Z minula si Prodigy moc nepamatují, do Česka jedou s čistou hlavou

  15:46aktualizováno  15:46
Na festival Rock for People se ve středu vrátí taneční pankáči The Prodigy. Kromě svých hitů by měli hrát také ukázky z alba How to Steal a Jetfighter, které ještě nedopsali.

Prodigy na Rock for People 2010 | foto: Jan Strouhal, MAFRA

V rámci oslav osmnáctých narozenin festivalu se na Rock for People po dvou letech vrátí britská elektronická smršť jménem The Prodigy. Podle krátkého rozhovoru se skladatelským mozkem skupiny Liamem Howlettem se zdá, že ačkoli přijíždějí po docela krátké době, míří sem s čistou hlavou. "Z posledně si toho moc nepamatuji. Je to už strašně dávno," nemaže nikomu med kolem pusy Howlett. A není se čemu divit.

Prodigy

Nejen díky novému nástupu taneční hudby s rockovým šmrncem v uplynulých letech chytili The Prodigy druhý dech a jejich řádění postihlo v krátké době evidentně příliš mnoho pódií, než aby mezi nimi uměli rozlišit.

Přesto je jasné, že jejich vystoupení, které chystají na první "ostrý" festivalový den 4. července, bude v mnohém odlišné. Minimálně tím, že kapela alespoň podle Howletta zahraje i věci ze svého nadcházejícího, šestého alba. "Celý koncert bude speciální," dělá muzikant mlhu.

O desce nic neřeknu

Rozpovídat se blíž nechce ani o albu. "Zatím je to celé přísně tajné, ale pracovní název je How to Steal a Jetfighter," odpovídá jen stručně na otázku ohledně zvuku, nahrávání nebo případných hostů. Přitom už dříve The Prodigy prozradili, že nová deska bude zase o něco temnější a agresivnější. A že do mainstreamu se někdejší představitelé svobodné, "špinavé" technařské a travellerské subkultury zatáhnout jen tak nenechají. "Rozhodně nečekejte žádný dubstep," vzkazuje Howlett fanouškům ze svého producentského křesla.

Lidé, kteří se chystají na Rock for People, tak mohou být spokojení - o tenhle módní žánr se na festivalu postará jenom jeho hlavní protagonista Skrillex. "Dubstep se dostal z undergroundu do hlavního proudu. Když se něco takového stane, musí se zase pohnout dopředu underground a vymyslet něco na příště," myslí si Howlett.

Prodigy

Prodigy - Veletržní Palác, Praha (28. října 2006)

Konečně, sám má v tomhle ohledu hodně zkušeností. Ani "jeho" subkultura už dávno nikoho nešokuje a její prostředky i rozpoznávací znaky si za své uzmul obyčejný hlavní proud.  "Lidi na to poskakujou už moc let, než aby to byl underground. Zajímavé je, že dost kapel přežít nedokázalo," ohlíží se i za historií vlastní skupiny, o jejímž nástupu se psávalo jako o "novém punku". "Nejsou to média, kdo vytváří scény, ale lidé, kteří jsou v nich," odmítá podobné nálepky a generalizace, které si Prodigy i kvůli provokativním klipům, účesům, módě i projevu frontmana Keitha Flinta vysloužili.

Ještě není napsaná

V dnešní době má Howlett největší radost z kombinace taneční muziky a živých hudebníků, kterou mají fanoušci největší šanci zažít právě na koncertech.
"Zbožňuju na tom všechno. Kvůli hraní tu kapela je a naše skladby jsou napsané, aby vás zničily," říká bez zbytečného přehánění. A dodává, že sám si z dobré party musí pamatovat hlavně basovou linku.

Až při poslední otázce se znovu, i když oklikou, dotkneme tématu, kterému se vyhýbal a mě vlastně zajímalo ze všeho nejvíc. Když se zeptám, co Prodigy plánují po festivalu v následujících měsících, podřekne se: "Budeme psát a nahrávat písničky na desku." A z toho je jasné, že jak bude doopravdy album znít, neví ani sama kapela. Tak to jsou tedy ty tajnosti.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

GLOSA: Slyšet Michala Prokopa zpívat Jasnou páku je nevšední zážitek

Michal Prokop na festivalu Krásný ztráty Live 2019

Krásný ztráty Live jsou po roční pauze zpátky v plné síle a zdá se, že snad objevily areál, kde by mohly zakotvit na...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz