O cenu kritiků Apollo se ucházejí Dan Bárta, Prago Union i manželé

  21:00aktualizováno  21:00
Hudební kritici už potřetí vybírali kandidáty na nejlepší tuzemskou desku roku, která získá ocenění Apollo. Do užšího výběru se dostalo sedm desek. Vyhlášení je naplánováno na středu 5. února do pražského klubu La Loca. Večerem provede písničkář Jan Burian.

Prago Union natočili desku Vážná hudba. | foto: Alexander Dobrovodský, EMI

Do užšího výběru se tak jako v minulých ročnících dostalo sedm alb. Šanci má Dan Bárta s kapelou Illustratosphere a deskou Maratonika, Bratři Orffové s albem Šero, ústečtí Houpací koně, kteří vydali desku Everest,  zpěvačka Ille s nahrávkou Ve tvý skříni i její manžel, který se skrývá pod písničkářskou přezdívkou Kittchen a vydal desku Radio.

Fotogalerie

Do nominací se dostala i Sára Vondrášková, která pod jménem Never Sol natočila album Under quiet v produkci Jana P. Muchowa. Hip hop v nominacích zastupuje deska Vážná hudba od Prago Union.

 Z nominovaných vybere nejlepší desku úzká porota, a to přímo v den vyhlášení, tedy 5. února 2014. Vítěz získá 60 tisíc korun od Ochranného svazu autorského a sošku navrženou Maximem Velčovským.

Přehled nominovaných

Dan Bárta & Illustratosphere – Maratonika 
Dan Bárta získal v rámci domácí scény snad všechna významná hudební ocenění. Na cenu Apollo aspiruje poprvé s albem Maratonika. To natočil opět společně s doprovodnou skupinou Illustratosphere, plnou ostřílených hudebníků, jakými jsou Filip Jelínek či Robert Balzar. Maratonika je jazz, latino, pop i šanson v tom nejcitlivějším možném provedení.


Bratři Orffové – Šero
 

Osm let po úspěšném albu Bingriwingri se krnovští Bratři Orffové přihlásili s novým albem Šero, s nímž i tentokrát probudili k životu fiktivního hrdinu Seržu Vantóše. Osm let pauzy se projevilo větší hudební i textařskou vyzrálostí, byť skupina zůstala věrná zvuku na hraně městského folku a jemné elektroniky.


Houpací koně – Everest 

Ústecká skupina kolem charismatického frontmana, skladatele a textaře Jiřího Imlaufa působí na domácí klubové scéně již dvacet let. Letošní novinka Everest je syrová kytarová nahrávka, plná neveselých, ale uvěřitelných písní o světě kolem nás. Skupina ji vydala u vlastního labelu Yannick South Records.


Ille – Ve tvý skříni 
Olga Königová alias Ille se prostřednictvím skladby Holka ve tvý skříni postarala o jeden z výraznějších hitů roku 2013. Pozornost si však rozhodně zaslouží celé její debutové album, s nímž se směle rozkročila mezi klubovým pódiem a inteligentním rádiovým popem. Autorem některých písní z alba (včetně zmíněné  Holky ve tvý skříni) je její manžel Jakub König, vystupující pod hlavičkou projektu Kittchen, který byl na cenu Apollo letos rovněž nominován.


Kittchen – Radio 
Jakub König, známý domácímu publiku také jako frontman skupiny Obří broskev, si před třemi lety natáhl přes obličej pletenou kuklu a proměnil se v postavu, kterou nazval Kittchen. Dva roky po úspěšném debutu Menu vydal novou kolekci písniček na pomezí laptopové elektroniky a introvertního písničkářství. Oč je však nové album hudebně a zvukově přístupnější, o to neveselejší a truchlivější jsou témata, která nese v textech.


Never Sol – Under Quiet 
Zpěvačka a pianistka Sára Vondrášková alias Never Sol studovala jazz na konzervatoři Jaroslava Ježka. Ve vlastní tvorbě se však věnuje spíše spojování moderního šansonu a atmosférického popu. Under Quiet je jejím debutovým albem, na němž se producentsky podílel Jan P. Muchow. Ten ji již dříve přizval k nazpívání písně Lay Down z Ondříčkova filmu Ve stínu.


Prago Union – Vážná hudba 
Deph nebo také Kato opět potvrzuje, že je nejlepším veršotepcem mezi domácími rappery. S již čtvrtým řadovým albem svého projektu Prago Union, se hudebně drží spíše konzervativnějšího pojetí hip hopu, ale rýmy, obraty a slovní hříčky tu brousí k dokonalosti. Na pódiu jej v současné době provází velká živá koncertní skupina, do niž se Prago Union rozrostli.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Zemřela zpěvačka Zorka Kohoutová, hvězda české dechovky

Zpěvačka Zorka Kohoutová

Zpěvačka Zorka Kohoutová zemřela. Bylo jí 88 let. Přezdívalo se jí „královna české dechovky“ a nazpívala například...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz