Nejlepší desky roku? O cenu Apollo bojují Dusilová i Charlie Straight

  20:28aktualizováno  20:28
Pořadatelé hudebních cen Apollo zveřejnili seznam sedmi nejlepších tuzemských desek uplynulé sezony. Mezi nominovanými na cenu hudebních kritiků nechybí ostřílení muzikanti ani neokoukaná jména.

Lenka Dusilová k novému albu Baromantika | foto: © Bet Orten

Jako největší favorit druhého ročníku hudebních cen české kritiky Apollo by se mohla na první pohled zdát Lenka Dusilová. Se svojí deskou Baromantika totiž už začátkem roku bodovala na vyhlašování hudebních cen Anděl. Zatímco v jejich případě nachází shodu široká hudební obec, o Apollu rozhodují hudební kritici. Stejné šance proto má všech sedm nominovaných, mezi kterými nechybí ani další ostřílení muzikanti jako Jan P. Muchow, Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth se svou "nezávislou superskupinou" Umakart.

Nominace na Cenu Apollo 2012

Boris Carloff: The Escapist
(Championship / Die Arbeit)

Debutové sólové album hudebníka, skladatele a producenta Borise Carloffa, na němž se představuje i jako zpěvák. The Escapist je žánrově velkorysá nahrávka s prvky moderního popu, elektroniky, soulu i orchestrální hudby. Jejími hosty jsou James Cook (IAMX), Ghetto Priest (Asian Dub Foundation/Massive Attack) či cellistka Terezie Kovalová (Vladivojna La Chia, Calm Season).

Lenka Dusilová: Baromantika
(100 Promotion)

Baromantika je tematicky velmi osobní a zvukově pestrá nahrávka, která tvorbu Lenky Dusilové posouvá od akustického písničkářství směrem k progresivním hudebním experimentům. Na tomto svém čtvrtém studiovém albu Dusilová úzce spolupracovala s pianistkou a skladatelkou Beatou Hlavenkovou a producentským duem Tin Soldiers (Viliam Béreš a Patrick Karpentski).

Charlie Straight: Someone With A Slow Heartbeat
(Straight Behaviour Records)

I na svém napjatě očekávaném druhém albu se třinecká čtveřice Charlie Straight vydala hlouběji na území melodicky silných a aranžérsky neokázalých, ale promyšlených písniček v typicky britské tradici. Pro tento cíl mimo jiné angažovala londýnského producenta Guye Fixsena, zakládajícího člena dodnes inspirativní skupiny Laika a spolupracovníka My Bloody Valentine či The Pixies.

Květy: Bílé včely
(Indies)

Brněnská skupina soustředěná kolem skladatele a textaře Martina E. Kyšperského natočila nové album s proklamovaným důrazem na syrovost a autentičnost. K tomu jim měl pomoci i producent a zvukař Ondřej Ježek, spolupráci s nímž si Květy úspěšně otestovaly již před třemi lety na albu Myjau. Právě Ježek základní kostru většiny písní dle slov Kašperského obalil "echy, pazvuky a skřípanci, i úplně sladkými ozvěnami".

The Prostitutes: Deaf To The Call
(X Production)

Třetí album pražské indie rockové skupiny, v jejímž čele stojí britský frontman Adrian T. Bell, zařadilo The Prostitutes mezi ty domácí interprety, kteří se aktuálně rozhodli otestovat své tvůrčí schopnosti spoluprací s renomovaným zahraničním producentem. Tím se na Deaf To The Call stal člen Martin Glover alias Youth z Killing Joke, který The Prostitutes pomohl ke zvukově vyzrálé a autorsky konzistentní nahrávce.

Umakart: Vlci u dveří
(Supraphon)

Superskupina, kterou již před osmi lety založili Jaromír Švejdík (Priessnitz), Jan P. Muchow (Ecstasy Of St. Theresa) a Dušan Neuwerth (Tata Bojs), se po dlouholeté pauze a nečekaně úspěšném hitu Půlnoční v podání Václava Neckáře, vrátila s druhým albem. Folková estetika tentokrát ustoupila zvuku nezávislého elektro popu skandinávského střihu. "Horalská" tematika v textech však zůstává ryze Švejdíkovská.

Zrní: Soundtrack ke konci světa
(Supraphon)
Třetí album kladenské skupiny Zrní se stalo jednou z kritikou vůbec nejlépe přijatých domácích nahrávek roku 2012. Soundtrack ke konci světa je koncepční album, na němž Zrní za přispění producenta a zvukaře Ondřeje Ježka zaznamenali výrazný skok v tvorbě, když svůj osobitý mix folku a rocku doplnili o práci se samply, tikající elektronikou či beatboxem.

Uspět může ale i album ambiciózních zástupců mladého popu Charlie Straight či naštvaná nahrávka mezinárodních The Prostitutes, které spojuje, že vznikly v britské produkci. O tom, že uplynulý rok byl na zajímavé desky opravdu bohatý, svědčí i jména dalších nominovaných. Se svým přesvědčivým sólovým debutem je nominovaný producent Boris Carloff a tuzemskou alternativní scénu se svými písničkami v češtině zastupují formace Květy a kladenští Zrní.

Historicky první cena Apollo za rok 2011

Historicky první cenu Apollo za rok 2011 získal raper Bonus

Zatímco o nominaci rozhodovalo přes sedm desítek porotců, vítěze ceny Apollo pro nejlepší desku dle hudební kritiky vybere desetičlenná porota, která vzešla z prvního kola hlasování. Vyhlášen bude 6. února 2013 v pražském klubu SaSaZu. Také tentokrát získá šek na 60 tisíc korun od Ochranného svazu autorského a sošku od výtvarníka Maxima Velčovského. Cena Apollo se bude udílet teprve podruhé. Jejím historicky prvním držitelem se stal nezávislý písničkář a raper Bonus.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz