Music Bar od Chinaski je jako dílna na hity

  1:00aktualizováno  1:00
Fandové kapely kolem zpěváka Michala Malátného budou spokojeni. Rádiový hit Tabáček zapůsobil jako reklama na nové album Music Bar, které dnes vychází.

Chinaski | foto: Universal

Ukázky z CD a soutěž najdete ZDE

Ovšem razanci předchozího velehitu 1970, známého jako Husákovy děti, jinak vtipný Tabáček postrádá. Vždyť song Husákovy děti obsáhl i generační výpověď, opepřenou big beatem. Píseň člověka bavila a zároveň při ní lehce mrazilo.

Na desce Music Bar zazní taková nadprůměrná skladba Asie. Vypovídá o strachu ze sílícího rasismu ("vím, čím to je, moje holka je z Asie, čekám, až nás někdo zabije"). Navíc exotické melodické motivky Asie kapelu odklonily od opotřebovaného poprocku, jenž novou desku spíše přidusil.

Více než polovina skladeb se "zasekla" v aranžmá. V písních Beaty a rýmy nebo Vedoucí sice kytary štěkají, ale nekoušou. Jakmile kapela rockově přišlápne (Serotonin), zvuk se jakoby otupí, z hudby se ztrácí hravost i překvapení. Ani většina textů příliš nejiskří.

Když Malátný "filozofuje" a poskládá refrén ze slov "štěstí, neštěstí, láska a manželství, kytička, hubička, dítě, smrt", píseň Beaty a rýmy jako by zatuhla v klišé.

Malátný je lepší, pokud si vybere konkrétní situaci, třeba v songu Vrchlabí, než když se snaží obejmout celý život. Společenská témata textuje nejlépe Tomáš Roreček, který nachází neotřelé obraty jako "svět není našikmo, je celej nakřivo" (Asie, spoluautor Štěpán Škoch).

Na druhou stranu výtečná píseň 7. pád, nadýchaná těkavými ornamenty kytar, nasazuje Chinaski melancholickou i poetickou tvář. Ta kapele svědčí v baladách Bylo nebylo, Svítá nebo Vrchlabí. A humor na účet manažerského pseudojazyka přece jen osvěží rockůvku Vedoucí.

Skupina jede po dvou kolejích. Jedna vede k jisté povrchnosti, druhá k dospělosti. Na albu Music Bar rozhodně přibylo písní, které Chinaski směrují na druhou kolej. Zatím se však ukazuje, že člověk si radši poslechne určité skladby než celé album, které má spíše usedlý zvuk a všední písňová aranžmá.

Nutno přitom uznat, že autorský potenciál Chinaski, k němuž přispívají všichni muzikanti, je obrovský. Snad každá ze třinácti písní má chytlavý melodický háček. A tak Music Bar působí jako dílna na hity, která sice dosahuje výsledků, ale ještě hledá vyšší kvalitu.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

VIDEO: Ruml přezpíval Křesťana. Klip vznikl pod sílou dojmů z Islandu

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml natočil klip k další písni ze svého a cappella alba Nahubu. Tentokrát vybral pro obrazové ztvárnění...

Album roku podle Grammy nahrála country zpěvačka Kacey Musgraves

Zpěvačka Kacey Musgraves s cenou pro nejlepší album roku Golden Hour (Grammy...

Jednašedesátý ročník hudebních cen Grammy nemá jednoznačného vítěze. Po čtyřech cenách v hlavních i žánrových...

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

Najdete na iDNES.cz