Neřež vzpomíná a Nerez se vrátí se zpěvačkou, jejíž energie je odzbrojující

  17:59aktualizováno  17:59
Kapela Neřež slaví dvacet let, vydává výběr svých písní, ale kompilací to nekončí. Součástí je i kompletní album Nebezpečný síly z roku 1999 a tři novinky. Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský navíc chtějí navázat i na původní kapelu Nerez. Nová deska vzniká se zpěvačkou Luciou Šoralovou.

Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský na archivním snímku | foto: Archiv kapely Neřež

„Deska Nebezpečný síly už vůbec nebyla k mání a lidi ji po nás chtěli. Ale hlavně se ve své době mimořádně povedla, to si prostě musíme trochu načechrat peří. Sešli se báječní muzikanti a Zdeňkovi Vřešťálovi se povedlo napsat výborné písničky,“ komentuje reedici alba Vít Sázavský, který spolu s Vřešťálem tvoří kostru kapely. Dohromady dělají hudbu už čtyřicet let a se Zuzanou Navarovou stáli i za předchozí kapelou Nerez.

„Nechtěli jsme zahodit značku, kterou jsme vytvořili, ale zase nešlo používat název Nerez. Zuzana začala vlastní kariéru, takže jsme se přátelsky dohodli, že by to bylo matoucí. Ale jako volné pokračování Zdeněk vymyslel ty háčky,“  vysvětluje vznik Neřež Sázavský.

Obal desky Neřež 20 let

Obal desky Neřež 20 let

Neřež poté vyrostl na půdorysu skupiny, která nahrávala desku Divné století s Jaromírem Nohavicou a následně také jeho jedinečné živé album Koncert. „Jaromír má dar napsat od kytary prostinkou skladbu, která má však obrovský náboj. A nám se podařilo díky Vítkovi a Filipu Jelínkovi ty písničky dostat pomocí instrumentace o patro výš. Z hitů udělat ještě větší hity,“ říká Vřešťál. Neměli chuť s písničkářem spolupracovat dál? „Tady karty rozdává Jarek. A jemu je nejlíp, když si je svým vlastním pánem. Asi po roce a půl nám řekl – Kluci, bylo to bezvadný, děkuju vám, ale já zas budu hrát sám. Prostě na férovku,“ dodává Sázavský.

U Nebezpečných sil se podle Sázavského podařilo najít lidsky fungující partu a i díky tomu pořídit skvěle znějící, kompaktní nahrávku. Na druhém CD je výběr dalších písní kapely. „Byl jsem přinucen si po dlouhé době poslechnout starší skladby, což jinak nedělám. Tak jsem je na sebe nechal působit jako na posluchače, odstřihnout se od toho jako spolutvůrce. Některé favority jsme nakonec nezařadili, naopak se našly i ‚popelky‘, na které jsem málem zapomněl,“ popisuje.

Český kalendář: Lucia Šoralová

Zpěvačka Lucia Šoralová

Kompilační album doplňují tři novinky, z toho dva duety: s Marií Rottrovou a Luciou Šoralovou. „S Maruškou hrajeme nějakých osmnáct roků, ne na všech koncertech, ale ta naše marškumpačka k ní dobře pasuje. Ona je s námi na pódiu jako malá holka, úplně mladistvý člověk,“ říká Sázavský.

Se Šoralovou začíná nová kapitola starého Nerezu. „Lucia má ráda naši tvorbu a sedí nám to dohromady. Má energii, která je úplně odzbrojující,“ líčí Sázavský s nadšením. Vznikající deska tedy vyjde pod názvem Nerez&Lucia. „Začalo se dít totéž, co jsme zažili se Zuzanou. Nosíme nové písničky, najednou přišla chuť to nahrát, tři už jsou roztočené,“ dodal Vřešťál.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Good vibrations po 50 letech! Beach Boys jsou zpět

Oslavy Dne nezávislosti se v Bostonu konaly kvůli obavám z hurikánu o den...

Jedna z nejúspěšnějších kapel 20. století The Beach Boys se vrátí do Prahy přesně padesát let od svého prvního...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Najdete na iDNES.cz