Nabízel peníze, tahal bedny, lobboval za kolegu. Co se o Gottovi neví

  13:59aktualizováno  13:59
Jak velkou osobností Karel Gott ve skutečnosti byl, dokládají osobní svědectví výrazných postav naší umělecké scény. Redakce iDNES.cz vám přináší čtyři vzpomínky, které mají velice daleko do obecných uctivých kondolencí.

Karel Gott na archivním snímku | foto: © Česká televize

Jiří Suchý, zpěvák, výtvarník, skladatel
V roce 1962 nám někdo řekl, že v kavárně Vltava zpívá jistý talentovaný hoch z ČKD. Tak jsme se šli podívat a žasli jsme. Vzalo nám to tenkrát dech, něco takového jsem do té doby v popmusic neslyšeli. A víte, co se mi líbilo? Hned poté jsme za ním s Jiřím Šlitrem zašli, že bychom ho chtěli angažovat. On říkal ano, ale já tady mám kamaráda Milana Drobného a šel bych jedině, když vezmete i jeho. To bylo tehdy od něj velice uctivé, to jsem tehdy smekal. Poněvadž málokdo by to udělal, když dostane takovou nabídku, aby myslel na kamaráda. Bylo to od něj nesmírně férové a on férový byl celý život. Všímal jsem si toho při různých příležitostech.

Karel Gott (1939 - 2019)

Byl jsem v posledních týdnech zván na uvedení dokumentu Olgy Sommerové Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, kde se Karel Gott objevil osobně. Sedíme v něm spolu u nás doma a bavíme se. Měl jsem ho tak nyní často na očích. Svého času se totiž naše cesty rozešly, i když jsme se tak jednou za dva roky vídali v televizi. Díky tomuto filmu mi opět trochu pronikl do života.

Jiří Adamec, režisér
Stále Karla vidím, jak klopýtavě nese dvě velké a těžké stříbrné osvětlovačské bedny, v každé ruce jednu. V Luxoru, od jedné egyptské památky ke druhé, venku na slunci bylo určitě víc než 50 stupňů Celsia. Všichni jsme něco přes sluncem bičované nekonečné parkoviště nesli, ale s námi „dělníky filmu“ takhle pracovala i hvězda evropského významu.

A když jsme píseň s ním dotočili a uchýlili jsme se k chladivým nápojům a hotelovému bazénu, Karel Gott zůstal u jedné z památek, protože tam právě dorazil plný autobus turistů odkudsi z Mnichova chtivých podpisů. Schöne Karl aus Prag podepisoval, podepisoval a podepisoval, přitom se se v tom strašném africkém vedru na své německé diváky láskyplně usmíval. A když nastal čas k odjezdu napříč pouští, Karel bez odpočinku a bez jídla nasedl a spolu s námi všemi absolvoval mnohahodinovou, docela strastiplnou cestu egyptskou pouští do hotelu v Hurghadě.

Fotogalerie

Radan Dolejš, dramaturg a producent
Vedle profesionality a pokory měl neskutečnou lidskou empatii pro vnímání osudů i pocitů jiných. V situaci, kdy jsem sám přesně nevěděl, co budu v nejbližších dnech dělat, ozval se v telefonu Karlův hlas, jestli nepotřebuji finanční pomoc, než si najdu jinou práci. Že mám malé děti.

Úplně mi vyrazil dech a blekotal jsem něco o tom, že novou práci už mám. Následovalo Karlovo pozvání na odpolední křest nahrávky jeho romantických písní i pro mé dva malé syny Jana a Jakuba, kteří si zážitek vychutnali včetně Heleny Ondráčkové, jak Vondráčkové spisovně říkával Kuba. Podotýkám, že náš mladší Kuba se narodil během generální zkoušky na koncert k šedesátinám Karla Gotta, s Karlem se znali a přávali si vzájemně k narozeninám.

Štefan Margita, operní pěvec
Hodně mu děkuji, protože když jsem se hlásil na konzervatoř v Košicích, on v té době zpíval písničku Išiel macek do Malacek. Já se podle toho učil a na základě toho mne vzali. Takže je to pro mne osudové propojení. Karlu Gottovi jsem se s tím později svěřil a on na to řekl, že ho to moc těší.

Zažil jsem s ním nádherné období, nádherné koncerty, i krásnou společnou dovolenou. Byl vždy pozitivní, nikdy nepomlouval, úžasný profík. Do poslední chvíle u něj bylo vidět, jak na tom byl technicky výtečně. Ještě v červnu na jeho osmdesátinách by nikoho nenapadlo, že se tohle může stát. Bravurně tam zazpíval. I když byl indisponován, nikdy koncert neodvolal. To by si bez pěvecké techniky nemohl dovolit. Dneska (ve středu 2. října - pozn. red.)  jsme měli mít koncert v Krnově a oni mne prosili, jestli bych to z úcty ke Karlu Gottovi přeložil. Samozřejmě jsem souhlasil a uděláme to v květnu.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Tady Judi Denchová sledovala, jak se Bond prostřílí živým orchestrem

Podzim přeje premiérám, a tak v Londýně nově uvedli bondovku Skyfall, tentokrát provázenou živým orchestrem. Tuzemské...

RECENZE: Kapela Opeth se opět až příliš zhlédla v minulosti

Někdejší drsní metalisté, dnes spíše zasnění hard rockeři Opeth vydali nové album In Cauda Venenum. Ambiciózní,...

VIDEO: Xindl X rekapituluje a má nový výpravný videoklip

Písničkář a toho času rovněž jeden z protagonistů televizního pořadu StarDance Xindl X bilancuje výběrovým albem Anděl...

Premium

Maminka ze mě chtěla mít kdysi faráře, říká Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený vyprodal O2 arenu, tak přidal druhou. Připadal si jako Mercury. Ve středu 1. října přišel šok –...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz