Oasis se berlínským koncertem jasně zařadili mezi živoucí legendy

  15:39aktualizováno  15:39
Velkolepý rozjezd, působivá světelná show, tisíce dojatých fanoušků a vzpomínka na The Beatles. Tak vypadal berlínský koncert Oasis, jedné z nejznámějších kapel současnosti.

Oasis se vrátili na koncertní pódia - Z amsterdamského koncertu (21. ledna 2009) | foto: Profimedia.cz

Oasis se vrátili na koncertní pódiaKoncerty Oasis jsou tak trochu adrenalinovým zážitkem. Nikdy dopředu nevíte, co se na nich odehraje. Na pódiu může přiběhnout "fanoušek" a zaútočit na některého ze členů kapely, může se naštvat i výbušný zpěvák Liam Gallagher a začít nadávat novinářům pod pódiem. To vše se na koncertech bratrské kapely z Manchesteru v minulosti odehrálo. - Podívejte se, jak kytaristu Oasis napadli na pódiu

Že ani berlínský koncert v rámci turné k novému albu Dig Out Your Soul nebude jen tak lehce zapomenutelným, bylo jasné už hodinu před příchodem britpopových králů. Když v osm hodin nastoupila předkapela Twisted Wheel, fanoušci po každé jejich písničce jednohlasým chorálem důrazně dávali najevo, koho na pódiu chtějí a kdo už má odejít.

Oasis na turné

Oasis stihnou do začátku jarní části turné, které se odehraje v Japonsku, ještě vystoupit v Norsku, Švédsku, Francii, Itálii, Španělsku, Portugalsku a Švýcarsku. Nejblíže českým fanouškům budou 26. února, kdy zahrají ve vídeňské Stadthalle a o den později v německém Zenithu.

V devět hodin se dočkali. Během několika vteřin se rozzářily desítky reflektorů, spustily se čtyři velké svislé videoprojekce a za hudebního doprovodu songu Fuckin' In The Bushes nastoupila pětice hudebníků, kterou Britové považují za jednu z největších kapel své historie. Jásavá odezva fanoušků byla v tu chvíli hlasitější než samotná hudba. Byl to velkolepý nástup.

Oasis se vrátili na koncertní pódia

Stačil jediný Liamův pohled do publika a fanoušci byli doslova v extázi. Liam tleskl, tisíce fanoušků tleskali několik dalších minut. Liam dal ruce nahoru, tisíce fanoušků mávali nad svými hlavami po celou další skladbu. Nutno uznat, že práce s publikem jde hlavnímu zpěvákovi více než dobře. A moc práce mu to ani nedá. Ba naopak, počet jeho kroků po pódiu za celé vystoupení bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky.

.oasis v berlíně zahráli:

Fuckin' In The Bushes - Rock 'n' Roll Star - Lyla - The Shock Of The Lightning - Cigarettes & Alcohol - The Meaning Of Soul - To Be Where There's Life - Waiting For The Rapture - The Masterplan - Songbird - Slide Away - Morning Glory - Ain't Got Nothin' - The Importance Of Being Idle - I'm Outta Time - Wonderwall - Supersonic
Přídavek
Don't Look Back In Anger - Falling Down - Champagne Supernova - I Am The Walrus (coververze The Beatles)

Hned od začátku nasadili Oasis rychlé tempo. Při prvním songu Rock 'n' Roll Star se rozeskákaly první řady diváků, s dalšími písněmi Lyla, loňskou novinkou The Shock Of The Lightning a bravurně odehranou Cigarettes & Alcohol už byli v síle davu rozhýbáni naprosto všichni.

Po úvodních hitech se Liam odebral mimo pódium, aby své hlasové dispozice mohl předvést jeho bratr Noel. Nejlépe to dokázal při písni Songbird, která díky rychlým a výrazným bicím zněla jako diskotékový hit. Lidé tancovali a do rytmu mávali ve vzduchu se svými mobily. Atmosféra v hale jakoby v tu chvíli kopírovala píseň Viva la Vida na loňském vystoupení Coldplay v pražské O2 Areně.

OASIS - The Masterplan (Berlín - 18. ledna 2009)

První polovina koncertu byla vskutku divoká. Na rozdíl od strnulých a nemluvných hudebníků se diváci v předních řadách hýbali někdy až příliš. Při jednom z vrcholů koncertu, během písně Morning Glory, dokonce zdravotníci museli z publika "evakuovat" zhruba deset lidí.

Liam práskl s mikrofonem a odešel

Oasis se vrátili na koncertní pódiaOsudový okamžik přišel se skladbou I'm Outta Time. Tuto píseň psal Liam Gallagher devět let jako poctu pro Johna Lennona a je na ni obzvlášť háklivý. Již při prvních tónech bylo znát, že hlas do takových výšek dnes večer Liamovi nepůjde. Mohlo za to nachlazení, za které se na oficiálních internetových stránkách všem fanouškům omluvil.

Když se však navíc z mikrofonu ozval zvuk, který tam lidově řečeno neměl co pohledávat, zpěvák se agresivně podíval na zvukaře, práskl s mikrofonem o zem a odešel. Zbytek písně tak ostatní museli dohrát beze zpěvu. Na jednu stranu škoda pokaženého hitu, na druhou to koncertu dodalo jakýsi punc výjimečnosti.

. seznamte se s oasis

Britští Oasis vznikli v roce 1991 v Manchesteru. Spolu se skupinou Blur jsou považováni za vůdčí kapelu hudebního stylu britpop v devadesátých letech. Hlavními a zároveň jedinými stálými členy jsou bratři Liam a Noel Gallagherovi. V roce 2007 získali cenu Brit Awards za přínos britské hudbě. Podle čtenářské ankety v hudebním magazínu Q jsou jejich dvě písně Live Forever a Wonderwall dokonce dvěma nejlepšími hity v historii britské hudby.

Členové: Liam Gallagher - Noel Gallagher - Gem Archer - Andy Bell - Chris Sharrock
Odkazy: oficiální web - heslo ve Wikipedii

Absolutní vrchol večera skrýval první přídavek - Noelova píseň Don't Look Back In Anger. Když se ze všech koutů berlínské arény ozval dokonale naučený text skladby, zpěvák překvapeně rezignoval a nechal ho odzpívat davu. Stačilo se podívat na fanoušky napříč mnoha věkovými skupinami kolem sebe a bylo jasné, že slzy dojetí nejsou jen na vašem obličeji. Atmosféra v publiku v tu chvíli předčila i hity jako Wonderwall nebo Supersonic.

Po takovém zážitku bylo naprosto samozřejmé "vytleskat" kapelu k dalším přídavkům. Stalo se tak v podobě tří skladeb, a to působivé novinky Falling Down, staršího hitu Champagne Supernova a závěrečné I Am The Walrus, tedy předělávky písně The Beatles.

OASIS - Wonderwall (Berlín - 18. ledna 2009)

Berlínský koncert nelze po zvukové stránce ohodnotit jako bezchybný. Bratři Gallagherovi ale mají štěstí v tom, že drtivá většina fanoušků je při pohledu na "britské drsňáky" doslova mimo vědomí. Oasis zkrátka umějí zahrát, že umí hrát. Díky kombinaci nejrůznějších efektů, charismatu hudebníků a nadšení tisíců ostatních fanoušků jde o zážitek, na který se nezapomíná. A nepatrné chyby? Ty se kapele takových rozměrů prostě musí odpustit.

OASIS - Dig Out Your Soul Tour
Arena Berlin, Německo, 18. ledna 2009 Předkapela: Twisted Wheel
Hodnocení iDNES.cz: 90 %


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

OBRAZEM: Def Leppard a Whitesnake potěšili fanoušky melodického rocku

Def Leppard v pražské O2 areně 17. června 2019

V pondělí v pražské O2 areně úřadovala legendární britská kapela Def Leppard. A aby toho nebylo málo za předskokana si...

Legendární Phil Collins vystoupí příští týden v Praze, získejte lístky zdarma

Phil Collins

Phil Collins chtěl už před časem odejít do důchodu. Naštěstí si to rozmyslel a vrátil se sérií vyprodaných evropských...

Víte, že jsem skvělý, líčí Liam Gallagher před pražským koncertem

Glastonbury 2013 - Liam Gallagher a Beady Eye

V pátek bude hlavním tahákem festivalu Metronome zpěvák Liam Gallagher. S bratrem Noelem sice stále nemluví, ale v...

Najdete na iDNES.cz