Nejprve klasika, teď pop. Češi hrají o Grammy

  10:55aktualizováno  10:55
Takové napětí kolem amerických hudebních cen Grammy snad Česko nezažilo. Ve hře jsou totiž dvě prestižní sošky, které si může zítra odnést irsko-česká dvojice Glen Hansard a Markéta Irglová, písničkáři a hrdinové filmu Once.

Markéta Irglová a Glen Hansard po oznámení oscarových nominací - Valašské Meziříčí (22. ledna 2008) | foto: Jan KarásekMF DNES

Co se týče populární hudby, Markéta Irglová je v padesátileté historii nejslavnějších hudebních cen na světě první Češkou, která může být spolumajitelkou zlatých gramofonků. Rozhodnutí padne v noci z neděle na pondělí v Los Angeles. A když to nevyjde, Hansard s Irglovou mají ještě šanci na Oscara za svou filmovou píseň Falling Slowly.

„Budeme v Americe celý únor. Těším se, že tam vezmu rodinu, můžeme se s Glenem s nimi podělit o úspěch,“ řekla Markéta Irglová. Nyní je s Hansardem v Kalifornii, kde se kolem Grammy rozpoutal tradiční mediální kolotoč rozhovorů a prestižních schůzek.

Už teď to je úspěch
Dvojice získala nominace na Grammy v kategoriích nejlepší soundtrack a nejlepší filmová píseň, jíž se může stát jejich duet Falling Slowly. Ovšem členové americké hudební akademie se budou rozhodovat také mezi filmovými skladbami, jež napsali Prince, zpěváci Eddie Vedder nebo Chris Cornell.

I nominace samé jsou obrovským úspěchem a posunuly Hansarda s Irglovou do centra pozornosti. „Lepší propagaci jsme si nemohli přát,“ říká Markéta Irglová.

Koncerty, které dvojice odehrála v Americe loni na podzim, byly vyprodané díky zájmu o film Once. „Další turné plánujeme na letošní léto a podzim. Chystáme s Glenem novou desku,“ dodala Irglová.

Album s hudbou k romantickému filmu Once poskočilo na sedmadvacáté místo americké hitparády. Tak vysoko se žádná deska s českou zpěvačkou a spoluautorkou písní nedostala. A celkový prodej alba Once dosáhl již 250 000 kopií. V případě vítězství na Grammy by se mohl zněkolikanásobit. Hansard s Irglovou si budou jistě moci koupit vysněný domek v Irsku.

Pochybnosti ohledně toho, zda Falling Slowly vyhovuje pravidlům pro nominace na Oscara či Grammy, které zazněly z Česka, nakonec odsunuli stranou sami Američané. Ostatně jsou to jejich ceny.

Dřív měla šanci jen klasika
Po Grammy zatím sahaly jen české nahrávky klasiky. Nikdy jich sice nedosáhly, ale v obrovské konkurenci lze už nominace pokládat za úspěch. Pokud se tak stalo, byly ve hře snímky české klasické hudby vydávané firmou Supraphon. Není to nic překvapivého - čeští skladatelé i interpreti jsou naším reprezentativním vývozním artiklem.

Supraphon zabodoval roku 2002 nahrávkou Janáčkovy málo známé operní prvotiny Šárka, kterou s Evou Urbanovou, dalšími pěvci a Českou filharmonií nastudoval sir Charles Mackerras. Deska vyvolala mezi světovou odbornou veřejností mimořádný zájem, kandidovala i na další prestižní ceny. V souboji o Grammy za nejlepší operní nahrávku ji nakonec porazili Berliozovi Trojané.

Roku 2005 figurovala v kategorii Nejlepší orchestrální snímek klasické hudby supraphonská nahrávka třetí a čtvrté symfonie Bohuslava Martinů, kterou s Českou filharmonií pořídil dirigent Jiří Bělohlávek. Nominace byla o to cennější, že Martinů není ve světě zdaleka tak zavedený jako Janáček. Ale i tentokrát byli soupeři silní; zvítězil snímek On The Transmigration Of Souls amerického skladatele Johna Adamse, věnovaný obětem teroristického útoku na New York.

Podle ředitelky Supraphonu Jany Gondové však měly obě nominace pro společnost nemalý význam: „Pomohly nám v budování image a samozřejmě i obchodně. Nominovaný titul se propaguje několik týdnů dopředu a dle našich zkušeností se pak prodá přibližně dvojnásobek.“

Roku 2004 se česká hudba sice vytouženého zlatého gramofonku dočkala, nikoli však na českém labelu. Jednu z Grammy totiž získala Janáčkova Její pastorkyňa, kterou pro značku Teldec natočil Bernard Haitink s plejádou operních hvězd, mezi nimiž byla i mezzosopranistka Eva Randová.

Zahraniční nahrávka české skladby se o Grammy ucházela, byť neúspěšně, i loni. Do kategorie Nejlepší operní nahrávka se probojovala anglická verze Smetanovy Prodané nevěsty z produkce britské firmy Chandos.

Roku 2006 se mezi finalisty objevilo i jméno Magdaleny Kožené, byť v tomto případě nešlo o cenu pro umělce, nýbrž pro producenta. Mezi čtyřmi různými nahrávkami, za něž byl nominován Christopher Alder, totiž figurovalo i bachovské album Kožené s názvem Lamento.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Nejslavnější přechod světa. Před padesáti lety Beatles fotili Abbey Road

Klasická fotografie Beatles na přechodu Abbey Road, která je na obalu...

Je to poslední deska, kterou Beatles nahráli, ale podle nových informací tomu tak nemuselo být. Album Abbey Road se...

GLOSA: Slyšet Michala Prokopa zpívat Jasnou páku je nevšední zážitek

Michal Prokop na festivalu Krásný ztráty Live 2019

Krásný ztráty Live jsou po roční pauze zpátky v plné síle a zdá se, že snad objevily areál, kde by mohly zakotvit na...

Krásný ztráty Live lákají na duety Michala Prokopa s Kollerem či Redlem

Michal Prokop a Framus Five v pražském Foru Karlín (22. prosince 2017)

Festival plný duetů a hudebního setkávání, takové budou Krásné ztráty Live, kam své kolegy potřetí sezval Michal...

Advantage Consulting, s.r.o.
CHIRURG

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz