Ostravské Colours: překvapivý skorobigbít „norského Honzy“

  12:13aktualizováno  12:13
Sedmý ročník Colours Of Ostrava otevřel ve čtvrtek své brány a přinesl hned dvě velká překvapení: vysokou návštěvu a drive, se kterým hrála první z hlavních hvězd.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek | foto: ČTK

Už od odpoledne se začal prostor Černé louky a Slezskoostravského hradu zaplňovat batůžkáři, jejichž průběžný součet ve finále večera byl podle pořadatelů něco kolem deseti tisíc. Což je nejen o zhruba pětinu víc než při startu loňského ročníku, ale nad poměry hodně i v obecně festivalovém kontextu, uvědomíme-li si, že šlo o čtvrtek, tedy den před dalším pracovním dnem. - čtěte Jak začal festival Colours of Ostrava v roce 2007

Colours of Ostrava 2008 - tančící fanoušciA ještě v jedné souvislosti byla velká návštěva mile překvapivá: hlavní hvězdou večera byl jazzman. Jazzman sice už desítky let ve světovém kontextu velmi slavný, nicméně na české scéně rozhodně nikterak zdomácnělý. Svědčí to o dvou faktech: jednak dramaturgii Colours po dobrých zkušenostech mnozí návštěvníci vystavují "bianko šek", jednak to možná se vztahem české mladší generace k jazzu není až tak strašné, jak se může na první pohled zdát.

Spot, který provází letošní ročník Colours of Ostrava

Norský saxofonista Jan Garbarek si s sebou přivezl klávesistu Rainera Brunninghause, který kromě elektrického piana hrál i na koncertní křídlo – místo horečně sháněného "rolls royce mezi klavíry" značky Steinway, který měl v požadavcích, nakonec pořadatelé sáhli k domácímu Petrofu a zdá se, že umělec nebyl nespokojen.

. Jak se sháněl Rolls Royce mezi klavíry

Klavír značky Steinway, jehož cena se pohybuje v řádech milionů korun a na Moravě jsou údajně jen dva kusy. Pořadatelé ho sháněli pro zahajovací koncert.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek a baskytarista Juri Daniel

V publiku se spekulovalo o jménu fantastického baskytaristy. Místo původně avizovaného velmi slavného Eberharda Webera, jehož stihl zdravotní kolaps, přijel s Garbarkem mladší Brazilec Juri Daniel a svou roli naplnil vrchovatě, když se blýskl nejen mimořádně tvárným doprovodem, ale i zhruba pětiminutovým sólovým výstupem, při němž si vytvářel v reálném čase baskytarové loopy.

Colours of Ostrava 2008 - Ind Trilok Gurtu Jako zvláštní host za bicí a perkuse usedl fenomenální Ind Trilok Gurtu, který po většinu více než dvouhodinového koncertu (tedy žádného zkráceného festivalového setu) hrál stylově velmi otevřeně, bez upřednostňování rytmů a typických instrumentů svého národa – tabla ostatně za celý večer výrazněji použil jen dvakrát. Jeho hra byla dokonalou ukázkou multikulturního, skoro by se chtělo říci "planetárního" rytmického cítění.

Samotný Garbarek se svým typicky zamyšleným výrazem nabídl na tenor- i sopránsaxofon především tónově úchvatně jistou, výrazně melodickou a přehlednou hru, které v kontextu hry celého kvarteta nechyběl pevný atak, kterým si získal všechny posluchače.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek

Kdo zná Jana Garbarka z jeho převážně lyrických, skoro meditativních poloh, byl překvapen. Téměř celý koncert se nesl na vlně fusion, ve které nechyběl dokonce ani rockový drive či funky rytmický základ. Zda jde o současné Garbarkovo muzikantské rozpoložení, či zda se jen operativně přizpůsobil prostředí open air festivalu, není podstatné. Lepší zahájení letošní Colours snad ani nemohly mít.

. A co dál?

Speciálně Garbarkův koncert, ale i atmosféra, jaká se en bloc rozprostřela po celém areálu Colours Of Ostrava, nastolují velká očekávání. Dnes očekávají návštěvníky, jejichž počet se jistojistě podstatně zvýší, například vystoupení britských Happy Mondays, amerických Dandy Warhols, izraelské zpěvačky Noa či kanadské Inuitky Tanyi Tagaq, jež před čtrnácti dny zazářila na pražském Respectu. - čtěte Nejlepší ročník Respectu spojil Íránce s Izraelci

Po tak silném zážitku mohl návštěvník udělat jen dvě věci: buď jej jít "vydýchat" někam do soukromí či nějakého klidnějšího prostředí, nebo jej naopak "vytrsat". Následující – a ten večer poslední – kapela na hlavní scéně, německo-balkánský Shantel & Bucovina Club Orkestar, sice poskytl k bujarému tanci příležitost, jíž davy návštěvníků využily, při střízlivém pohledu ale přece jen působil poněkud nedůvěryhodně, jako zhmotnění důsledků módní balkánské vlny.

S velkým diváckým úspěchem na Černé louce odehrál své akrobaticko-divadelní představení Teatr Novogo Fronta, na scéně ve stanu si zase zahráli vítězové soutěže Colours Talents s vtipným názvem Trio de Janeiro.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz