„Paganini rocku“ Jan Hrubý a vydavatelství Galén slaví narozeniny

  11:48aktualizováno  11:48
Rockový houslista Jan Hrubý své 65. narozeniny připadající na 3. prosince oslaví ve středu společně s vydavatelstvím Galén, které před 20 lety vydalo svou první knihu. koncertu se zúčastní řada hudebníků, jejichž knihy a nahrávky dnes nakladatelství profilují.

Jan Hrubý v roce 2012 při nahrávání zatím posledního alba Michala Prokopa | foto: Ivan Prokop

Koncertu se mimo jiné zúčastní Vladimír Mišík, Radim Hladík, Jan Burian, Michal Prokop, Luboš Andršt, Vladimír Merta, Vlastimil Třešňák nebo skupina Marsyas se uskuteční v pražském Paláci Akropolis.

Novým titulem Galénu je právě rozhovor Milana Tesaře s Janem Hrubým. Kniha s názvem Housle tečka Hrubý mapuje Hrubého život a přináší jeho nevšední postřehy profesionálního hudebníka, vzpomínky na kolegy, přátele i události v uplynulých letech. Publikaci s bohatou fotografickou přílohou a kompletní diskografií rámují zasvěcené texty publicistů Jiřího Černého a Josefa Klímy.

Hrubý je známý svým účinkováním ve skupinách Etc... Vladimíra Mišíka, Framus Five Michala Prokopa, Dobrá úroda Vladimíra Merty, rovněž i svými vlastními projekty, většinou pod hlavičkou Kukulín. Je vyhledávaným koncertním i studiovým hráčem, který se podílel na vzniku i zvuku mnoha zásadních alb naší folkové i rockové historie, a natočil dvě desítky vlastních sólových projektů. V těchto dnech dokončil své nové dvojalbum Společné světy, na jehož nahrávání přizval Seana Barryho a svoji dceru Andreu.

Nakladatelství se dvacet let specializuje na odbornou zdravotnickou literaturu, od začátku se ale věnovalo i produkci biografií či beletristických knih. Téměř tisícovku vydaných publikací od roku 2008 doplňují knihy a desky projektu Olivovníky, který sleduje převážně neoficiální kulturu druhé poloviny minulého století.

Galén od roku 2002 vydává knižní řadu rozhovorů s názvem Křeslo pro Fausta. Dialogy Jaroslava Hořejšího s předními osobnostmi ze světa vědy a kultury vznikají v Akademickém klubu 1. lékařské fakulty a k vydání se nyní dokončuje již dvanáctý svazek. "Své dvacetiletí jsme se rozhodli oslavit tradičně, knihami," uvedl ředitel nakladatelství Lubomír Houdek.

Pro letošní rok připravil Galén tradiční várku monografií a učebních textů. Lékařskou beletrii zastupují závěrečný svazek Kášovy šestidílné řady Z Aeskulapovy kapsy a střípky ze života dvou generací lékařů Dědeček, napsané právníkem Janem Machem.

Dále se objevila publikace Korespondence Václava Havla s Karlem Hvížďalou, vzpomínková kniha Jana Šmardy Ivan Blatný v mých vzpomínkách, biografie Franze Kafky Amšel od Romany Nejdlové, nové knižní i audio-vydání novely Ruský týden Františka Ringo Čecha nebo dvojalbum vyprávění Zdeňka Mahlera Antonín Dvořák v Americe.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Madonna mi dala vlastní píseň, vzpomíná její bývalá vokalistka DeLory

Zpěvačka Donna De Lory na mezinárodním diskuzním fóru Meltingpot (2019)

Dvacet let strávila Donna De Lory po boku Madonny jako její vokalistka. Společně objely celý svět a De Lory přitom...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz