Maestro Taj Mahal je stále divem hudebního světa

  15:07aktualizováno  15:07
Indický památník Taj Mahal je jedním z největších skvostů světové architektury. Americký kytarista, skladatel a zpěvák, používající stejného jména jako pseudonymu, je tímtéž v kontextu světové hudby. Vydal nové album s názvem Maestro.

Když už si někdo pojmenuje album Maestro, musí si být setsakra jistý v kramflecích. A to šestašedesátiletý Taj Mahal jistě je. Deska vznikla za účelem připomínky umělcova dovršeného čtyřicetiletí na hudební scéně (debutoval eponymním albem v roce 1968) - a lze s klidem konstatovat, že za nic z oněch čtyř dekád se nemusí stydět.

Taj Mahal je sice jaksi ze zvyku řazen mezi bluesmany, což je opodstatněno náplní většiny jeho alb, včetně oněch dvou, za která obdržel Grammy (Seňor Blues z roku 1997, Shoutin´ In Key z roku 2000), nelze však zapomínat, že je také významnou osobností world music: načichl k hudbě africké, havajské, indické. A všechny tyto spády dokázal zúročit i ve formě nahrávek.

Taj MahalA právě jakousi výkladní skříní Taj Mahalovy neortodoxnosti, jakousi procházkou alespoň některými jeho oblíbenými hudebními žánry, je i album Maestro. Přestože obsahuje symbolických dvanáct položek, což by mohlo odkazovat spíše k ryzejšímu bluesovému "dvanáctkovému" materiálu.

Taj MahalTím, na čem je stavěno promo tohoto alba, je kromě samotné oslavy protagonistova výročí množství hostů a různých doprovodných muzikantů, kteří se sešli, aby svému "maestrovi" poblahopřáli. Kromě těch největších jmen, která jsou zvlášť vypíchnuta i na obalu, tady mimochodem najdeme i několik mimořádných hráčů, "ukrytých" pouze v doprovodných sestavách - třeba jednoho z největších žijících hráčů na foukací harmoniku Billyho Branche nebo "afrického Hendrixe", hráče na nástroj ngoni Bassekou Kouyateho.

Taj MahalAlbum se nicméně "prodává" - a právem - zejména na kooperaci Taj Mahala například s významným křísitelem a oživovatelem černé hudby v moderních souvislostech Benem Harperem, s "nu-folkařem" Jackem Johnsonem, s hvězdou reggae Ziggym Marleym a jeho kapelou, nebo s Africkou popovou zpěvačkou Angelique Kidjo a hráčem na severoafrickou loutnu koru Toumanim Diabatem (se kterým v roce 1999 natočil Taj Mahal celé výborné album Kulanjan).

Taj MahalSamozřejmě, že zde zní ortodoxní blues, ostatně celé album uzavírá skladba největšího bluesového hitmakera všech dob, chicagského kontrabasisty Willieho Dixona Diddy Wah Diddy, původně z repertoáru Bo Diddleyho. Temné moderní blues je i Strong Man Holler (s jmenovaným Billym Branchem) či hrubozrnná TC Mama, kde Taj Mahala doprovází kapela Los Lobos.

Taj MahalAlbum se ovšem pomyslně ubírá i louisianskými bažinami, to když za doprovodu kapely vtipného názvu New Orleans Social Club (tvořené výkvětem neworleanských hudebníků původně z kapel Meters, Neville Brothers ad.) hraje nejen funk I Can Make You Happy, ale i rozvernou houpavou "fatsdominovku" Hello Josephine - včetně kreolských pokřiků, evokujících pouliční mejdan při svátku Mardi Gras.

Taj MahalTaj Mahal se na albu Maestro (dodejme, že podobně, jako výlet kolem světa, bývají koncipovány i jeho koncerty) představuje jako vyloženě globální umělec, navíc se spoustou velmi zajímavých kamarádů. Je to neuvěřitelné, ale i teď, po čtyřiceti letech, si udržuje tak vysoký standard, že s ním málokdo z mladších následovníků (a že si jich, třeba i nevědomky, vychoval!) udrží krok.

Taj Mahal: Maestro
vyd. Heads Up, čas 57:35
hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Twenty One Pilots střídali kostýmy víc než popová zpěvačka

Twenty One Pilots koncertovali 16. února 2019 v pražské O2 areně.

Z Lucerna Music Baru přes Tipsport arénu až do největší české haly. Popularita Twenty One Pilots během tří let vyrostla...

V Anglii přišla i Australanka, která mě znala z českého rádia, líčí Artway

Thom Artway

Thom Artway má aktuálně nominaci na cenu Anděl za desku All I Know. V prosinci si vyzkoušel i koncertování v...

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

Najdete na iDNES.cz