Monkey Business s hosty na Národní obstáli i bez svátečního sentimentu

  3:55aktualizováno  3:55
Asi každý, kdo dorazil v úterý 17. listopadu na Národní třídu, ať už s průvodem z Albertova nebo odjinud, prožíval tak trochu sentimentálně okamžiky oslav dvaceti let svobody. Koncert 20 let bez opony, kterým oslavy výročí vyvrcholily, byl ovšem vynikající bez ohledu na kontext.

Většina muzikantů je známa tím, že nerada připravuje jednorázové projekty. Monkey Business jsou naopak proslulí tím, že jsou ochotni si vypiplat kdekteré vystoupení do detailu. A oslovit právě je, aby tvořili "home band" koncertu, při němž si předávali mikrofon zpěváci více či méně proskribovaní minulým režimem, případně mladší, kteří ale mají jasný postoj k rozdílu mezi minulostí a současností, byl od pořadatelské společnosti Opona skvělý nápad.

Monkey Business jsou nejen ochotni se dobře připravit. Kapelu tvoří ze sta procent hudebníci, kteří kromě hráčských schopností vládnou skutečnou muzikalitou, tedy tím nepopsatelným, co umožňuje dokonalé vcítění se do hraných skladeb a naslouchání se navzájem. Jejich hřivna, přiložená k výsledku koncertu, byla tak z nejpodstatnějších.

Ministr Michael Kocáb.Výraznějších chyb nezaznamenala ani dramaturgie. Výborně byly vyváženy příspěvky "otců zakladatelů", tedy Vlastimila Třešňáka a Vladimíra Merty v úvodu (předcházel jim ještě krátký, víceméně neplánovaný, ale vzhledem k souvislostem logický a chvályhodný vstup Michaela Kocába), Pavla Zajíčka a Vladimíra Mišíka uprostřed a Tonyho Ducháčka s Michalem Ambrožem v závěru, s výstupy představitelů mladší muzikantské generace.

Prezident Václav Havel sebe sama uvedl jako nosiče kytar - toho času písničkářce Joan Baezové.Nečekané a speciální vystoupení odehrála americká písničkářka Joan Baez. Ta si podle organizátorů sama od sebe prodloužila pobyt v Praze, za vlastní peníze si koupila letenku na pozdější termín, nabídla se k zazpívání písně We Shall Overcome, a bez hvězdných manýr dokonce nelenila a zašla za Monkey Business do jejich zkušebny domluvit doprovod. Písničkářku na pódium doprovodil coby "nosič kytary" Václav Havel, bezesporu nejaplaudovanější osobnost večera.

Hudebník Vladimír Mišík.Z hudebníků a zpěváků se ukázal být pro shromážděné tisíce posluchačů všech věkových vrstev největší hvězdou Vladimír Mišík - jeho Variace na renesanční téma (odvozená překvapivě, ale vtipně od floydovského intra) ostatně zněla už v roce 1989 na Letné. A závěrečný Slunečný hrob, kterým v Mišíkově podání celý koncert skončil, zase má kdekdo naposlouchaný z filmu Pelíšky.

Zpěvačka Monkey Business  Tonya Graves.Příjemných hudebních zážitků ale byla na Národní třídě celá spousta. Třeba Tonya Graves, zpívající se svým roztomilým přízvukem českou verzi Hey Jude z repertoáru Marty Kubišové (dvojnásob sympaticky pak vyzněla "Toniččina" závěrečná slova "Země česká-domov můj"). Nebo syrový undergroundový sound, který jinak v podstatě popoví Monkey Business dokázali vykouzlit jak při Podivuhodném mandarinovi od Plastic People Of The Universe, tak při Vstávaj nový bojovníci z repertoáru DG 307 a v interpretaci Pavla Zajíčka.

Rapper James Cole.Nezklamali ovšem ani "mlaďoši": James Cole s výrokem "Kdybych rapoval před ´89/tak bych byl disident", Vladimir 518 a Orion skvělou skladbou 1985 z posledního alba PSH, Dan Bárta s Nevidomým národem J.A.R. či Tereza Černochová s Perfect Day Lou Reeda.

Národní třída zkrátka zažila výborný koncert. To, že se konal jako součást oslav 17. listopadu, byl sice velmi dobrý důvod k jeho uspořádání, ale co do kvality byl zcela nadčasový. Tedy, nadčasový omezeně. Kdyby se totiž takové srocení "protistátních živlů" někdo pokusil uspořádat před 17. listopadem 1989, nestačil by ani zapojit aparaturu...

20 let bez opony
Monkey Business a hosté
17. 11. 2009, Praha, Národní třída
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hvězdy z devadesátek potvrdily, že velký festival Praze sluší

Liam Gallagher, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

Ačkoliv se jako hlavní hvězdy představili hudebníci zvučných jmen, bude se z letošního ročníku pražského festivalu...

PREMIÉRA: Klip Pavlíčkova Odcházení je vzpomínkou na Havla jako člověka

Michal Pavlíček v klipu k písni Odcházení

Na aktuálním albu Michala Pavlíčka Pošli to tam zní i melodie, kterou napsal do filmu Václava Havla Odcházení. Na desce...

GLOSA: Gallagher nadával, vystoupení Morcheeby připomínalo dobrý sex

Morcheeba, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

V pátek odpoledne na pražském Výstavišti začal čtvrtý ročník festivalu Metronome. Počasí mu zatím přálo a také manýrami...

Najdete na iDNES.cz