GLOSA: Na Mighty Sounds ožili zombie a pankáči šli do kotle v oblecích

  11:05aktualizováno  11:05
Ve festivalové nabídce působí Mighty Sounds nenápadně. Není největší ani na ní nehrají ty největší světové hvězdy. Ale v intenzitě a množství hudebních zážitků u nás nemá příliš konkurence. Tento trend jako by zopakoval program druhého dne, kdy se nejzajímavější koncerty odehrály mimo hlavní pódium.

Jaya the Cat podali na Mighty Sounds 2013 strhující výkon. | foto:  Vojta Florian, http://vojtaflorian.com

Ne, že by staromilské vystoupení punkových UK Subs, energičtí pohrobci španělských Skalariak, kteří hrají na podobnou notu jako slavní Ska P, anebo takřka sedmdesátiletý veterán jamajské hudby Stranger Cole nestáli za zmínku. Ale jejich koncertům přeci jen chyběl moment překvapení.

Cole, doprovázený německou kapelou Steadytones, byl jako ozvěna z jiných časů, kdy se rodilo ska a reggae, a lidi, kteří tuhle hudbu hltali, měli přeci jen docela jiné posluchačské potřeby. Ve svém elegantním bílém obleku už vyzáblý muzikant tohle echo nedokázal rozeznít naplno a za hranici mírné nudy.

Ne že by tak pomyslně doplnil maškary z francouzských Banane Republik, kteří na pódium vtrhli převlečeni za krvácející zombie, ale byl to rozdíl proti skupinám, na které vyšel hrací čas v dřívějších hodinách a na menších pódiích a které během něj dokázaly strhnout i ty, co šli jen třeba náhodou okolo.

Řeč je teď především o britské čtveřici The Computers, která prošla oproti předchozím tuzemským koncertním zastávkám značnou proměnou. Jejich vystoupení ve stanové Jan Roháč Stage bylo jedním slovem strhující a přimělo alespoň na chvíli uvěřit chvástavým řečem o nejlepší rokenrolové skupině na světě, které kapela vedla z pódia.

Jamajská legenda Stranger Cole na festivalu Mighty Sounds 2013.

Jamajská legenda Stranger Cole na festivalu Mighty Sounds 2013.

The Computers odehráli divokou show navlečeni do obleků a jejich vycizelované směsi odkazů na rokenrolovou, bluesovou, soulovou i punkovou minulost od Chucka Berryho až po The Jam, nešlo nepodlehnout. Nechyběla jim totiž zároveň aktuálnost a spontánní showmanství, takže závěr koncertu trávil zpěvák The Computers přímo uprostřed divokého "kotle" mezi lidmi, který skupina roztopila i povedenou předělávkou Train in Vain od The Clash. 

Fotogalerie

Výbušnost v sobě mělo také vystoupení skupiny Jaya the Cat, jejíž jádro tvoří bostonští muzikanti trvale usazení v Amsterodamu. Jaya the Cat na Mighty Sounds přivezli svou aktuální desku The New International Sound Of Hedonism, která paří v žánru ska k tomu nejzajímavějšímu, co se za poslední roky událo. A přestože z ní skupina hrála jen pár písniček, dokázala si festivalový dav pod vedlejším pódiem Jana Žižky svým špinavým reggae absolutně podmanit.

Vyřvávací refrén jejich hitu Here Comes the Drums, který na konci ke spokojenosti návštěvníků kapela natahovala donekonečna, se stal po právu bojovým pokřikem celého druhého dne festivalu. Ono "ná ná ná na na ná na na ná na na ná" znělo ještě nad ránem z mnoha dýdžejských scén, které na Mighty Sounds ne a ne utichnout.

V Táboře se totiž hraje a následně žije nočním životem na doraz a ještě i u snídaně. A to, že druhý den festivalu byl, co se programu týče, trochu odpočinkový, vzal z návštěvníků za své málokdo. Jako by všichni předem měli jasno v tom, že na závěrečný den Mighty Sounds, který bude patřit zejména tvrdým kapelám v čele s hardcorovými ikonami Suicidal Tendencies či nabroušenými pankáči Anti-Flag, je zkrátka třeba tvrdě připravit i sama sebe.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Čára je začátek všeho, míní výtvarník Musil. Bývalý tatér vystavuje v Praze

Letos uplynulo sedm let od chvíle, kdy se Lukáš Musil, bývalý profesionální hokejista a tatér s přezdívkou Musa,...

GLOSA: Byčkov řídil Mou vlast jako běžný koncert. Nic méně, nic více

Smetanova Má vlast je „doma“ na zahajovacím večeru Pražského jara, nicméně hrát se přirozeně může kdykoli. Na běžný...

Anna K. vyráží na předvánoční akustické turné. Má to vývoj a dynamiku, říká

Nejprve se „odpojeným“ koncertům bránila, nakonec ji ale nadchly natolik, že po loňské šňůře akustických vystoupení...

VIDEO: Mandrage to v novém videoklipu vidí růžově

Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipu Vidím to růžově odehrává, předznamenává kapela Mandrage novou desku,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz