RECENZE: Kocábovo nové album je jen ustrnulé retro přežitého metalu

  12:07aktualizováno  12:07
Ambice Michaela Kocába jsou tradičně vysoké. Ne že by na jejich naplnění neměl talent a organizační schopnosti, to z jeho bohaté hudební kariéry dobře víme. Ale lze si jen těžko představit, že s novým mezinárodním projektem Aftershocks, který právě vydal první album, může do kýženého světa prorazit.

Australský kytarista Glenn Proudfoot a Michael Kocáb natočili desku Aftershocks. | foto: Warner Music

Michael Kocáb: Aftershocks (obal alba)

Michael Kocáb: Aftershocks (obal alba)

Na prahu šedesátky se Kocáb usmířil s Michalem Pavlíčkem, což bylo to nejrozumnější, co mohl udělat, a zasloužený comeback originální sestavy Pražského výběru byl skutečně velkolepý, i přesto, že vycházel ze sta procent z klasického hudebního materiálu.

Bylo to sice "retro", ale v českém hudebním kontextu vlastně pořád ještě životné, protože kapela v 80. letech dokázala nejen jít s dobou, ale do svého stylu zároveň vložit hodně osobitého.

Aftershocks

Warner Music 2014

Hodnocení­: 30 %

Bohužel, Aftershocks nenavazuje ani na Pražský výběr, ani na sice řídké, ale skoro vždy vynikající šansonové pokusy Michaela Kocába, ba ani na jeho druhé sólové album Za kyslík, k němuž lze mít tisíc výhrad, ale minimálně snahou po svém se vypořádat s tehdy ještě aktuální elektronikou za něj autor zasloužil respekt.

Aftershocks stylem i angažmá australského kytaristy Glenna Proudfoota navazuje na nejslabší a pozásluze také v podstatě zapomenutý "trucpodnik" Pražský výběr 2, kterému se krátce věnoval v době nesvárů s Michalem Pavlíčkem.

Akci Nikagdá nězabuděm podpořil i Pražský výběr.

Akci Nikagdá nězabuděm podpořil i Pražský výběr.

Sám Kocáb označuje Aftershocks za "virtuózní rock" a kromě Proudfoota, nepochybně technicky vyspělého, ale ve skutečnosti neinvenčního kytaristy, angažoval basistu Billyho Sheehana a bubeníka Virgila Donatiho. Není pochyb o tom, že tito hudebníci zahrají, co si zamanou. Otázka ale je, jaký to má s materiálem, který mají k dispozici, smysl.

Album je koncepčně velmi rozháranou sbírkou pokusů o metalový výraz, utopený v 80. letech. Přes ta se Kocáb s Prudfootem nepřenesli jako skladatelé, producenti ani aranžéři.

Metalácké tepání a bleskurychlé přehrávání stupnic a motivů v sólech, to vše s kytarovým zkreslením jak z kdysi drahých, dnes v internetových aukcích za hubičku nabízených kytarových multiefektů (Warning, Death Row, ale vlastně skoro všude). Barvy kláves, kterým chybí jen kousek k fanfárám smutně proslulých Europe (Praying).

Míchání tvrdého rocku s rapem, vyčerpané už v první půli 90. let (Brothers). Balady, u kterých se nelze zbavit představ odbarvených blonďáků s trvalou ondulací a pruhovanými kaťaty (Anna Drops).

To všechno je beznadějné a hlavně uzavřené retro, které už dnes snad nemůže oslovit ani tehdejší přesvědčené metalisty. A ona údajná "virtuozita", na kterou už se dneska bez vnitřního obsahu také málokdo chytne, bohužel tomuto dojmu nepomáhá.

Kocáb jako zpěvák se v tomto žánru sice pohybuje celkem zdatně, to mu budiž přiznáno, ale jeho pokusy o jakési snad blackmetalové chroptění (Death Row) nebo naopak vysoké forzírované rejstříky (Taking Back Our Lives) působí absurdně.

Pokud se Aftershocks alespoň částečně "chytne", budiž to Kocábovi přáno. Posluchači, kteří jsou od něj zvyklí za onačejší produkci, si budou muset ještě počkat. Snad na údajně plánované album Pražského výběru.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

GLOSA: Saul s Plachetkou neoslnil, ale zaslouží cenu za statečnost

Adam Plachetka při provedení Händelova oratoria Saul

Provedení Händelova oratoria Saul lákalo na basbarytonistu Adama Plachetku a německého kontratenoristu Andrease...

Kapela The.Switch vyrazí na turné a oživí na něm svou debutovou desku

Kapela The.Switch

Už za necelý měsíc, konkrétně 2. března, odstartuje v ostravském klubu Barrák turné skupiny The.Switch. Kultovní...

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz