Martin Michal o Golden Kids: Soud zatím nebude

  0:01aktualizováno  0:01
Golden Kids opět spolu. Tak se mělo jmenovat turné tria Kubišová, Vondráčková, Neckář, které mělo začít 17. května v pražské Lucerně. Kubišová odmítla vystoupit, manažer Heleny Vondráčkové Martin Michal řekl, že se ze zrušeného turné podařilo zachránit 80 procent peněz.

Manželé Helena Vondráčková a Martin Michal | foto: Milan Nováček

Trojice měla oslavit 40. výročí od založení Golden Kids. Jenže zcela v rozporu s názvem turné se trio těsně před začátkem rozpadlo. Marta Kubišová poslala 3. března manažerovi a manželovi Vondráčkové Martinu Michalovi dopis, jehož prostřednictvím od chystaného projektu odstoupila.

Marta KubišováProč? "Hlavním důvodem byla absence jakékoliv umělecké koncepce. O té nebyla nikdy řeč. Přece jen od založení Golden Kids uplynulo čtyřicet let. Dneska jsou každý úplně jinde. Není možné se jen tak bez koncepce potkat na pódiu," vysvětlil včera Milan Hein, umělecký ředitel Divadla Ungelt, domovské scény Marty Kubišové, a její blízký přítel.

S tím, že sama Kubišová už se ke kauze nechce vyjadřovat. "Vše potřebné už jsem řekla," tvrdí zpěvačka.

"Lístky nikdo nevrací"
Pořadatelská agentura MM, již vlastní manžel a manažer Heleny Vondráčkové, však považuje odstoupení Kubišové za neplatné, protože před ním odsouhlasila termíny koncertů i výši honoráře.

"Marta, Vašek ani pan Michal spolu s Helenou se na podmínkách turné nikdy nedohodli, ani spolu neuzavřeli žádnou smlouvu. Vlastně tedy ani nebylo od čeho odstupovat," kontruje Hein.

Kubišová například požadovala vyplacení honoráře předem, což Michal odmítal. "Výše honoráře a termín jeho zaplacení je vždy věcí dohody zúčastněných stran. Honorář dopředu není nic neobvyklého," dodává Hein.

Martin Michal slavil Silvestra se svou manželkou Helenu VondráčkovouMichal také tvrdí, že Kubišové nikdy nevyhrožoval soudem, jak včera pro MF DNES zpěvačka uvedla. "To je cílená lež. Všechny podobné úvahy jsou v tuto chvíli předčasné. Já dokonce ani nevěřím, že by paní Kubišová takhle lhala, podle mě za to nemůže ona, ale její management. Ode mě totiž dostala pouze dopis, v němž je popsaná situace, která vznikla. Stojí tam, že v případě, kdy bude trvat na svém a turné se neuskuteční, tak je možné, že po ní budeme chtít vrátit peníze, které jsme do akce investovali," tvrdí Michal.

DOPIS MARTINA MICHALA NAJDETE ZDE

Podle něho se investice do koncertní šňůry Golden Kids vyšplhaly až k částce osmi milionů korun. Spojeno s ní mělo být i vydání CD hitů a DVD se záznamem jednoho z koncertů. "Teď se snažíme tu částku zmenšit, což se naštěstí daří. Minimálně osmdesát procent těch peněz už jsme dokázali zachránit," říká Michal.

Místo Golden Kids totiž vyjede na plánované turné alespoň Helena Vondráčková. V platnosti tak zůstaly již prodané lístky. Kdo chce, má možnost je vrátit v místě zakoupení. "Všechny koncerty se uskuteční, vyjma Olomouce – ten vystřídá Sokolov," dodává Michal.

Pro něho je prý nejdůležitější fakt, že z prodaných vstupenek zatím byly vráceny jen dva lístky na stání.


Golden Kids

Jak se sešli, rozešli, sešli... a zase rozešli

Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář se potkali v pražském Divadle Rokoko, jejich první společné představení Čekání na slávu pochází z roku 1966. "Helena má v hlase slunce, Vašek má v hlase smích, Marta má v hlase slzy," prohlásil už tehdy o jejich souznění na pódiu Kubišové objevitel Bohuslav Ondráček. Název Golden Kids vymyslel textař Zdeněk Rytíř.

Na prvním společném koncertě 25. listopadu 1968 v pražské Lucerně vystoupili Golden Kids s pořadem Music Box No. 1., s nímž později projeli celou republiku. V polovině ledna 1969 slavili úspěch na samostatném československém večeru v Cannes.

Po roce opět vyjeli na velké turné, s programem Micro-Magic-Cirkus. Šňůra byla úspěšná. A také poslední. V březnu Kubišová, která byla jedním ze symbolů roku 1968, Vondráčkovou s Neckářem žádá, aby pokračovali v práci sami, jí byla režimem znemožněna.

Následující léta žila Kubišová v ústraní. Po návratu do Prahy podepsala Chartu 77,  po uvěznění Václava Havla se stala jednou z mluvčích. Od roku 1981 pracovala jako úřednice, stále pronásledována Státní bezpečností.

Za mikrofon se vrátila 21. listopadu 1989. Zpívala Modlitbu pro Martu před zaplněným a dojatým Václavským náměstím.

Na pódiu se Golden Kids opětovně sešli roku 1994 v pořadu Golden Kids Comeback, o půl roku později následoval další koncert spojený se křtem knihy "Jak se sešli, rozešli a zase sešli". Letošní turné, kterým měla kariéra Golden Kids pokračovat, bylo zrušeno.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Petr Kalandra byl génius. Měli jsme se moc rádi, vzpomíná Jan Spálený

Jan Spálený při koncertu ve Skokách

Jan Spálený s kapelou ASPM vydává po devíti letech novou desku Nemůžu popadnout tvůj dech. „Na rozdíl od posledního...

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

Autor hitů Tiché dohody chystá sólovou desku jako poctu Hanspaulce

Kytarista a skladatel Dan Šustr

Kytarista Dan Šustr, zakladatel a skladatel kapely Tichá dohoda a autor hitů jako Marioneta nebo Kotva a kříž, vydá...

Najdete na iDNES.cz