Na Struny podzimu přijede Jan Garbarek, Brad Mehldau i Dianne Reeves

  9:34aktualizováno  14:31
Pražský festival Struny podzimu naplní opět svou pověst události, která prezentuje zcela mimořádné projekty na pomezí žánrů. V jeho rámci vystoupí 19. září v Národním památníku na Vítkově fenomenální norský saxofonista Jan Garbarek s britským vokálním tělesem Hilliard Ensemble. A není to zdaleka jediná hvězda světového jména, kterou letos festival nabídne.

Jan Garbarek a Hilliard Ensemble | foto: Struny podzimu

V září letošního roku vydává Jan Garbarek s Hilliard Ensemble album Officium Novum, které je pokračováním jejich legendární nahrávky Officium z roku 1994, kterou New York Observer popsal jako "kolaps veškerých bariér, které existují mezi jazzem a klasikou, svatým a profánním, starobylou zašlostí a současností".

Officium Novum opět vychází ze středověké duchovní hudby, jež se při zachování úcty ke staré hudbě dokonale mísí s instrumentální virtuozitou jazzu jednadvacátého století. Je tak dokonalým důkazem o neexistenci hranic v hudbě.

Colours of Ostrava 2008 - norský saxofonista Jan Garbarek Norský "nadjazzový" saxofonista a skladatel Jan Garbarek má bohatou diskografii, výbornou pověst a na svůj žánr mimořádnou celosvětovou popularitu: jeho ušlechtilý tón zachycený na nahrávkách labelu ECM, jehož je spolu s Keithem Jarrettem kmenovým interpretem, mu přinesly věhlas po celém světě. Účinkoval a nahrával s umělci jako Bill Frisell, Don Cherry, Keith Jarrett nebo Chick Corea a dá se bez nadsázky říci, že se stal pilířem evropského jazzu. V České republice zatím naposledy exceloval před dvěma lety na festivalu Colours of Ostrava.

Britský Hilliard Ensemble je jedním z nejrespektovanějších vokálních ansámblů. Získal si renomé svou interpretací jak středověké a renesanční vokální hudby, tak děl současných hudebních skladatelů, jakými jsou např. Arvo Pärt nebo Gavin Bryars. Členové ansámblu (David James–kontratenor, Rogers Dovez-Crump–tenor, Steven Harrold–tenor, Gordon Jones–baryton) s naprostou přirozeností putují časem, přecházejí mezi různými styly a dokazují, že i stará hudba je současná.

Vstupenky na koncert jsou k dispozici ve čtyřech cenových kategoriích 1200, 800, 660 a 350 korun.

Letos převažují crossovery

Festival Sturny podzimu, který letos slaví patnácté výročí, se jako vždy roztáhne téměř na celé roční období. Jestliže v minulých letech byla ve vyváženém poměru hudba vážná, jazzová, případně etnická, a mezižánrové experimenty programovou nabídku spíše kořenily, letos právě takové crossoverové projekty dominují.

Brad MehldauJedním z nich je koncert amerického jazzového pianisty Brada Mehldaua, který 26. října v Obecním domě vystoupí s mezzosopranistkou Anne Sofií von Otter s programem Love Songs, který nabídne milostné písně z klasického repertoáru i jeho vlastní na texty současných básníků.

Podobně "křižující" přístup k hudbě si jako pomyslné motto připisuje projekt Reflexe 2010, ve kterém se 7. listopadu v Národním památníku na Vítkově sejdou přední čeští klasičtí sólisté, např. cellista Jiří Bárta, harfenistka Jana Boušková, hornista Radek Baborák či klarinetistka Ludmila Peterková.

AlashSlovo "crossover" má v názvu celá jedna programová řada Strun podzimu. Pod její hlavičkou vystoupí klezmerové David Orlowsky Trio (7. října, Španělská synagoga), soubor tuvinských hrdelních zpěváků Alash (21. října, České muzeum hudby) a íránský virtuos na smyčcový nástroj kemenče Kayhan Kalhor spolu s americkým kvartetem Brooklyn Rider (31. října, Pražská křižovatka).

Jistý přesah lze očekávat od koncertu mezinárodního uskupení Dowland Project, které se věnuje tzv. staré hudbě, ovšem v inovativním moderním pojetí. Program Romaria, který zazní 3. listopadu v kostele Matky Boží před Týnem, prezentuje písně truvérů a minnesängerů 12. století a experimenty s duchovními skladbami 15. století.

Dianne ReevesJistou "stylovou čistotu", ovšem v nejlepším slova smyslu, tak lze očekávat vlastně jen od dvou koncertů. Fenomenální houslistka Julia Fischer přednese za klavírního doprovodu 12. října v Pražské křižovatce mimo jiné sonáty Ludwiga van Beethovena a Cesara Francka. A slavná jazzová zpěvačka Dianne Reeves v programu Pocta Sarah Vaughan zazpívá za doprovodu svého tria a Pražské komorní filharmonie jazzové standardy.

V koncertní řadě Spotlight, v níž Struny podzimu dávají prostor hudebníkům, kterým "patří budoucnost", vystoupí americký jazzový pianista indického původu Vijay Iyer se svým triem. Umělec, který v Praze jako prakticky neznámý debutoval roku 2006 na festivalu United Islands Of Prague, se v posledních letech stává velkou hvězdou svého oboru.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Najdete na iDNES.cz