Ostrovy duševních vůní UDG

  18:45aktualizováno  18:45
Ústecká skupina UDG, která existuje už od roku 1998, vydala koncem května vlastním nákladem své druhé album Obsazeno místenkou. V pátek 12. září vystoupí "Useless demi-Gods" (tedy "Nepotřební polobozi") na Open-air Letní kino Ústí nad Labem, 18. září pak U Vystřelenýho Voka v Praze.

Počátky fungování kapely jsou ve znamení mnoha personálních změn, poznávání a experimentování s nástroji i celkovým zvukem kapely a neustálého hledání vlastního stylu, které dokumentuje demo Štěkat do boudy z roku 2001.

O dva roky později, v dubnu 2003, nahrávají UDG další, již zmíněnou desku Obsazeno místenkou. Byla nahrána pod producentským dohledem Zdeňka Šikýře v pražském studiu Hostivař, má zvuk profesionální kvality a ani po obsahové stránce nemá slabé místo.

Na albu je deset pop-rockových kytarovek které ozvláštňuje průbojný a zároveň líbezný zvuk saxofonu a v několika (pomalejších) skladbách i violoncello, jež dává písničkám potřebnou křehkost. Díky silným melodiím, které jsou v popové muzice tím nejdůležitějším prvkem, a poetickým textům bubeníka Tomáše Staňka, jež popisují pocity a silné prožitky autora i celkem obyčejné věci osobitým a důvěryhodným způsobem, můžeme ze všech písní vyčíst velký hitový potenciál.

Ne, že by kapela přinášela něco revolučně nového, ovšem gró její produkce tkví především v umění zkomponovat jednoduché bigbítové postupy v chytlavou, ale nepodbízivou písničku, kterou z hlavy jen tak nedostanete. Skladby však nejsou jen jednoduchými popěvky s rockovým základem, mají proměnlivý rytmus, potřebnou gradaci a zpěv Petra Vrzáka - jakoby civilní, přesto velmi naléhavý - vypovídá o skutečnosti a opravdovosti hudebních sdělení.

UDG
Obsazeno místenkou

Vydáno vlastním nákladem v dubnu 2003
Celkový čas: 34:59 (10 tracků)

Celkově je album Obsazeno místenkou velmi pestré. Najdeme tu Zpěvy deště s hard coreovou pasáží přecházející v ska, tříakordovou garážovku Zvědavá s lehce infantilním textem, rozverně zvonivou píseň Marná snaha, kde saxík hraje ’první housle‘, rockové vypalovačky Vůně, Ostrovy a Na měsíc (mísení zpěvů přes sebe tu zní opravdu skvěle), i vyklidněnou popovou baladu Písečná a něhou prosáklou Duševní.

Jak je z předchozích řádků patrné, tvorba UDG osciluje na pomezí rocku a popu, jakoby si brala to lepší ze spektra české hudební scény a tu a tam do skladeb vpašované rytmické experimenty kytaristy Michala Čecha (patrné možná až při několikátém poslechu) jsou navíc důkazem toho, že se pánové nebojí lehce dotknout ani prvků současné taneční hudby.

V kontextu kapely samotné je album Obsazeno místenkou zase o něco vyzrálejší, reprezentativní nahrávkou; vyvrcholením dalšího, autorsky plodného období a počinem, který by konečně mohl zajistit postup do vyšší (té opravdické) ligy nejen po hudební stránce, ale i z hlediska popularity. Z obecného hlediska nová deska UDG potvrzuje, že se u nás stále rodí muzikanti s nadáním složit silnou a zábavnou písničku, což není u mnoha známějších souborů vůbec samozřejmostí.

Nové CD skupiny UDG Obsazeno místenkou lze zakoupit (za příjemných 140 Kč) na webu kapely www.volny.cz/udg, kde najdete i veškeré informace a aktuality, a také na jejích koncertech. Oficiální label se kapela snaží oslovit. Skupina v současné době připravuje natáčení videoklipu ke skladbě Na měsíc, kde by se měl objevit i známý herecký pár Bára Hrzánová a Radek Holub.

Adam Kupera z kapely UDG. Saxofon, zpěv.

Roztančené fanynky ústecké kapely UDG.

Tomáš Staněk z UDG na koncertu.

Tomáš "Jugi" Staněk z UDG. Bicí.

Kapela UDG.

Karel "Carlos" Opatrný - bývalý basista UDG.

Koncert ústecké kapely UDG.

Koncert ústecké kapely UDG.

Koncert ústecké kapely UDG.

Petr Vrzák z kapely UDG. Zpěv, kytara.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

Rozsekáme to, slibuje Ben Cristovao k chystanému koncertu v O2 areně

Ben Cristovao s kapelou

Česko-angolský zpěvák Ben Cristovao se připravuje na dosavadní milník své pěvecké kariéry. V Praze 21. září odehraje...

Machine Gun Kelly nabídl v Praze úsměvnou hru na hip hop

Machine Gun Kelly

Byl to hiphopový koncert a nebyl. Celý večer v pražském Foru Karlín působil spíš jako návrat v čase až kamsi do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz