Martin Chodúr si se svým sólovým debutem nasadil laťku hodně vysoko

  2:01aktualizováno  2:01
Martin Chodúr mohl natočit desku z písní, které zpíval v soutěži Česko-Slovenská SuperStar, a přidat k nim pár novinek. Nebo mohl sáhnout do nabídkové banky skladeb z celého světa, kterou disponují gramofonové firmy. Avšak on se vydal po cestě, na které mnozí vyhořeli.

Martin Chodúr zpívat umí, ale zatím mu ještě schází koncertování, které by mu přineslo víc zkušeností. | foto: SONY MUSIC ENTERTAINMENT / Braňo Šimončík

Martin ChodúrNa novou desku Let's Celebrate přinesl producentovi Danielu Hádlovi vlastní skladby, jež doplnila píseň Paparazzi z repertoáru Lady GaGa, kterou se Martin Chodúr blýskl ve vyhrané soutěži.

Zpěvák působí na desce trochu starosvětsky a jeho písně směřují spíš k tradičnímu popu, přihlazenému občas smyčci nebo rozpumpovanému dechovou sekcí. Do skladby se umí položit a dramaticky ji vygradovat, zamknout člověka do svého hlasu jako do chrámu.

Obrovský hlasový potenciál

Skladbu You Got Me zase Chodúr silově táhne jako lokomotiva, nemluvě o titulní Let's Celebrate, která připomíná festivalovou finálovku. V Save Just A Little For Me se jeho hlas broukavě pohupuje na pozadí těkavé muziky, načichlé trochu latinskými rytmy i jazzem. I ležérní, takřka sinatrovské frázování mu jde velmi dobře stejně jako rozvernější poloha ve skladbě Karla.

Kdyby šlo jen o potenciál hlasu Martina Chodúra, vycházel by v hodnocení takřka stoprocentně. Duní jako zvon, hučí jako řeka, umí se nést volně jako vítr, přitom kdesi uvnitř přesně tikají hodiny rytmu.

Martin Chodúr

Ovšem méně vokálního tlaku by v některých písních přineslo více jemnosti, výrazová škála by pak byla asi bohatší. Mnohem lépe působí, když energie hlasu je více skryta a projevuje se jakoby pod povrchem.

Možná i proto si člověk z desky pouští častěji ty pomalejší, "vychytanější" písně jako Forest nebo hitovku Who's Gonna Stop It Now, ve kterých hraje více hudebních a výrazových kontrastů.
Že pouze jedna skladba (Vím, jak to je) dostala český text, je pochopitelné.

Pro muziku, která má předobraz spíš v angloamerické populární hudbě z 60. i 70. let, se české texty píší obtížně. Slova sice vystihují hitový potenciál skladby Vím, jak to je, ale text působí trochu uměle a odtažitě. Podobně jako některá mechanicky ustrojená aranžmá, vybarvující písně jako stylové omalovánky. Vždyť skladby Let's Celebrate či You Got Me "prosviští" ušima, aniž za sebou zanechají hlubší stopu.

Martin ChodúrMožná je to daň za to, že na vskutku ambiciózní desku měli její strůjci málo času. Martin Chodúr má asi spoustu věcí naposlouchaných a na tomto základě dokáže i dobře skládat.

Vyzařuje z něho hlad po hudbě a chce si spoustu věcí ochutnat, ovšem občas mu tóny protečou hlasivkami příliš chladně. Větší zkušenosti a zpětná vazba daná i koncertováním zpěvákovi pochopitelně ještě chybějí.

Některé písně potřebují být asi více vnitřně odžité a usazené.

Na druhou stranu u Martina Chodúra má člověk záruku, že s každou další deskou se bude jeho zkušenost prohlubovat. Jako potvrzení zpěvákova talentu poslouží album Let's Celebrate znamenitě.

Martin Chodúr - Let's Celebrate
CD, cena 259 korun
Hodnocení MF DNES: 80 %


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Machine Gun Kelly nabídl v Praze úsměvnou hru na hip hop

Machine Gun Kelly

Byl to hiphopový koncert a nebyl. Celý večer v pražském Foru Karlín působil spíš jako návrat v čase až kamsi do...

Najdete na iDNES.cz