Nový festival dráždí flamencem

  14:00aktualizováno  14:00
Na Moravě přibyla nová hudební přehlídka. V Boskovicích začíná festival španělské kultury Iberica 2005, převážně věnovaná flamencu.
Flamenco - ilustrační foto

Flamenco - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Přehlídka španělské hudební a taneční kultury má jednotící téma. "První ročník festivalu bude zaměřen na umění flamenca a na hudbu, která se jím nechala inspirovat," uvedla za pořadatele Martina Himerová.

V dalších ročnících by organizátoři přehlídku rádi rozšířili program i o hudbu dalších španělských regionů a chtějí pozvat také španělské interprety klasické hudby.

Festival Iberica odstartuje ve středu na zámku v Boskovicích koncertem španělských umělců z Granady, kterým začne série čtyř vystoupení po celé republice. Program doplní v 18 hodin vernisáž výstavy Flamenco ve fotografii významné španělské fotografky Gabi Pape.

Ve čtvrtek se přehlídka přenese do Brna. Na nádvoří Staré radnice vystoupí Taller de Compás Almánjayar. Za tímto názvem se podle Himerové skrývají perkuse, tanec a zpěv, ale zejména romské děti z Granady se strhujícím projevem.

"Jejich spontánní vystoupení získalo ve Španělsku značný ohlas. Byli také předkapelou slavných Ojos de Brujo," dodala Himerová.

Při páteční pražské zastávce festivalu se kromě Taller de Compás představí také český kytarista Petr Vít, španělský perkusista José García Puche a slovenská flamencová tanečnice Lucía Čellárová.

"Čtyřdenní akce vyvrcholí hlavním sobotním galakoncertem na nádvoří boskovického zámku," sdělila Himerová. Jmenované umělce doplní ještě španělská tanečnice Matilde Gómez Romero, kytarista Rafael Gómez a slovenská formace Los Remedios spojující flamenco s jazzem.

Celá akce bude doprovázena ochutnávkou andaluských specialit a degustací španělských vín. Koncerty se konají za každého počasí.

Pro zájemce se uskuteční po celé čtyři dny také flamencové taneční a hudební dílny, jejichž lektory budou účinkující umělci. "Účastníky kurzů čeká výuka tance, hry na kytaru a perkuse," dodala Himerová.

Kurz flamencového tance je určený pro začátečníky a pokročilé. "Kurz flamencová kytara nabídne především flamencový rytmus (compás) a použití specifických technik flamencové kytary jako rasgueado, alzapúa či golpes," dodala Himerová.

Nultý ročník přehlídky se uskutečnil už vloni. "Nešlo ještě o klasický festival. Koncert Petra Víta s tanečnicí Lucií Čellárovou byl však hybným momentem pro uspořádání letošního prvního ročníku," uvedla Himerová.

Podle ní teprve letošní ročník festivalu Iberica představuje českému publiku španělskou kulturu tak, jak v ryzí formě existuje v samém srdci Španělska. I proto zní motto festivalu Flamenco - od tradice k současnosti.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Další z rubriky

Znám Kocába, je jedinečný, líčí bubeník Dream Theater před koncertem

Dream Theater

Americká prog metalová kapela Dream Theater slaví dvacet let od vydání alba Metropolis Pt. 2: Scenes From a Memory a...

VIDEO: Kapela Zvíře jménem Podzim má nový klip a loučí se

Zvíře jménem Podzim

Sdružení Zvíře jménem Podzim, které kolem sebe soustředil Jakub König, známý též jako písničkář Kittchen, vydá v sobotu...

RECENZE: Vladimír Mišík na novém albu překročil svůj stín

Vladimír Mišík

Jedním z nejvýraznějších momentů letošního roku, alespoň co se týče hudby týče, je nové album Vladimíra Mišíka. Klasik?...

Aukce vstupenek na koncert Bena Cristovao vynesla víc než 70 tisíc pro Farmu naděje

Ben Cristovao

Už v sobotu vystoupí Ben Cristovao na svém dosud největším koncertu v pražské O2 aréně. Setká se na něm i s vítězi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz