Ostrovy duševních vůní UDG

  18:45aktualizováno  18:45
Ústecká skupina UDG, která existuje už od roku 1998, vydala koncem května vlastním nákladem své druhé album Obsazeno místenkou. V pátek 12. září vystoupí "Useless demi-Gods" (tedy "Nepotřební polobozi") na Open-air Letní kino Ústí nad Labem, 18. září pak U Vystřelenýho Voka v Praze.

Počátky fungování kapely jsou ve znamení mnoha personálních změn, poznávání a experimentování s nástroji i celkovým zvukem kapely a neustálého hledání vlastního stylu, které dokumentuje demo Štěkat do boudy z roku 2001.

O dva roky později, v dubnu 2003, nahrávají UDG další, již zmíněnou desku Obsazeno místenkou. Byla nahrána pod producentským dohledem Zdeňka Šikýře v pražském studiu Hostivař, má zvuk profesionální kvality a ani po obsahové stránce nemá slabé místo.

Na albu je deset pop-rockových kytarovek které ozvláštňuje průbojný a zároveň líbezný zvuk saxofonu a v několika (pomalejších) skladbách i violoncello, jež dává písničkám potřebnou křehkost. Díky silným melodiím, které jsou v popové muzice tím nejdůležitějším prvkem, a poetickým textům bubeníka Tomáše Staňka, jež popisují pocity a silné prožitky autora i celkem obyčejné věci osobitým a důvěryhodným způsobem, můžeme ze všech písní vyčíst velký hitový potenciál.

Ne, že by kapela přinášela něco revolučně nového, ovšem gró její produkce tkví především v umění zkomponovat jednoduché bigbítové postupy v chytlavou, ale nepodbízivou písničku, kterou z hlavy jen tak nedostanete. Skladby však nejsou jen jednoduchými popěvky s rockovým základem, mají proměnlivý rytmus, potřebnou gradaci a zpěv Petra Vrzáka - jakoby civilní, přesto velmi naléhavý - vypovídá o skutečnosti a opravdovosti hudebních sdělení.

UDG
Obsazeno místenkou

Vydáno vlastním nákladem v dubnu 2003
Celkový čas: 34:59 (10 tracků)

Celkově je album Obsazeno místenkou velmi pestré. Najdeme tu Zpěvy deště s hard coreovou pasáží přecházející v ska, tříakordovou garážovku Zvědavá s lehce infantilním textem, rozverně zvonivou píseň Marná snaha, kde saxík hraje ’první housle‘, rockové vypalovačky Vůně, Ostrovy a Na měsíc (mísení zpěvů přes sebe tu zní opravdu skvěle), i vyklidněnou popovou baladu Písečná a něhou prosáklou Duševní.

Jak je z předchozích řádků patrné, tvorba UDG osciluje na pomezí rocku a popu, jakoby si brala to lepší ze spektra české hudební scény a tu a tam do skladeb vpašované rytmické experimenty kytaristy Michala Čecha (patrné možná až při několikátém poslechu) jsou navíc důkazem toho, že se pánové nebojí lehce dotknout ani prvků současné taneční hudby.

V kontextu kapely samotné je album Obsazeno místenkou zase o něco vyzrálejší, reprezentativní nahrávkou; vyvrcholením dalšího, autorsky plodného období a počinem, který by konečně mohl zajistit postup do vyšší (té opravdické) ligy nejen po hudební stránce, ale i z hlediska popularity. Z obecného hlediska nová deska UDG potvrzuje, že se u nás stále rodí muzikanti s nadáním složit silnou a zábavnou písničku, což není u mnoha známějších souborů vůbec samozřejmostí.

Nové CD skupiny UDG Obsazeno místenkou lze zakoupit (za příjemných 140 Kč) na webu kapely www.volny.cz/udg, kde najdete i veškeré informace a aktuality, a také na jejích koncertech. Oficiální label se kapela snaží oslovit. Skupina v současné době připravuje natáčení videoklipu ke skladbě Na měsíc, kde by se měl objevit i známý herecký pár Bára Hrzánová a Radek Holub.

Adam Kupera z kapely UDG. Saxofon, zpěv.

Roztančené fanynky ústecké kapely UDG.

Tomáš Staněk z UDG na koncertu.

Tomáš "Jugi" Staněk z UDG. Bicí.

Kapela UDG.

Karel "Carlos" Opatrný - bývalý basista UDG.

Koncert ústecké kapely UDG.

Koncert ústecké kapely UDG.

Koncert ústecké kapely UDG.

Petr Vrzák z kapely UDG. Zpěv, kytara.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

VIDEO: Animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku odhaluje ukázku

Trailer k filmu Velké dobrodružství Čtyřlístku

Nejznámější český komiks Čtyřlístek, který letos slaví padesát let, znovu ožije na plátně. Nový animovaný film vstoupí...

Avantasia míří do Karlína i Vizovic. Je to návrat domů, říká Tobias Sammet

Avantasia se na Masters of Rock vrátí po třech letech.

Jako kluk si představoval, že jednou bude stát na velkém pódiu a zpívat pro tisíce fanoušků. A Tobias Sammet si svoje...

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz