Na United Islands zahrají kytaroví mistři

  10:42aktualizováno  10:42
Jedním z nejpreferovanějších nástrojů popmusic je kytara. Řada jejích mistrů se sjede i na festival United Islands Of Prague.

Lucky Peterson | foto: United Islands Of Prague

Zejména část, věnovaná jazzu a blues, tedy Blue Island na Žofíně (19. až 21. června), bude na kytaristy bohatá. Nabídne široké spektrum stylů v podání bravurních hráčů ze Česka i ze zahraničí.

Lucky PetersonVelkou persónou v žánru blues a funky je Lucky Peterson (21. 6., 20:40), který ovládá stejně dokonale kytaru i klávesové nástroje. Začínal jako "zázračné dítě" (první desku natočil už v devíti letech). Postupně se propracoval k velmi modernímu projevu na pomezí blues, funky a moderní psychedelie. Dokonalosti v tomto křížení dosáhl v roce 2003 na výtečném albu Black Midnight Sun, produkovaném slavným Billem Laswellem.

Jean-Paul BourellyJen-Paul Bourelly (20. 6., 19:15) je rodák z Chicaga, jehož rodiče pocházejí z Haiti - odtud jeho francouzské jméno i záliba v čárech voodoo. Během kariéry spolupracoval s největšími jazzovými hvězdami včetně Milese Davise, natočil také několik desek se slavnou zpěvačkou Cassandrou Wilson, hrává i s Vernonem Reidem z Living Colour. Nade vše sice obdivuje Jimiho Hendrixe, na Ostrovech jej však uslyšíme netypicky v sólovém programu.

Stan The ManV Praze domestikovaný Skot s polskými kořeny, říkající si Stan The Man (21. 6., 22:30), patří už dekádu k tomu nejlepšímu, co lze vidět na české bluesové scéně. Navazuje na americké bluesové klasiky, stejný vztah má ale i k osobnostem, přesahujícím žánr, jako je třeba Captain Beefheart. Jeho vystoupení jsou pověstná obrovskou energií a dokonalou komunikací jeho česko-slovenského tria s publikem.

Daniel Salontay (Longital/Dlhé diely)Slovenský kytarista Daniel Salontay (20. 6., 17:25) sice začínal s blues a jazzem, který studoval v americkém Clevelandu, prošel ale také alternativní kapelou Michala Kaščáka Neuropa. Už několik let se společně se svou partnerkou Šinou věnuje projektu Longital/Dlhé diely, ve kterém propracoval svůj nadžánrový hráčský styl, pracující s různými typy kytar i neobvyklými hráčskými technikami, např. smyčcem.

Zdeněk Bína (-123 min.)V čele skupiny -123 min. stojí fenomenální český kytarista Zdeněk Bína (20. 6., 18:20). Ačkoli se jedná o ryzího samouka, který neumí noty ani tradiční akordy, propracoval se mezi naprostou domácí kytarovou špičku. Jeho hra na pomezí funky, rocku a jazzu okouzluje nejen v rámci kapely, ale i při občasném sólovém vystupování či hostování s jinými umělci (mj. s Peterem Lipou či nejslavnější izraelskou zpěvačkou Chavou Alberstein).

Josef Štěpánek (Gumbo)Za zády zpěváka a harmonikáře Ondřeje Konráda v kapele Gumbo odvádí od počátku vynikající práci Josef Štěpánek (21. 6., 18:50), absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka. Patří mezi žánrově nevymezené hráče - kromě blues-jazzového Gumba je také členem rockových Burma Jones, doprovází dámské trio Triny a má mnoho dalších aktivit. Právě v Gumbu ale nejlépe zúročuje všechny své bohaté zkušenosti.

Autoři:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Najdete na iDNES.cz