Oasis se vrací albem Heathen Chemistry

  23:29aktualizováno  23:29
V posledních letech zaměstnával ostrovní tisk bouřlivý osobní život manchesterských bratří Liama a Noela Gallagherových - s hudbou jejich kapely Oasis už to bylo horší. Předloňská průměrná deska Standing On The Shoulder Of Giants nedosáhla na hitparádový efekt předchozích kolekcí Be Here Now či (What's The Story) Morning Glory? Z kapely odešli Bonehead a Paul McGuigan, které nahradili kytarista Gem Archer a baskytarista Andy Bell.

Soutěžit o CD Heathen Chemistry, vinylové desky, tašku, zapalovač a knihy můžete ZDE


A při turné v roce 2000 trucoval šéf kapely Noel Gallagher, na chvíli skupinu opustil a tíže koncertů ležela na zpěvákovi Liamovi. Pyšní Oasis, kteří rádi hrají sólo, tenkrát dokonce objížděli evropské festivaly.

Teď se všichni tváří, že je krize překonána. „Konečně jsme kapela,“ prohlásil Noel nad novou deskou Heathen Chemistry, pro niž jako obvykle napsal většinu písní. Třemi songy přispěl Liam a jedním kouskem se na novince uplatnil každý z kytarových nováčků.

Titul Heathen Chemistry je po stránce písničkářské invence a zvukové rozmanitosti bohatší než předchozí deska Standing On The Shoulder Of Giants. Skladba The Hindu Times je tradiční hitový atak, ve kterém Oasis míchají roc- kovou razanci s melodickou křehkostí a nadrzlostí Liamova lennonovského vokálu. Little By Little je skočný stadionový kolovrátek, který lze zahrát na kytaru i v hospodě, podobně jako příjemně sametovou píseň (Probably) All In The Mind.

Stop Crying Your Heart On připomíná Beatles v melancholickém rozpoložení, ale kapela tuhle melodicky neokoralou píseň trochu přecukrovala. Výtečný song Force Of Nature, který by v kolébavém rytmu a s přitakáváním

Oasis
Heathen Chemistry

1 The Hindu Times
2 Force Of Nature 
3 Hung In A Bad Place
4 Stop Crying Your Heart Out
5 Songbird
6 Little By Little
7 A Quick Peep
8 (Probably( All In The Mind
9 She Is Love
10 Born On A Different Cloud
11 Better Man
piana přijali i Rolling Stones, si zazpíval Noel - ovšem jeho vokál zní ve srovnání s naléhavým a emotivnějším Liamem šedivěji.

Píseň od kytaristy Archera, Hung In A Bad Place, přilila do sytého zvuku Oasis dávku ostré rockbluesové šťávy a přispěla k rozmanitosti desky stejně jako Liamův ležérní a vzdušný kousek Songbird.

Jenže Oasis nepředěláš. I když čtyři z jedenácti skladeb mírně vybočují z jejich obvyklého poprockového zvuku, beztak jen opakují, co se už naučili. Bratři Gallagherové, otcové a rozvedení třicátníci, už dávno přestali táhnout káru britpopu. Zapomenuty jsou i jejich mediální války s Blur, kteří se vydali po cestě abstraktnější muziky a nezůstali ve vězení svého stylu.

Přesto oba Gallagherové s pobavením sledují, jak si vedou současní konkurenti Coldplay, Starsailor nebo The Doves. Žádný z nich zatím neprodal 36 milionů desek jako Oasis a nezískal pověst britské lidové kapely.

Když Gallagherové vypsali termíny na několik letních koncertů v Británii, lístky zmizely během osmačtyřiceti hodin. A deska Heathen Chemistry je číslem jedna na britské hitparádě. Kapela opět přiživila pověst legendy a připomněla schopnosti Gallagherů coby zručných hudebních řemeslníků. Ale žádné nové zprávy z tábora Oasis to nejsou.

Skupina Oasis na fotografii z bookletu alba Heathen Chemistry.

Oasis - Andy Bell. Fotografie z bookletu alba Heathen Chemistry (2002).

Oasis - Liam Gallagher. Fotografie z bookletu alba Heathen Chemistry (2002).

Oasis - Noel Gallagher. Fotografie z bookletu alba Heathen Chemistry (2002).

Oasis - Alan White. Fotografie z bookletu alba Heathen Chemistry (2002).

Oasis - Gem Archer. Fotografie z bookletu alba Heathen Chemistry (2002).

Obal alba Heathen Chemistry skupiny Oasis (2002).


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

Královna písničkářka I. Jen čert ví, proč Navarová své šedesátiny neoslaví

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzaně Navarové by právě bylo šedesát let. Hlas Nerezu a folková průkopnice však téměř před patnácti lety zemřela na...

Najdete na iDNES.cz