Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Nohavica: Věnuju Mozarta obrozencům

  8:11aktualizováno  8:11
Jaromír Nohavica nepíše jen písně. Loni si odskočil k Mozartově opeře Cosi fan tutte, jejíž libreto se snažil přeložit do moderní, jiskřivé češtiny.

Jaromír Nohavica - Jaromír Nohavica - koncert ve velkém sále pražské Lucerny (24. ledna 2006) | foto: Petr TopičMF DNES

Už zítra uvidí Nohavica výsledek na premiéře v ostravském Divadle Antonína Dvořáka - jedné z budov Národního divadla moravskoslezského.

„Už se těším, jak se v sobotu, až se vrátím z koncertů, obleču do svátečního a půjdu se podívat na Mozarta. Premiéra je pro mě vždycky velký stres, bojím se o každou notu. Zajdu si pak na představení ještě jednou, to už budu klidnější,“ řekl Nohavica.

NOHAVICŮV MOZART
Nová inscenace Mozartovy opery Cosi fan tutte je poslední premiérou letošní operní sezony Národního divadla moravskoslezského.
Nastudování: hudebně operu nastudoval dirigent Jan Šrubař, režisérkou je Carmen Or, výtvarníkem scény Jaroslav Malina, kostýmy navrhla Helena Anýžová.
Změny: Jaromír Nohavica počeštil i jména postav. Z Fiordilligi je Líza, z její sestry Dorabelly Dorka. Dva důstojníci, kteří se rozhodnou vyzkoušet věrnost snoubenek, se místo Guglielmo a Ferrando jmenují Kuba a Ondra. Světaznalý filozof
Don Alfonso, jenž zkoušku navrhne, je prostě Doktor a z protřelé komorné Despiny je Růžena.
Obsazení: v jednotlivých rolích budou alternovat například Lívia Ághová, Anna Číhalová, Alina Farná, Andrej Bestčastnyj, Marián Vojtko a další sólisté.

* Jakou máte zkušenost se psaním větších celků?
Přebásňoval jsem Marschnerovu operu Vampýr nebo představení Malované na skle, které se hraje už léta v Praze v Divadle Na Fidlovačce, bylo také uvedeno v Českých Budějovicích a má se chystat v Pardubicích. Napsal jsem také písničky do lední revue Romeo a Julie. Předloni jsem přijal nabídku ředitele divadla Luďka Golata k přebásnění Cosi fan tutte. Po osmi měsících krásné, ale těžké práce jsem na začátku letošního roku libreto odevzdal a přátelé z ostravské opery všechno secvičili.

* Opera Cosi fan tutte vás natolik pohltila, že jste s sebou vozil libreto i na turné. Je to pro vás jiný druh aktivity, kterým se odpoutáte od psaní písní?
Jednou za čas jsem písní jakoby přesycen. Pro autora může být píseň záležitostí jednoho či dvou dnů nebo týdnů. Člověk má nápad, nosí ho v sobě a pak ho dá velmi rychle dohromady. A hned vidí výsledek. Velké projekty jsou jiné. Já jsem se vždycky bál, že nedokážu napsat román, protože to znamená každý večer sednout a zaplnit deset nebo patnáct stránek. Ale možná je to věkem, že už dokážu být více trpělivý.

* Jaký objem stránek jste měl před sebou?
To máte 407 stran partitury, když vezmu klavírní výtah. Spousta not, Mozart je skvělý. A za den člověk přeloží pět až sedm stran.

* Říkáte přeloží?
Aby bylo jasno, já jsem to měl přeložené z italštiny do češtiny. Ale musel jsem text přebásnit, aby se dal zpívat. Operní zpěváci potřebují obzvlášť velkou péči, protože je to těžké. Tam nezalžete. Navíc u Mozarta člověk prožívá velké dobrodružství. Zjednodušeně řečeno, v Cosi fan tutte je každá árie jinou formou písně. Mozart pokaždé překvapí. A člověk hledá v jazyce to nejlepší, aby árie zněly krásně.

* Chtěl jste texty přebásnit, aby jim dnešní posluchač více porozuměl?
Opera je moje velká radost. Mám obrovskou diskotéku oper. Vždycky si říkám, proč si spousta lidí myslí, že je to šedé, nudné umění, které se nedá poslouchat. A tak jsem se rozhodl, že Cosi van tutte udělám moderně.

* Jak jste to myslel?
Je to opera o dvou párech, o flirtu, lásce, o tom, že muži podvádějí ženy, nebo naopak. Vlastně je to lehká konverzační komedie. Vím, že operu od začátku provází malinké pohrdání libretem. Upřímně řečeno, Lorenzovi Da Pontemu se to moc nepovedlo. Jeho poněkud plytké libreto zachraňovat nemůžu, ale můžu je odlehčit. Snažil jsem se, aby bylo jiskřivé.

* Mohl jste si to ověřit?
Kousky, které jsem zpíval svým nejbližším, se u nich setkaly se zájmem. Doufám, že stejný zájem vyvolají, až je lidé uslyší z úst operních pěvců. Opera bude uvedená k 250. výročí narození Mozarta. Mozart ji psal na sklonku osmnáctého století. Tehdy se pár českých, možná také spíš německých intelektuálů rozhodlo, že zachrání češtinu, že ji nenechají umřít. Bez nacionalismu v hlase říkám, že jsem hrdý na to, že jsem Čech. Evropan, ale Čech -a český jazyk vnímám jako pojítko s těmi, kdo tu byli přede mnou. Počínaje svatým Václavem přes Komenského až po dnešek. A já po dvou stech letech otextuju Mozarta tak, aby to bylo jiskrné, aby to svítilo. A překlad věnuju všem českým obrozencům, kteří zachránili můj jazyk v oceánu Evropy.

* Budete některou z Mozartových árií nebo krátkých čísel hrát i na koncertech?
Cosi fan tutte je opera plná písní o lásce, nenávisti, zradě, věrnosti. Má jedenatřicet zpěvných čísel. Je napsaná tak geniálně, že jsou tam části, které se dají běžně zpívat. Třeba: „Je to hrůza, je to hrůza, je to běs, katastrofa až do nebes.“ Takové jednoduché kuplety tam Mozart má. Je docela možné, že s ředitelem Golatem a s mou kytarou vyjedeme po klubech. On bude zpívat ženské a já mužské party. A objedeme jako ze starých časů tuto zemi.

  • Nejčtenější

RECENZE: Stockholmský syndrom, konečně domácí thriller z vyšší ligy

Kriminální thriller Stockholmský syndrom, jehož první část odvysílala Česká televize v neděli večer a druhou nasadí...

RECENZE: Zlatí Krejzovi. Slunečná vypráví o svaté Popelce na traktoru

Bylo nebylo, jeden statkář měl dvě dcery. Zlou městskou fiflenu, která cynicky vydělávala na realitách, a hodnou...

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Český animovaný snímek Dcera nominovali na Oscara, Marhoul neuspěl

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na Oscary. Mezi pětici v kategorii krátký animovaný film se dostal i český...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Zemřela uznávaná operní pěvkyně Naděžda Kniplová, před lety odmítla Thálii

Ve věku 87 let zemřela světově uznávaná česká sopranistka Naděžda Kniplová, sólistka Národního divadla v Praze a Státní...

Píseň k novému Bondovi nazpívá Billie Eilish jako nejmladší interpretka

Populární americká popová hvězda Billie Eilish nazpívá úvodní píseň k novému filmu o agentu Jamesi Bondovi, Není čas...

Sedm odvážných míří do boje o účast na Eurovision Song Contest

O účast na letošním ročníku Eurovize se budou ucházet kromě dalších Olga Lounová, Ben Cristovao, dále zpěvačka Elis...

Premium

Legenda s nejasným původem. Příběh kapely Bee Gees, jež vládla diskotékám

Australani tvrdí, že Bee Gees jsou jejich kapela a její členové Barry, Maurice a Robin Gibbovi pocházejí z kontinentu...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.

Najdete na iDNES.cz