Na Starých zámeckých schodech bude odhalen pomník Karlu Hašlerovi

  16:34aktualizováno  16:34
V Praze bude stát pomník skladateli, zpěvákovi a herci Karlu Hašlerovi. Jeho slavnostní odhalení se uskuteční 31. října, v den 130. výročí narození této významné osobnosti prvorepublikového Československa.

Pomník Karla Hašlera | foto: Občanské sdružení Písničkář

"Svými staropražskými písničkami vystavěl Praze malebný pomník nezapomenutelných nálad, obrazů a příběhů. Zdá se tedy přirozené, že by ona česká písnička měla být zhmotněna do podoby pomníku k poctě Karla Hašlera," uvedl Ivo Zelenka, předseda občanského sdružení Písničkář Ivo Zelenka, které stavbu pomníku iniciovalo.

Pomník autorovi stovek písní, z nichž mnohé zlidověly, bude jako hluboký reliéf umístěn na opěrné zdi Svatováclavské vinice na čtvrté podestě v horní části Starých zámeckých schodů. Tento prostor má symbolický význam pro Prahu i Karla Hašlera.

Karel Hašler

Karel HašlerNarodil se 31. října 1879 v pražském Zlíchově. Učil se rukavičkářem, od roku 1897 hrál ve smíchovském divadle Pavla Švandy, poté hrál v Táboře, Brně a Lublani. V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze. Roku 1908 se oženil se sestrou klavíristy a hudebního skladatele Rudolfa Frimla. V roce 1916 byl propuštěn z Národního divadla pro nekázeň. Už před tím se ale začal živit svými písněmi. Během 1. světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. V roce 1919 otevřel vlastní hudební vydavatelství. Vystupoval často ve varieté na Vinohradech. Za 2. světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, v srpnu znovu. V prosinci téhož roku zemřel v koncentračním táboře Mauthausen. Mezi jeho nejznámější písně patří Hoši od Zborova, Kampak na nás, bolševici?, Po starých zámeckých schodech, Pětatřicátníci, Ta naše písnička česká, Čí je Praha? Naše!, Já mám holku od Odkolků, Strahováček či Podskalák.

Autory pomníku se na základě výsledků výtvarné soutěže stali akademický sochař Stanislav Hanzík (na snímku) jako autor plastiky a Pavel Kupka jako autor architektonického řešení. Kamenný pomník budou tvořit dvě čtyřtunové části, sedící Hašlerova postava je na něm posazena na římsu zasazenou do ohradní zdi ve vazbě na charakteristickou lucernu.

Na výstavbě pomníku pracují lidé ze sdružení Písničkář, v jehož řadách jsou osobnosti kulturní i politické scény, od roku 2002. Jeho realizaci podle Zelenky prodloužili byrokratické průtahy, protože na místě, kde bude stát, se střetávají zájmy Hradu, města a památkářů. "Myšlenka na vystavění památníku se zrodila v roce 2001, kdy jsme vzpomínali 60. výročí Hašlerova úmrtí a uvědomili jsme si, že má pouze pamětní desku na Zlíchově, kde se narodil," podotkl Zelenka.

Karel Hašler (vlevo) ve filmu Písničkář z roku 1932

V předvečer odhalení se uskuteční v Městské knihovně tematicky zaměřený vzpomínkový pořad. Odhalení pomníku se uskuteční jako součást celodenních oslav Karla Hašlera, které se budou konat v přilehlém areálu Svatováclavské vinice a Villy Richter, kde bude připraven hudební program tematicky zaměřený na Hašlerovu tvorbu.

Pomník Karlu Hašlerovi v hodnotě 1,1 milionu korun zaplatila Praha. Na úplné pokrytí skutečných nákladů je však ještě potřeba získat dalších zhruba 300 tisíc korun, organizátoři proto shánějí další finance pomocí veřejné sbírky. Více informací se nachází na www.pisnickar.cz.

Pomník Karla Hašlera

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Další z rubriky

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz