RECENZE: Pro Žbirku není Abbey Road fetiš, ale pravé požehnání

  14:59aktualizováno  14:59
Zlé jazyky řeknou, že nahrávat v Abbey Road, což pro tuzemce stále ještě představuje až příliš drahou legraci, je fetiš či marketingový trik. Jenže Miro Žbirka i napodruhé dokazuje, že práce na londýnské adrese nejslavnějšího studia světa není jen splněným snem, ale i prostředkem ke vzniku výjimečné hudby.

Miro Žbirka na festivalu Benátská! s Impulsem 2018 | foto: Jan Pešek, MF DNES

V případě desky příznačně nazvané Double Album je to bezezbytku pravda. Titul odkazuje na dvoudiskové vydání a dvojjazyčnost, ač ve skutečnosti tu znějí řeči tři. V písni Mám čo som chcel jsou i „česko-slovenské“ verše „po slovensky v Česku si hrám, z obrazu zůstane rám, preč, už je to preč, v češtině balím svůj krám“. A jsou to i takovéto nuance, které posluchače nenechají vydechnout a nutí jej ponořit se do hudby hlouběji.

Ale především je to propracovaná muzika, u níž lze marketingově uchopit, že ji nahráli hudebníci z The Pretenders a od Paula McCartneyho, ale podstatné je, jak zní výsledek – jednoduše skvěle.

Navzdory tomu, že slovenská deska je řazena jako první, za výtečný poslech může především anglická verze nahrávky. Ta bude pro tuzemské posluchače i přes nesporné kvality textů Peta Browna spíš bonusem. Jenže díky brilantní práci někdejšího textaře skupiny Cream mohli anglicky mluvící hudebníci své party vystavět ve vlastním světě, ne do písniček „zpěváka z Východu“. 

A i když třeba klavírní balada Čistý svet, tedy duet s nevidomou pianistkou Ráchel Skleničkovou, má svou působivost, nejvíce se tu bude posluchač tetelit ze skladeb jako Práve ty, Ten hlas nebo Každý chce byť naj. Tedy skočnějších nahrávek, kde se doprovodní hudebníci skutečně vyřádili.

Miro Žbirka a Katarína Knechová - Skúška snov

Touhu neustrnout v zajetých kolejích reprezentuje a sympatickou pestrost desky podtrhuje píseň Undergrant, jež vznikla přímo na místě a se zásadním přičiněním bubeníka Blaira Cunninghama jako experiment nad jednou rytmicky vděčnou slovenskou větou.

Double Album

Autor:

Hodnocení­: 90 %

K poklidným polohám se přidává další duet s Katarínou Knechtovou nazvaný Skúška snov. Ale vypichovat jednotlivé písně je zbytečné – deska působí výtečně především jako celek. Tak jak to u dobrých nahrávek má být. Mluvíme teď o slovenské verzi. Dlužno tedy dodat, že ač Pete Brown je skutečný básník, Miro Žbirka, který je autorem většiny slovenských textů, za ním rozhodně nezůstává pozadu.

Jak na předchozí nahrávce Miro, tak ještě více na Double Albu se ukazuje, že Abbey Road ve Žbirkovi probouzí snad až mladickou energii a vitalitu, které však dovede jako autor i interpret přetavit v materiál sice poměrně moderní, ale zároveň svému věku adekvátní. Pro skladatele a zpěváka po šedesátce jen stěží najít větší požehnání. A pro jeho fanoušky vlastně taky.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

VIDEO: Ústřední píseň k Černým vdovám zpívá Plodková i Čvančarová

Jana Plodková, Jitka Čvančarová a Lucia Siposová v seriálu Černé vdovy (2019)

Krimikomediální seriál Černé vdovy odstartuje na Primě v neděli, jeho tvůrci nyní vypouští do světa klip ke...

RECENZE: Není to zrovna zábava, když ze Slashe vidíte sotva cylindr

Slash koncertoval 9. února 2019 v pražské O2 areně.

Po třech letech se do Prahy vrátil jeden z nejlepších rockových kytaristů. Slash se zpěvákem Mylesem Kennedym a kapelou...

Najdete na iDNES.cz