Mňága a Žďorp na polární stanici ve znamení lásky

  11:01aktualizováno  11:01
Hodinový hotel je minulostí, pryč jsou deprese, chmury a jízlivosti. Všechno, co potřebuješ, je láska. Tak by se dala shrnout lennonovská zpráva nového alba Mňágy a Žďorp, nazvaného podle jedné z písní Na polární stanici.

Kytarista Martin Knor (vpředu) a kapela Mňága a Žďorp | foto: EMI

"Je to autobiografická deska," říká písničkář a zpěvák Petr Fiala. Jeho život se změnil, a s ním se náladově posunula i hudba kapely z Valašského Meziříčí, která loni oslavila dvacet let existence. Nové album rámují písně A chce se žít! a Láska.

"Láska je fakt jednoduchý účetnictví: Má dáti, dal a dává. Láska!" zpívá Fiala, který našel cestu z příšeří temnoty a skepsí. To ovšem neznamená, že by byla jeho muzika "vysmátá" jako měsíček.

Petr Fiala & Mňága a Žďorp"Nechal jsem za sebou velkou spoušť a hlavně paseku ve vztazích v rodině. Byl jsem sám v sobě zabedněný. Musím všechno napravovat, uvést na pravou míru, ale myslím, že to zvládnu. Jen lidem předhazuji příběh, příběh chlápka, kterému bylo jedno, jestli se mu daří nebo nedaří. Vždycky si dokázal něco namluvit," tvrdí Fiala, které mu se podařilo vystoupit ze šarže věčného skeptika.

"To ovšem neznamená, že jsem se vzdal humoru nebo ironie," dodává Fiala nad jedenácti písněmi nového alba, natočeného opět ve stylu "Made in Mňága a Žďorp".

Ani smysl pro absurditu ho neopustil. "Píseň Dubový taxík je o člověku, který spí a zdá se mu, že venku stojí dubový taxík," říká šéf kapely. Jak by Fiala kapelu charakterizoval? Jsou klasici, veteráni? "Jsme kapela, kteří stále existuje," míní zpěvák.

Fiala: Do popu jsme se nedohrabali
"My jsme jakoby furt na jednom samém místě. Když tohle řeknu, tak vím, že pro mě to znamená docela mnoho. Začínali jsme s kapelami MCH Band, Už jsme doma a dalšími, zpočátku jsme s nimi jezdili na koncerty. Tyhle kapely zůstaly v adroši a my jsme se nedohrabali do takového popu, jaký představují třeba Kryštof nebo Chinaski."

Dodává, že ze začátku ho to mrzelo, ale pak si uvědomil, že kapela nemá v popu moc co dělat. "Nějak se motáme mezi tím. Vlastně je to příjemné. Říkali jsme si se smíchem: Co nás čeká jiného, než trmácení po klubech? Ale může být něco lepšího pro kapelu, kterou nejvíc baví živé koncerty a lidi to stále zajímá? Tím, že vždycky to jakoby odráželo nás, tak to může být pozitivní a upřímné. Takže jsem spokojený."

Křest alba Na stanici polární kapela pořádá 28. února v pražském Lucerna Music Baru. Letos ji čeká standardních šedesát nebo sedmdesát koncertů, z toho deset vystoupení se má uskutečnit na Slovensku. Fiala a spol. se chystají také na koncerty pro krajany, které proběhnou v Anglii nebo Irsku.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

GLOSA: Festival staré hudby, jenž se obejde bez Čtvera ročních období

Protagonisté závěrečného koncertu Letních slavností staré hudby v Rudolfinu

Koncertem s podtitulem Večer pro krále skončil v Rudolfinu dvacátý ročník Letních slavností staré hudby. Festival sice...

V Letňanech bude burácet Metallica. Pět důvodů, proč na letiště vyrazit

Lars Ulrich z Metalliky na koncertu z Worldwired Tour v pražské O2 areně (2....

Letní open air koncerty na konečné metra v polích dovedou být docela pruda. Když se odpoledne snažíte urvat dobré...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz