Nová edice vytahuje z archivů skvosty pražské hudby 18. století

  14:01aktualizováno  14:01
Vydavatelství Supraphon rozjelo novou ediční řadu Hudba Prahy 18. století. První dva tituly, vydané v minulých měsících, nyní aktuálně doplňuje album s hudbou adventu a Vánoc v barokní Praze pod názvem Rorate coeli.

Collegium Marianum | foto: Collegium Marianum

Jana SemerádováKromě dramaturgické objevnosti, kdy řada skladeb na těchto CD vychází ve světové premiéře, je ambicí vydavatele představit tyto hudební poklady v nejvyšší interpretační kvalitě. K interpretům prvních tří nahrávek, jimiž byla Capella Regia Praha a dvakrát Collegium Marianum, se na připravovaných nahrávkách připojí i další ze špičkových českých souborů zaměřených na historicky poučenou interpretaci staré hudby (např. Collegium 1704).

Muzikologické objevy posledních desetiletí a vysoká úroveň domácích souborů zaměřených na historicky poučenou interpretaci staré hudby s sebou nesou příležitost i potřebu se repertoárem hudby 18. století zaobírat mnohem důsledněji.

Capella Regia Praha

Kromě všeobecně známého Jana Dismase Zelenky se česká hudební historie může pochlubit celou řadou hudebníků–skladatelů, kteří však povětšinou působili ve šlechtických kapelách za hranicemi naší země. Přesto byla Praha po celé 18. století významným evropským centrem a neopakovatelným způsobem se zde mísily vlivy především z Drážďan, Vídně a Itálie s českou lidovou kulturou.

Kromě domácích skladatelů se k Praze váží i jména skladatelů nejuznávanějších s Vivaldim a Mozartem v čele. Nová supraphonská ediční řada by měla mapovat především dosud nedoceněné bohatství, jež je stále objevováno v pražských, českých i zahraničních archivech a jež přímo odráží pestrý obraz hudebního života hlavního města.

Robert HugoTento obraz spoluutvářela například díla J. J. I. Brentnera, V. G. Jacoba, A. Reichenauera, F. Jiránka, J. C. F. Fischera a řady dalších skladatelů, díla, která dnes – někdy i dosti složitě – dohledávají odborníci v archivech po celé Evropě.

Nejde však o objevy pro několik úzce zaměřených muzikologů a archivů; sdílnost, životnost a kvalita těchto děl - samozřejmě po "oddělení zrna od plev" - jednoznačně hovoří pro jejich oprášení a prosazování jejich tvůrců mezi jména živých, tedy soustavně hraných skladatelů.

Vydané tituly

Jan Josef Ignác Brentner – Concertos and Arias
Collegium Marianum, um. vedoucí Jana Semerádová
Hana Blažíková – soprán

Sbírka koncertů Horae pomeridianae Jana Josefa Ignáce Brentnera je na této nahrávce v úplnosti vůbec poprvé. V dané oblasti představuje naprostou raritu: je vůbec první známou v Praze tištěnou instrumentální hudbou domácího skladatele. Se čtyřmi tištěnými sbírkami byl Brentner nejvydávanějším domácím skladatelem své doby. Díky inspiraci italským hudebním stylem se jeho díla úspěšně šířila i daleko za hranice; prostřednictvím jezuitských misionářů se dostala až na území dnešní Bolívie, kde se několik jejich opisů dochovalo dodnes.

Václav Gunther Jacob – Missa Dei Filii
Capella Regia Praha, dirigent Robert Hugo
Hana Blažíková, Barbora Sojková – soprán, Petra Noskaiová – mezzosoprán, Sylva Čmugrová – alt, Hasan El Dunia, Ondřej Šmíd – tenor, Tomáš Král, Jaromír Nosek – bas

Světová premiéra díla Václava Gunthera Jacoba Missa Dei Filii je příkladem tvorby jednoho z nejoblíbenějších skladatelů z českých zemí v první třetině 18. století. Jacob byl spojen především s benediktinským klášterem sv. Mikuláše v Praze na Starém Městě, ale díky několika tištěným hudebním sbírkám se jeho pověst rozšířila daleko za hranice země (tisky se dochovaly např. v Mnichově či Bologni) a vynesla mu řadu zahraničních objednávek. Pozoruhodné dílo stylově velmi originálního skladatele má prostřednictvím tohoto CD po staletích poprvé možnost dobrat se pozornosti milovníků barokní hudby.

Rorate coeli / Advent a Vánoce v barokní Praze
(V. K. H. Rovenský, A. Reichenauer, J. D. Zelenka, J. F. Fasch, A. Caldara)
Collegium Marianum, umělecká vedoucí Jana Semerádová
Hana Blažíková – soprán, Kamila Ševčíková – alt, Tomáš Král, Marián Krejčík – baryton

Specifický repertoár hudby adventního a vánočního období spoluutvářela v první polovině 18. století nejen samotná témata tohoto liturgického období (včetně výrazného prvku mariánské úcty), ale například i vlastní liturgické a hudební formy. V písních i figurální hudbě se tu najednou ozývala vedle latiny i čeština a do hudby pronikaly prvky lidové zbožnosti a kultury. Ty jsou nejslyšitelnější v písních Holana Rovenského s okouzlující poetikou adventní a vánoční doby. Pražské notové archivy však skrývají i celou řadu skladeb sofistikovanějších forem, ať již pocházejí od skladatelů v Praze působících (A. Reichenauer, J. F. Fasch) či jde o díla importovaná (Caldara, opisy skladeb J. D. Zelenky působícího v Drážďanech apod.).

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Soundtrack uzavře letní sezonu s Amadeem a s hity kapely Queen

Ze zkoušky projektu Amadeus Live

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, jenž zabere poslední prázdninový víkend, se už etabluje jako...

Stypka zahraje s Korben Dallas, slibuje též ukázky z chystané desky

David Stypka & Bandjeez, Benátská! s Impulsem 2019

Svou nejoblíbenější slovenskou skupinu Korben Dallas si na prosincové koncerty v Praze a Brně pozval David Stypka se...

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz