RECENZE: Ondřej Ruml se dotkl nedotknutelného Ježka a vyhrál

  9:56aktualizováno  9:56
Jsou písničky považované za národní poklad. Jinde hojně přezpívávány, u nás posvátné. Dvanáct takových od Jaroslava Ježka teď má Ondřej Ruml na novém albu.

Ondřej Ruml | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Ondřej Ruml

Ondřej Ruml

Zpěvák, který se prosadil před lety v jedné z televizních pěveckých soutěží a je považován za jednoho z mála skutečných talentů, které tato dnes už zřejmě posezonní mánie dala české scéně, na svou příležitost dlouho čekal. Tu a tam se někde mihl, ale šanci jako na novém albu s názvem Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha ještě neměl. Využil ji se vší parádou.

Tím, čím je pro Spojené státy takzvaný „velký americký zpěvník“, tedy hlavně meziválečné písničky Gershwina, Berlina nebo Portera, je vlastně v našem kontextu tvorba právě Osvobozeného divadla, okrajově Karla Hašlera a Červené sedmy, pro dobu poválečnou pak Semaforu či Karla Kryla.

Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha

Warner Music 2014

Hodnocení­: 90 %

Zatímco americký zpěvník, čili takzvané standardy, bohatě už desítky let využívají zpěváci i instrumentalisté k nové interpretaci, ať už v pietní, nebo naopak v co nejmodernější podobě, a nikdo jim to nemá za zlé, u nás jsme ke coververzím „českého zpěvníku“ ostražití. Asi kvůli převažující špatné zkušenosti.

Rumlovo album je ovšem možná vůbec prvním tematickým počinem, který „osvobozené standardy“ nejen interpretuje citlivě a s absolutní empatií, ale zároveň k nim přidává hodně tvůrčího.

Zpěvák měl velmi šťastnou ruku, když si ke spolupráci přizval Matěj Benko Quintet, skutečnou all stars kapelu současné pražské jazzové scény, a když se společně s kapelníkem a klavíristou Benkem úprav a aranžmá Ježkových písniček zhostil také trumpetista Miroslav Hloucal. Oba úpravci jsou ze své ostatní tvorby totiž známí tím, že kromě modernistických tendencí mají velkou úctu k jazzové minulosti.

Ondřej Ruml a Zdeněk Svěrák

Ondřej Ruml a Zdeněk Svěrák

Jako dobrý překlad Písničky, vybrané vesměs z největších hitů Osvobozeného divadla (mimo jiné Klobouk ve křoví, Tři strážníci, Stonožka, David a Goliáš, Šaty dělaj člověka), tedy znějí s uctivým respektem k originálu, zároveň však v duchu soudobého klubového mainstreamového jazzu včetně instrumentálních sól v hardbopovém stylu.

Některé skladby jsou oproti zavedeným podobám poněkud hybnější (Tmavomodrý svět), jiné naopak volnější a rytmicky přefrázované (Život je jen náhoda, Nebe na zemi), v tom však není hlavní váha úprav. Ta tkví v celkově novém pohledu na ty krásné písně.

Jako u výborného překladu z cizího jazyka, pokud člověk zná a je schopen posoudit i originál. Také je pak těžké a hlavně zbytečné se rozhodovat, která verze je jediná správná.

Ruml čistě jazzový způsob zpěvu zvládá s naprostou jistotou a dává najevo, že ti, kteří mluvili o jeho talentu, se nemýlili. Jedinými slabšími místy velmi povedeného alba tak jsou „herecko-pěvecké“ vstupy Jiřího Macháčka a Ondřeje Brzobohatého ve Třech Strážnících a Zdeňka Svěráka ve Stonožce.

.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Úspěch v Eurovizi: britský bulvár chválí Lake Malawi za londýnský přízvuk

Kapela Lake Malawi v izraelském Tel Avivu, kde soutěží v letošním ročníku...

Frontman indie-popové skupiny Lake Malawi Albert Černý označil postup české kapely do finále písňové soutěže Eurovize...

PREMIÉRA: Zagorová je workoholička. V klipu k písni Já nemám strach

Hana Zagorová

Hana Zagorová vydává klip k singlu Já nemám strach, který napsal písničkář Marek Ztracený pro její stejnojmennou...

GLOSÁŘ: Nejlepší orchestr světa? Ten z Říma, od svaté Cecilie

Dirigent Antonio Pappano a Orchestra dell’Accademia di Santa Cecilia na...

Pražské jaro má sice ještě větší část před sebou, ale dva koncerty z tohoto týdne jsou již jasným vrcholem: vystoupení...

Najdete na iDNES.cz