RECENZE: Poslouchat koncert Neila Diamonda je prostě stále čirá radost

  15:57aktualizováno  15:57
Americký zpěvák Neil Diamond letos v lednu ohlásil, že kvůli Parkinsonově nemoci končí s živým vystupováním. Jeho nahrávka Hot August Night III tak je nejspíš poslední koncertní. A za poslech nestojí z pouhé nostalgie.

V roce 2011 byl Neil Diamond uvedený do Rokenrolové síně slávy | foto: AP

Ten ohlášený konec byl trochu šok, protože ještě na Silvestra 2017 zpíval Neil Diamond Sweet Caroline zmrzlým Newyorčanům slavícím příchod nového roku na Times Square. Bylo to na halfplayback, ale i tak byla odezva neskutečná. Diamond prostě byl a je pan zpěvák.

Hot August Night III volně navazuje na zpěvákovy předchozí „živáky“, první vyšel v roce 1972, druhý roku 1987 a před devíti lety přibyl ještě záznam koncertu v Madison Square Garden nazvaný Hot August Night/NYC.

Hot August Night III

Autor:

Hodnocení­: 85 %

Aktuální deska vznikla na čtyřicáté výročí původní Hot August Night a na původním místě, tedy v Greek Theatre v kalifornském Los Angeles. Celkem se na dvě CD vešlo přes tři desítky písní, z nichž drtivá většina je považována za hity (není asi náhodou, že do první desítky týdenního žebříčku Billboard Adult Contemporary se dostalo 38 jeho skladeb). Stopáž nahrávky silně přesahuje dvě hodiny a celá deska dokazuje, že Diamond byl minimálně v inkriminovaném roce 2012 ve vynikající formě.

Snad není potřeba zdůrazňovat, že legendárního zpěváka doprovází živá kapela či vlastně orchestr, protože kromě kytar a bubnů samozřejmě slyšíme kvantum skutečných smyčců i dechových nástrojů. A když dojde na pecky jako Thank the Lord for the Night Time nebo Kentucky Woman, už z audionahrávky můžeme poznat, že to na koncertě muselo neuvěřitelně žít. Vzhledem k tomu, že „živák“ vyšel i na DVD a Blu-ray, bude to ještě o to silnější zážitek.

Samozřejmě jsou hity a potom megahity. Takže když se v setlistu objeví I’m a Believer – zde nejdřív jako překvapivá akustická balada – publikum samozřejmě šílí. Uprostřed skladby přizná, že takto ta píseň původně měla znít, než přišla kapela The Monkees, udělala z ní rokenrolový hit a dobyla s ní celý svět. A že je to pro písničkáře největší pocta. Jedna z mála chvil s mluveným slovem na celé nahrávce, ale zase když se Diamond rozpovídá, tak to stojí za to. Ale nakonec se samozřejmě dočkáme rozjeté verze a celý track se tak natáhne na těžko představitelných sedm minut. Diamond tu tedy prokazuje nejen skladatelský talent, ale také silné a oprávněné sebevědomí zkušeného performera.

Nahrávka navíc skvěle zní, odezva publika je fantastická a k tomu pravému „živákovému“ charakteru přispívá i slyšitelný potlesk uprostřed některých písní, jako je třeba balada Love on the Rocks, ale zdaleka nejen tam. Podle všeho to musel být úžasný večer pro všechny zúčastněné.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Najdete na iDNES.cz