Nová deska Penerů: velký hiphopový švindl a pravda o kokainu

  8:04aktualizováno  8:04
Navzdory všem zprávám Peneři Strýčka Homeboye nekončí. Na nové desce Epilog se naopak baví, ale mluví i o tom, že drogou mladých je dnes kokain. V lepším případě...

Peneři Strýčka Homeboye | foto: Jana Kusalová

Třetí album Epilog vyšlo nejslavnější tuzemské rapové kapele tento týden a jako hosté se na něm objevují Roman Holý, Matěj Ruppert, Oto Klempíř nebo Michal Viktořík. Jenže koncept desky kapele tak trochu přerostl přes hlavu.

Nutnost

"Rap se totiž dostal do fáze, kdy musí být zábava. Už jsme toho na sebe v textech vyžvanili hrozně moc."

Vladimir 518

Před pár měsíci novinami prolétla zpráva: Peneři Strýčka Homeboye vydají třetí desku a končí. Po pár týdnech a stovkách rozladěných komentářů od fanoušků kapela přidala detaily a ilustrační fotografie.

Raper, vydavatel a uznávaný výtvarník Vladimir 518 bude šéfovat ochrance, Orion, o kterém se ví, že nemá ani řidičák, bude jezdit taxíkem a producent Mike Trafik, který si právě dovybavil nové studio, na všechno kašle a otevírá stánek s rychlým občerstvením. Evidentně jedna velká ironie.

Mike TrafikOrionVladimir 518

"Mysleli jsme, že tohle bude ten moment, kdy lidem dojde, že Epilog je jen koncept desky. Ale kupodivu ne," diví se dnes, když album vychází a kapelu stále bombardují fanoušci, jak to s jejím koncem je, raper Vladimir 518. "Mně dokonce psali lidi, že by udělali franšízu mých stánků se smaženou nivou na Slovensku. Nebo z Kofoly, že mi dodají postmixy," směje se Mike Trafik.

Kokain je v kurzu

Peneři s novinkou opět překvapují. Je to totiž pohřebnímu obalu a názvu navzdory odlehčené album, na kterém šlo autorům hodně o zábavu. "Tak dlouho nám lidi říkají, že už jsme starý a ať už jdeme do pr..., až jsme si řekli, že jo, to bude naše téma," vysvětluje Vladimir.

"Celé je to hra. Rap se totiž dostal do fáze, kdy musí být zábava. Už jsme toho na sebe v textech vyžvanili hrozně moc. Samozřejmě, že na nové desce nechybí výpovědi o našich životech, ale nejde to tak dělat donekonečna," vysvětluje, jak se na desce vzala třeba písnička o brněnské soutěži AZ kvíz nebo Milan Šteindler a David Vávra s novou lekcí Alles Gute a českou hymnou zazpívanou v němčině.

Peneři Strýčka Homeboye

"Extrémní ironický blbosti," jak to pojmenovává Vladimir, však na nahrávce protínají i vážné momenty. Hned první singl Yes No Ok s hostujícím Matějem Ruppertem je docela věrná sonda do zábavy dnešní zlaté pražské mládeže, která už dávno neulítává na kouření trávy, ale dává přednost "jéju" – neboli lajnám kokainu.

"O tomhle tématu se drží huba. Rap ale mluví s prořízlou pusou o všem. A dnešní scéně vládne koks, o kterém jsem však zatím neslyšel v jediném textu. Tak jsme si řekli, že do toho říznem," vysvětluje Vladimir.

Peneři Strýčka HomeboyePeneři Strýčka Homeboye

A mimoděk tak potvrzuje, že veškerá kritika ohledně pozérství a neautentičnosti hip hopu, který není z USA, je v případě PSH mimo. Peneři nenapodobují, nerapují o fiktivním ghettu nebo zbraních – naopak se stále snaží zachytit atmosféru doby a města, ve kterém žijí. "Kokain se týká pražského prostředí, ale když přijedem hrát na vesnice, vidíme tam často něco horšího. Tam je klidně i půlka klubu na pervitinu a žvýká čelistmi jak o život. A to už je konec," popisuje zkušenosti s některými fanoušky producent Mike Trafik.

Epilog se teprve dostává do obchodů a je evidentní, že tenhle velký hiphopový švindl mezi posluchači i kritiky zřejmě nejen výbušností svých témat a hudební rozmáchlostí vzbudí velké vášně.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Kopce, lesy a areál likérky nám přidávají body, říká ředitel Masters

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron

Už posedmnácté se metaloví fanoušci vydají do Vizovic, kde se od 11. do 14. července koná další ročník hudebního...

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Najdete na iDNES.cz