pražský primátor Pavel Bém. Po něm se na dvanácti pódiích spustí hudební maraton.

Zastoupena je také domácí scéna počínaje ostravskými Buty přes písničkáře Jiřího Schmitzera až po legendární kapelu Blue Effect s Radimem Hladíkem.

"Festival nestaví pouze na mezinárodně uznávaných hvězdách," říká David Gaydečka, zástupce pořadatelů - agentury Joe's Garage a JVJ produkce. "Hlavním kritériem pro výběr evropských umělců bylo to, zda přinášejí soudobé scéně populární hudby něco původního."

Z koncertů do hospůdky na hokej
Pořadatelé připravili i bohatý doprovodný program. Součástí festivalu budou divadelní představení v A-studiu Rubín a Nosticově divadle. Na ostrovech bude k dispozici na padesát stánků s občerstvením a suvenýry. U stejného počtu výčepů bude připraveno přibližně 300 hektolitrů piva.

Organizátoři rovněž zajistili speciální festivalovou autobusovou linku, která spojí ostrov Štvanice se zastávkami Vltavská, Strossmayerovo náměstí, Výstaviště a Císařský ostrov v Tróji. U Sovových mlýnů na Kampě bude přistávat také vyhlídková parní flotila, jež bude brázdit Vltavu mezi Kampou a Františkem.

"Snažili jsme se pro návštěvníky vytvořit dokonalé zázemí. Fanoušci si během koncertů mohou odběhnout například do některé z malostranských kaváren či do hospůdky sledovat zápasy mistrovství světa v ledním hokeji," dodává mluvčí, který očekává příchod desetitisíců lidí.

Vstup do EU slaví i ostatní noví členové
Také většina dalších zemí přistupujících k Evropské slaví historický krok festivaly.

Například hvězdami velkorysého podniku v Budapešti je britská skupina Sugababes, irští The Corrs, německá technokapela Scooter nebo česká dívčí sestava Black Milk.

Irové, kteří předsedají Evropské unii, zase připravují oslavy na uvítanou nových členů.

Informace o českém festivalu lze najít na adrese www.unitedislands.cz. Permanentky na všechny akce jsou k dostání v běžných předprodejích, vstupenky na jednotlivé ostrovy a do klubů pak v den konání akce přímo na místě.

HUDBA NA OSTROVECH aneb KDO ZAJÍMAVÝ ZAHRAJE

CÍSAŘSKÁ LOUKA (blues, soul)
-123 minut, Radim Hladík & Blue Effect, Vlado Kreslin, J. Leino & the Bluesguys, Hot Bolschevick

DĚTSKÝ OSTROV (folkový program)
November 2nd, Jablkoň, Jiří Schmitzer, Neřež

SLOVANSKÝ OSTROV (jazz, mix)
Sigi Finkel, Courtney Pine, David Dorůžka Trio

STŘELECKÝ OSTROV (world music)
slet bubeníků, Gothart, Urban Trad, Kristi Stassinopoulos, Mercedes Peon, Shal Sick Brass Band

KAMPA (hudba a divadlo)
Hobo blues band, Laura a její tygři, Leningrad Cowboys, Nahoru po schodišti dolů band

LIBEŇSKÝ OSTROV (DJ scéna)
Burridge, Michael Burian, Luke Slater

ŠTVANICE (směs žánrů)
Shooglenifty, Hypnotix, Southpaw, Roe Deer

ROHANSKÝ OSTROV (ska, hip-hop)
Babalet

CÍSAŘSKÝ OSTROV (rock)
Ivan Hlas &; Růžový Brejle, Visací Zámek, Levellers, Buty, Siddhartha, Hudba Praha

VESLAŘSKÝ OSTROV
dechovka

T-MOBILE ARENA
Gipsy Kings

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

Královna písničkářka I. Jen čert ví, proč Navarová své šedesátiny neoslaví

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzaně Navarové by právě bylo šedesát let. Hlas Nerezu a folková průkopnice však téměř před patnácti lety zemřela na...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Najdete na iDNES.cz