Musím jít dopředu, já se nevracím, říká zpěvačka Lucie Bílá

  3:57aktualizováno  3:57
Na své jarní turné vyrazila mnohonásobná česká slavice Lucie Bílá z vyprodaného sálu v Uherském Brodě. "Role v muzikálu Carmen je báječná, ale limitovaná mou smrtí v závěru, roli Lucie Bílé, která mě baví nejvíc, si do sytosti užiju celý měsíc," řekla.

Lucie Bílá vystoupí s Martinem Chodúrem na koncertě v Ostravě (27. dubna 2010). | foto: Lukáš Fronk

Vnímáte rozdíl mezi ryze divadelním a "vaším" publikem?
Pro mě většina vystoupení začíná zkouškou, kde vylezou šatnářky ze šaten, kuchaři a uklízečky. A to už je pro mě vystoupení. Jestli se pak sál naplní stovkou nebo padesáti tisíci lidmi, je jedno.

Zpěvačka Lucie Bílá při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (Praha, 22. dubna 2010)Co šatnářkám a tisícům fanoušků přivezete?
Vystoupení je postavené na posledním albu Bang! Bang!, ale samozřejmě si nedovolím nezazpívat hity. Objeví se Most přes minulost, Láska je láska, Zpíváš mi requiem a další skladby, které mám ráda.

Poznáte, jestli publikum reaguje podle vašich představ?
Každý sál má jinou atmosféru. Ale už mám vychytaná místa, kdy si lidi získám. Mám třeba jednu písničku, kterou zastavím – a v sále je takové ticho, že lidi ani nedýchají. A pak si řeknu: Jo, můžu pokračovat.

Máte píseň, po které nečekáte potlesk?
Ano. Jedna je tak silná a emotivní, že když lidi nedýchají, nehnou se a ani nezatleskají, tak je to pro mě největší ocenění.

Mám husí kůži, a to mi o tom jen vyprávíte.
Já taky, podívejte.

Bílá odpovídala na dotazy čtenářů

Na turné jste přizvala i vítěze Česko-slovenské SuperStar Martina Chodúra.
Původně jsem na turné žádného hosta nechtěla, ale nakonec jsem požádala jeho, protože jsem stejně jako řada lidí v téhle zemi byla fascinovaná barvou jeho hlasu. Domluvili jsme se, že si zazpíváme píseň, s níž on soutěžil a já ji mám na albu. Jde o Desatero, tedy Cohenovo Hallelujah. Bude to pouze jediné společné vystoupení Ostravě.

Z muzikálu Carmen

Z muzikálu Carmen

Byla pro vás právě Carmen v posledních dvou letech největší školou, díky níž se na pódia vracíte jistější?
Ne, myslím si, že všechno tak nějak patří dohromady. Hezkýma věcma se člověk nic nenaučí. Ale za průšvihy - a že jich bylo docela dost - a guláše, do kterých jsem se dostala svým přičiněním nebo i cizím, jsem vděčná. Kdybych byla vyrovnaný umělec, kterému se v životě všechno daří jen tak, neměla bych co předávat. Za školu považuju i tancovačky, kterými jsem začínala i leta s kapelou Arakainem, kterou miluju a jsem klukům za spoustu věcí vděčná. Ale stejně tak miluju období Johanky z Arku, s níž jsem třistapadesátkrát umírala a hořela. Teď už bych ji hrát nemohla, protože jsem v životě pokročila, zmoudřela, či zvážněla. Nevím. Ale temperament, divokost a touha po lásce mi zůstala, což v Carmen využívám. Nechtěla bych zapomenout i na nádhernou školu, kterou mi dala Němcová!, což je muzikál, s nímž jsem prožila rok a díky kterému jsem nasbírala spoustu úžasných informací o spisovatelčině životě. Je to neskutečná žena! Jsem pyšná na to, že mám před sebou vydávání DVD právě z toho muzikálu. A hlavně jsem od lidí dostala spoustu dárků. Posílají mi její busty, spisy i různá vydání Babičky.

Němcová ale nebyla příliš komerční představení?
To si užívám s Carmen. Carmen je první dáma Karlína. Média spekulovala o konci uvádění, ale myslím, že pan ředitel i celý tým by byl naivní, kdyby tak úspěšnou hru z programu stáhnul. Už dva roky je divadlo plné po okraj. Loni přibyla Němcová!, ale Carmen zůstala první dámou a je jí i nyní, i když se vrátí Ježíš. Inscenace bude patrně ustupovat v počtu repríz. Možná se k ní přidá další projekt, který chystáme v koprodukci s mým divadlem Ta Fantastika.

Bude to po Johance a Carmen další silná žena?
Bude to velká silná role a silná ženská, ale detaily bych si ráda nechala na později. Nerada bych brala Carmen vítr z plachet, protože je to poklad.

Muzikál Němcová! - Lucie Bílá

Muzikál Němcová! - Lucie Bílá

Která z vašich velkých muzikálových rolí vám sedí nejlépe?
Nejsem Johanka, který by čekala na hlasy shůry, přestože jsem přirozeně věřící člověk a desatero božích přikázání považuji za pravidla slušného chování. Nejsem Carmen, která si myslí, že může mít každého muže. A taky bych pro muže nechtěla zemřít, i když pro mě láska znamená hodně. Nejsem Němcová, ale ta je mi vlastně nejblíž. Je to vlastenec, patriot a bojovník. Neměla to za života lehké a nemá to lehké ani po něm. Chtěla jsem u různých gramofonových společností vydat CD a DVD a nakonec jsem zjistila, že nejlepší a nejrychlejší bude, když si ho vydám sama. Ony mají ale s Carmen hodně společného, obě jsou motivované velkou potřebou lásky. Nemyslím si, že by člověk měl propadat panice, když potká jen jednu lásku v životě, která - z jakýchkoliv důvodů - odejde. Srdce umí milovat víckrát.

Sama jste nakousla návrat Ježíše. Objevíte se v něm?
Pro Carmen, divadlo i pro mě není dobré, abych se objevila ve všem. Nechodím do projektů, které už velkou slávu mají za sebou. Třeba roli Máří Magdalený úžasně ztvránila Barunka Basiková, a tam nemám co nabídnout. A ta role mně taky ne. Hledám nové projekty, které si sama pro sebe objevím. Musím jít dopředu, já se nevracím.


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler Trio - Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

RECENZE: ABBA a Ramones v podání zpěváka Beach Boys? Proč ne

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Při zběžném pohledu na track list nové desky 12 Sides of Summer, již vydal Mike Love z Beach Boys, to vypadalo jako...

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

Najdete na iDNES.cz