Na Matuškově hrobě přibyl rok po jeho úmrtí náhrobek od Kodeta

  12:31aktualizováno  12:31
Přesně rok po pohřbu Waldemara Matušky se zpěvákova rodina opět sešla na vyšehradském hřbitově. Místo umělcova posledního odpočinku totiž nově zdobí pomník od výtvarníka Kristiana Kodeta. Jednoduchý náhrobek z finské dočervena zabarvené žuly nese pouze Matuškovo jméno, obrys kytary a nápis Sbohem lásko.

"Já jsem se s Waldemarem znal od šestnácti let, v té jednoduchosti a tvrdém šutru je to důstojná vzpomínka, která tady bude nadlouho. Walda byl velikán, který si zaslouží být na Slavíně," řekl ČTK Kodet.

Smuteční akce se zúčastnilo několik desítek známých Matušky i jeho příznivců. Kytici růží na hrob položila vdova Olga Matušková, která přišla v doprovodu nevlastního syna Miroslava. Waldemar mladší musel z pracovních důvodů zůstat na Floridě.

Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem při odhalení nového náhrobku Waldemara Matušky (Praha, Slavín - 18. června 2010)Karel Štědrý při odhalení nového náhrobku Waldemara Matušky (Praha, Slavín - 18. června 2010)

Na Slavín si Waldemara Matušku přišli připomenout i Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem (vlevo) a Karel Štědrý.

Mezi hosty byla například Helena Vondráčková se svým manželem Martinem Michalem. Náhrobek posvětil kněz Pavel Kuneš. "Co zbylo z jeho ducha je mezi miliony lidí, je to úžasné dílo, které po sobě zanechal, budeme na něho vzpomínat s úctou a láskou," uvedl kněz, který svou řeč zakončil modlitbou.

Urna s ostatky zesnulého zpěváka Waldemara Matušky byla na vyšehradském hřbitově uložena přesně před rokem, den po posledním rozloučení s oblíbeným interpretem hitů jako Sbohem, lásko nebo Slavíci z Madridu, které se uskutečnilo na Žofíně. Podle odhadu pořadatelů tehdy přišlo přibližně 15 tisíc Matuškových fanoušků.

Kristián Kodet u nového náhrobku Waldemara Matušky (Praha, Slavín - 18. června 2010)

V nejbližším okolí Matuškova hrobu mají své hroby například herec Jára Kohout, fotbalista Josef Bican, hudební skladatel Jiří Malásek nebo básníci František Hrubín a Karel Hynek Mácha. Nedaleko odpočívá i slavný komik Vlasta Burian.

Legendární zpěvák označovaný za krále českých kovbojů si podle Matuškové nepřál být pohřben na Floridě, kde žil s rodinou přes dvacet let, ale doma v Česku. Jako důvod v žertu uváděl, že na Floridě je vlhká zem a on má strach, že by se nachladil a dostal revma.

Matuškovi se rozloučili s Waldou

Z Vyšehradu zněly zvony

Matuška zemřel loni 30. května na Floridě. Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl zápal plic a selhání srdce. Jeho rodina později oznámila, že zpěvák měl ještě vážnější zdravotní problémy, trpěl těžkým astmatem a poruchou krvetvorby. Kvůli leukemii mu dokonce lékaři nasadili chemoterapii.

Waldemar Matuška se zejména díky svému barevnému barytonu stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků české hudební scény. Řada jeho písní zlidověla, další patří do zlaté pokladnice české populární tvorby. Proslavil se také v hudebních filmech a vystupoval i na divadelních prknech, včetně pražského Národního divadla.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Najdete na iDNES.cz