RECENZE: Nerez ani se Šoralovou neztrácí sílu. Zlom je ucelené album

  16:56aktualizováno  16:56
Skupina Nerez doplněná zpěvačkou Luciou Šoralovou se vrací po pětadvaceti letech a při síle. Deska Zlom je plná dobré muziky i vynalézavých textů.

Nerez a Lucia Šoralová | foto: Ivo Kiapeš

Návrat skupiny Nerez se zdál být, alespoň v posledních letech, nemožný. Důvod je nasnadě. Zuzana Navarová zemřela deset let po rozchodu původního autorského tria, takže nejpozději od roku 2004 by případný „nový“ Nerez prostě nebyl opravdovým Nerezem.

Fotogalerie

Kapela, která se vrací po dlouhých pětadvaceti letech, se proto zaštiťuje vysvětlujícím přídomkem. Desku Zlom nahrál Nerez & Lucia, tedy Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský doplnění zpěvačkou Luciou Šoralovou. Ta samozřejmě Navarovou nenahrazuje, to snad ani nejde. Nicméně lze říct, že energie a náboj, který do kapely Šoralová vnáší, dávají podobně působivý výsledek. Navíc se jako autorka podílela zhruba na polovině skladeb nové desky, takže je jasné, že obnovená kapela získala funkční vnitřní dynamiku a ve své staronové sestavě není jen tklivou vzpomínkou na doby minulé.

O desce Zlom se už dopředu psalo, že bude pestrá. Což je pravda, žánrový rozptyl je skutečně značný. Zní tu typický šanson ve skladbě Vřes, kterou napsala Šoralová na text Vítězslava Nezvala, Vřešťálova Bosanoha je poklidná balada, slyšíme tu čardáš i reggae. To vše v kvalitě očekávané, protože Vřešťál a Sázavský samozřejmě čtvrt století nezaháleli a kromě jiných aktivit provozovali a dále nejspíš budou pokračovat v následnické kapele Neřež, která na tuzemskou scénu rovněž uvedla zásadní nahrávky. Čekat tedy od této party cokoliv slabého by bylo minimálně pošetilé.

Jedním z vrcholů alba je skladba Klec, již napsal Ondřej Soukup a která má kuriózní historii. Vznikla totiž původně jako filmová hudba, izraelský režisér ji však odmítl s tím, že zní až moc židovsky. Nerez ji oprášil, Vřešťál opatřil působivým textem o lásce přervané válkou a genocidou s geniálními obraty jako „život je slepá mrcha, dobrej parfém nevyprchá“ nebo „kde jsou kučeravý vlasy, pramen zmizel v Reichu asi“ a spolu se Šoralovou podmanivě nazpíval.

Kapela ke skladbě natočila i černobílý klip s parní lokomotivou, symbolem dvacátého století, který tahal dobytčí vagony s nedobrovolnými pasažéry na nehezká místa. Tematicky podobná a neméně silná je „lidovka“ Ederlezi, již údajně napsal balkánský Rom na výše popsané cestě do nacistického koncentráku.

Zlom

autor:

Hodnocení­: 90 %

To je však jen jedna z poloh, které album nabízí. Bluesová poloha písně Vím, že víš se tu snoubí s lovesongem v podobě skladby Přístav pro dva, jež začíná jako něžná folková balada a rozjede se do perfektně šlapajícího kusu s obřími vokály, chytlavým groovem na kontrabas a geniálním flétnovým sólem. Opět by to nemělo překvapovat, ale instrumentální velikost nahrávky je jednou z jejích největších devíz.

A také aranže, pod kterými jsou podepsaní často Sázavský a flétnista a multiinstrumentalista Robert Fischmann. I díky nim celé takto žánrově rozmáchlé album působí uceleně, což je dobře.

Obnovit Nerez s novou zpěvačkou zřejmě nebylo jednoduché rozhodnutí, protože srovnání se zvěčnělou Navarovou zákonitě bude přicházet a bude náročné. Ale vše nakonec dospělo do bodu, kdy Nerez & Lucia vybrousily nahrávku, která z jakékoli komparace vychází nadmíru dobře. Zlom bude patřit k zásadním deskám letošního roku.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

VIDEO: Ruml přezpíval Křesťana. Klip vznikl pod sílou dojmů z Islandu

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml natočil klip k další písni ze svého a cappella alba Nahubu. Tentokrát vybral pro obrazové ztvárnění...

Avantasia míří do Karlína i Vizovic. Je to návrat domů, říká Tobias Sammet

Avantasia se na Masters of Rock vrátí po třech letech.

Jako kluk si představoval, že jednou bude stát na velkém pódiu a zpívat pro tisíce fanoušků. A Tobias Sammet si svoje...

Najdete na iDNES.cz