Období s Nedvědy bylo zlaté, vzpomíná kapelník Spirituál kvintetu Jiří Tichota

  10:54aktualizováno  13:50
Naše nejstarší folková skupina Spirituál kvintet letos slaví padesáté narozeniny. Na dotazy čtenářů iDNES.cz odpovídal vedoucí souboru a poslední aktivní pamětník jeho začátků Jiří Tichota.

Kapelník Spirituál kvintetu Jiří Tichota chatoval se čtenáři iDNES.cz - Praha, 29. září 2009 | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Odpovědi Jiřího Tichoty najdete zde

Kapelník Spirituál kvintetu byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

Každé pětiletí slaví Spirituál kvintet velkým výročním koncertem za účasti hostů převážně z řad bývalých členů. Není divu, že jedna z otázek padla i na to, zda se chystá podobná akce k půlstoletí. "Doufáme, že to s výročním koncertem klapne - každopádně právě zahajujeme 50. sezonu a hrajeme jako diví. Koncert by byl příští podzim, už trochu vymýšlíme, ale je to ještě za obzorem," odpověděl v on-line rozhovoru Jiří Tichota.

Od jazzu k táborákům

"Spirituál kvintet byl založen na podzim r. 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru, z nezodpovědné iniciativy Ivo Macha, zvaného Dědek. Šlo o mužské kvarteto, vedle basa Macha u jeho zrodu stáli tenor Miroslav Keller - Velký Bubo, baryton Miloslav Kastelovič z Dolného Kubína - Kagan čili Malý Bubo a Jiří Tichota - Tichák, vzhledem k hlasovému rozsahu jmenovaný raději kapelníkem," popisuje Tichota na webových stránkách počátky své kapely.

Zakládající sestava Spirituál kvintetu (1960, Jiří Tichota zcela vlevo)Spirituál kvintet 2009

"Veřejný debut se konal v r. 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech, existuje nahrávka vystoupení. Tento "Spirituál kvartet" byl první folkovou formací v tehdejším Československu, ale netušil to. Slovo "folk" bylo totiž zcela neznámé, jediné uplatnění nabízely všelijaké jazzové akce a tak první koncerty se konaly na pódiích, kde s námi hrálo Junior Trio mladičkého J.Hammera, S+H Quintet K.Velebného a nejčastěji Traditional Jazz Studio P. Smetáčka. S tím jsme občas nejen společně vystupovali, ale nahráli jsme spolu i snímky pro Supraphon."

Bob Dylan a Pete Seeger na festivalu v NewportuPod vlivem amerického písničkáře Petea Seegera, kterému v roce 1964 Spirituál kvintet dělal předkapelu na jeho československém turné, se kapela přiklonila k folkovějšímu výrazu. Přes několik personálních změn se obsazení ustálilo na konci 60. let, mj. s Karlem Zichem. Ten pak v roce 1974 odešel na sólovou dráhu popového zpěváka, aby se do kapely vrátil v první polovině 90. let a byl jejím členem až do své předčasné smrti.

"Karel byl mimořádný zpěvák a prima člověk," zavzpomínal v on-line rozhovoru Jiří Tichota. "Jenže - co naděláme? Jsme moc rádi, že i Jirka Holoubek už má své ctitele. Když to trochu přeženu - smrtí Chaplina film také neskončil... A je to dobře. Holoubek má jiný styl hry, velmi přesný a invenční, moc se nám osvědčil."

Spirituál kvintet debutoval v roce 1973 albem Písničky z roku raz dva, jež - vzhledem k názvu a většině repertoáru dosti překvapivě - obsahovalo převážně renesanční písně. Z alba nicméně pochází hned několik hitů, které zdomácněly i u táborových ohňů: Trh ve Scarborough, Batalion či Růžička.

Spirituál kvintet 2009

V 70. letech se členy Spirituál kvintetu stali bratři Nedvědové a Zdena Tosková, později Tichotová, kteří přišli z trampského prostředí. Nedvědové byli paralelně s drahou vlastní kapely Brontosauři i sólových kariér členy kapely až do druhé poloviny 80. let a spoluvytvářeli nejdéle trvající stálou sestavu Spirituál kvintetu.

"Po padesáti letech hraní mám samozřejmě spoustu oblíbených vzpomínek, k nimž patří třeba pro veřejnost méně známá etapa první party se zpěvačkou "Odettkou" - ale myslím, že se většina pamětníků v kapele shodne na tom, že s Nedvědy to bylo zlaté," vzpomíná Jiří Tichota. "A to jak muzikantsky, tak pokud jde dobovou atmosféru, nadšení, se kterým byly podobné akce obecně přijímány - a v neposlední řadě i proto, že nám bylo o dvacet let méně. Něco z toho, co nám dobře jde dnes, bych si ale - jak to bývá - tehdy zase nacvičit nedovolil."

Zatím dobrý...

Spirituál kvintet na balkonu Melantrichu, 23.11.1989V 90. letech si Spirituál kvintet užíval zasloužené slávy. Nejprve si zazpíval z balkonu revolučního Melantrichu v roce 1989, o dva roky později na Václavském náměstí americkému prezidentu Bushovi st. a v roce 1994 jeho nástupci Billu Clintonovi v Redutě. Jako kapela propagující vlastně po celou svou kariéru americkou muziku byli jistě na svém místě.

Po několika personálních změnách se Spirituál kvintet ustavil v současné podobě, kde kromě "pamětníků" Jiřího Tichoty a Dušana Vančury (kontrabas) zpívají ještě další dvě zástupkyně "klasické sestavy" z 80. let Zdena Tichotová a Irena Budweiserová, přičemž zbývajícími dvěma členy jsou zpěvák a skladatel Jiří Cerha (dříve C&K Vocal) a Jiří Holoubek (dvanáctistrunná kytara). V tomto složení Spirituál kvintet natočil své zatím poslední album Zatím dobrý... Více zde.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz