My máme pravdu, vy jenom bič, zpíval rozhněvaný Petr Ulrych v srpnu 1968

Exkluzivně   17:50aktualizováno  17:50
Po čtyřiceti letech rozšiřuje počet dobových protestsongů na téma sovětské okupace v roce 1968 nově nalezená píseň Petra Ulrycha Zachovejte klid.

Petr Ulrych na konci 60. let | foto: www.javory.cz

Písnička je jedním z nejzajímavějších příspěvků alba Srpen 1968, na které firma Radioservis soustředila ve formátu mp3 deset hodin autentických zvukových svědectví ze srpna 1968 a období těsně před ním i po něm.

Směšné figurky
"Šedesátá léta. Na elitní vojenské škole, která byla ještě před několika lety oporou režimu, posloucháme přednášky filozofa Vítězslava Gardavského, které panující státní náboženství vlastně odsuzují. Havlova Zahradní slavnost je naším evangeliem," vzpomíná po letech známý písničkář a autor filmové hudby na léta všeobecného politického i kulturního uvolnění.

"Naplno cítíme nejistotu těch, co nám kážou velkolepá vítězství socialismu. Stranické hlavouny vnímáme jako směšné figurky, které zanedlouho smete bujará síla našich mladických ideálů. A je to tady. Jaro ’68! Pravda a láska opět vítězí. Zdá se, že ani srpnové tanky s rudou hvězdou nic nezmohou."

Zachovejte klid!
V roce 1968 byl Petr Ulrych členem brněnské bigbeatové skupiny Atlantis. 21. srpna brzy ráno slyšel z rozhlasového přijímače neustále se opakující výzvu "Zachovejte klid!". Tento "slogan" jej inspiroval k rychlému napsání protestní písně stejného jména, do jejíhož textu vpravil veškerý mladický hněv: "My máme pravdu, vy jenom bič, zradu a bič!"

O pár hodin později se Petr Ulrych dozvěděl o místě, odkud vysílá brněnský rozhlas. Na udanou adresu se vydal a bez přípravy zde na jediný reportážní mikrofon novou píseň živě zahrál. Zvukově nepříliš kvalitní nahrávka, která se zachovala, je jediným autentickým záznamem tohoto okamžiku.

"Když to zpívám 21. srpna už v devět ráno v utajeném studiu brněnského rozhlasu, je mi nádherně," vzpomíná Ulrych s odstupem. "Na rozzářených tvářích všude kolem víra a naděje. Nikdo nechce vidět, že ve frontě na ideály už připravují účty věční vítězové dějinných zlomů."

Odyssea po 21 letech
Ten Ulrychův pomyslný účet podškrtli noví mocipáni už následujícího roku, kdy Ulrychova kapela Atlantis společně s jazzovým big bandem Gustava Broma natočila ambiciózní a na svou dobu velmi progresivní monotematickou skladbu Odyssea, avšak monopolní Supraphon ji odmítl vydat. Poprvé vyšla až roku 1990 jako jedno z prvních dlouho očekávaných trezorových alb.

Ačkoliv část první poloviny normalizačních 70. let prožil Petr Ulrych pod křídly pražského Divadla Rokoko, vydal několik desek a roku 1974 se svou sestrou Hanou založil kapelu Javory, s níž vystupuje dodnes, zejména koncertní činnost měl výrazně omezenu a potýkal se na každém kroku se zákazy. Jedním z hlavních důvodů byla píseň Zachovejte klid.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Sto zvířat rozparádili Jazz Dock akustickými verzemi svých hitů

Chinaski, Prago Union, Michal Hrůza, Ewa Farna a nově Sto zvířat. Tihle všichni a samozřejmě mnozí další se zúčastnili...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

VIDEO: Mandrage to v novém videoklipu vidí růžově

Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipu Vidím to růžově odehrává, předznamenává kapela Mandrage novou desku,...

RECENZE: Mnoho slz a nářků, ale jen málo nosných hudebních nápadů

Bez jakéhokoliv předchozího upozornění vydal australský zpěvák a skladatel Nick Cave dvojalbum Ghosteen. Intimní a...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz