Monkey Business oslaví pád železné opony s undergroundem i rapery

Víme první   0:02aktualizováno  0:02
Unikátní koncert, který připomene písně, jež v dobách totality udržovaly lidi ve víře, že se do naší země vrátí svoboda, připravuje na 1. května do pražské Archy Roman Holý, skupina Monkey Business a dlouhá řada vesměs překvapivých hostů. Akce nese název Life without barriers, Život bez bariér.

Monkey Business - koncert k 6. výročí, Praha-Vyšehrad (31. května 2006) | foto: Petr Topič

Podtitulem koncertu je 5 let bez hranic, 20 let bez opony a započne jím série akcí, které připomenou dvacáté výročí konce komunistického režimu ve střední Evropě a pádu železné opony.

"Jedná se o celoroční projekt, který vzešel z iniciativy dnešních třicátníků, kteří si uvědomují, že je co slavit. Na rozdíl od svých rodičů totiž mohli prožít celý svůj dospělý život ve svobodném světě," říká Pavla Kantnerová z pořádající organizace Opona.

17. listopad 1989Oslavy, jejichž součástí budou i mezinárodní konference, výstavy, divadelní představení i filmové projekce, vyvrcholí 17. listopadu 2009, kdy bude zrekonstruován studentský průvod z roku 1989 a na jeho třech zastávkách – Albertově, Palackého náměstí a na Národní třídě – vyrostou pódia pro hudební vystoupení.

Jako hudební producent prvomájového koncertu v Arše byl osloven Roman Holý: "Považujeme ho nejen za výraznou osobnost české hudební scény, ale i za člověka, který patří do naší generace a který právě díky pádu totalitního režimu a železné opony mohl svobodně tvořit," vysvětluje Pavla Kantnerová.

Monkey Business - Tonya GravesHolý ve spolupráci se spoluiniciátorem akce Davidem Gaydečkou sestavil seznam hostů, které na koncertě jeho kapela Monkey Business se zpěváky Matějem Ruppertem a Tonyou Graves doprovodí. "Spojíme underground s Monkey Business a zahrajeme naprosto nečekaný verze známých písniček. Bude to skvělý," okomentoval pro MF DNES výběr interpretů Roman Holý.

Osm hlavních hostů pokryje několik generací i hudebních stylů. České "protestní písničkáře" budou reprezentovat Vlastimil Třešňák, Vladimír Merta a Jaroslav Hutka, rock s kořeny v 60. letech Vladimír Mišík, českou novou vlnu Michal Ambrož  a underground Tony Ducháček. Ze zcela jiného světa do projektu přicházejí rapeři Orion a James Cole.

Orion a James Cole - Orikoule"Jsem rád, že je minulý režim pryč, i když to nebyl výsledek revoluce občanů, ale příkaz z Kremlu," řekl MF DNES posledně jmenovaný k důvodům své účasti na koncertu. "Přestože si nemyslím, že by se umělci měli nějak zvlášť angažovat, v téhle věci dělám výjimku – ostatně, nedávno jsem podepsal i petici za zrušení komunistické strany pro její protiústavnost," dodal.

Obloukem přes jednu generaci se tak shoduje s Michalem Ambrožem, frontmanem minulým režimem pronásledované kapely Jasná páka: "Na tomhle koncertě je nejdůležitější, že je proti komunistům. Podobných akcí jsme se účastnili už mnohokrát, člověk z toho už může být unavený, ale jak je vidět, pořád ještě toho není dost, pořád je potřeba proti nim něco dělat. S Romanem jsme se shodli, že písnička Pal vocuď, hajzle musí opět zaznít..."

Vlastimil TřešňákKoncert pravděpodobně přinese mnohá překvapení, v některých případech skutečně půjde o propojení vzájemně dosud zcela neznámých hudebních světů. Ze všech hostů kapela Monkey Business dosud spolupracovala jen se dvěma, a to na posledním albu Twilight Of Jesters?: s písničkářem Vlastimilem Třešňákem a raperem Jamesem Colem.

"Abych řekl pravdu, vůbec nevím, co od toho mám čekat, protože s kapelou jsem vlastně nikdy nehrál a od Monkey Business znám jen pár věcí, které jsem si našel na YouTube," přiznal MF DNES písničkář Jaroslav Hutka.

Něco ale přece jen mají účastníci společné a v tom by mohli najít společnou řeč. Za všechny to vyjádřil raper James Cole: "Já sice všechny ty lidi znám, ale vždycky jsem je poslouchal jen velmi okrajově. Určité spojení jejich světa s tím, co dělám já, ale přece jen vidím: oni se vždycky snažili být relevantní pro tenhle svět a lidské životy, čemuž odpovídal důraz na textový obsah jejich hudby. A to je v rapu hodně podobné. Nejde jen o hudbu, ale i o to, co je za ní."

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

Na turné chodili lidi jako za starých časů, těší obnovenou kapelu Khoiba

Kapelu Khoiba tvoří Ema Brabcová a Filip Míšek

Festival Metronome v záplavě zahraniční i domácí muziky přivítá v pátek večer také kapelu Khoiba, která se letos po...

GLOSA: Kraftwerk potvrdili všechny stereotypy o německém sucharství

Kraftwerk, Metronome Festival (Praha, 22. června 2019)

Sobotní program festivalu Metronome na pražském Výstavišti nabídl výtečný koncert britské kapely Primal Scream,...

KOMENTÁŘ: Hvězdy z devadesátek potvrdily, že velký festival Praze sluší

Liam Gallagher, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

Ačkoliv se jako hlavní hvězdy představili hudebníci zvučných jmen, bude se z letošního ročníku pražského festivalu...

Najdete na iDNES.cz