Madonně piráti pomohli. Nová deska možná opět promluví do dnešního popu

  15:38aktualizováno  15:38
Vydání třinácté studiové desky plánovala „královna popu“ až na jaro příštího roku. Kvůli rejdům pirátů však vypustila do prodeje šest písniček z alba Rebel Heart v předstihu. A je v nich ve formě.

Madonna se svlékla i loni v časopise Inerview. | foto: Facebook/Interview Magazine

I ve svých šestapadesáti se americká zpěvačka snaží udržet relevantní a ve hře. To je hlavní dojem z písniček, které Madonna vydala prostřednictvím digitálního obchodu iTunes poté, co se nedokončená podoba její desky plánované na jaro příštího roku objevila na pirátských internetových serverech.

Šestici písniček nabízí jako ochutnávku z alba, které má být opravdu hotové v březnu, a potěšila jimi jak příznivce klasického tanečního zvuku, tak fanoušky, které bavila svou hledačskou polohou. Tedy tou, které se na svých pro potřeby parketu poměrně ohlodaných deskách Confessions on a Dance Floor, Hard Candy a dva roky staré MDNA takřka nevěnovala.

Nutno říct, že i „klasické“ polohy působí mnohem promyšleněji a zacíleněji, než to bylo na předchozích nahrávkách. Hned úvodní singl Living for Love, který sama Madonna označuje za rozchodovou písničku, v sobě má přesně ty elementy, ze kterých jako jedna z nejpopulárnějších baviček v hudebním showbyznysu vzešla.

Fotogalerie

Striktní taneční rytmus, na pianu založený groove, gospelové sbory a náboženské odkazy doplňuje syntetická basa a další elementy aktuálního klubového soundu, jejž dodal producent Diplo. Výsledkem je hit kráčející ve šlépějích Express Yourself nebo Like a Prayer s potenciálem, který Madonna již dlouho neměla. Podtrhuje to i pozitivní text, který tématu navzdory není nijak zbytečně ubrečený.

Podobně funguje i balada Ghosttown, která ve své společenské kritice možná působí úsměvně, ale Madonna se tu i se svými známými hlasovými limity dobrala působivého refrénu i výsledku. Podobně je na tom modlitba Devil Pray s provokativním textem o tom, že můžeme „brát drogy, kouřit trávu a pít whisky“.

Vzkaz středního proudu

Ať už více či méně povedená, vyzkoušená schémata nejsou naštěstí jediným, co Madonna v ochutnávce nabízí. Závěr minialba patří stylovému rozletu, který začíná v rytmu reggae rozhoupanou písní Unapologetic Bitch. Producentsky je pod ní opět podepsán Diplo, který v uplynulých měsících dokázal hudbu jamajských dancehallů velmi dobře dostat zpátky do hlavního proudu. Až překvapivě Madonně tahle poloha, ve které se neopakuje, sedí. Prozatím je to nejchytlavější věc z jejího nového materiálu.

Minimálně tím dobře kontrastuje s následující skladbou Illuminati, která z hlediska tématu i provedení vybízí k velkým diskusím. Písničku s Madonnou dával dohromady Kanye West, jehož temný rukopis z desky Yeezus je dobře čitelný. A refrén – každý na tomhle večírku září jako iluminát – je jedním z nejdivnějších vzkazů současného středního proudu.

Divnost má společnou s hostovačkou Nicki Minaj v závěrečné Bitch I’m Madonna, která zní opět jako z jiné desky. Pokud si Madonna takovýhle rozptyl, nasazení a smysl pro jednotlivosti udrží i ve zbylých skladbách, může se jí v roce 2015 po letech znovu podařit opravdu promluvit do podoby současného popu.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

RECENZE: Kapela Elán má nejvyšší čas skončit

Je to sice trochu laciný titulek, ale co naplat. Elán, hlavně tedy jeho leader Jožo Ráž, si o podobně „bulvární“...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

O svých přáních nemluvím, abych je nezakřikl, svěřuje se Eros Ramazzotti

Zatímco sláva krajanů italského popového zpěváka Erose Ramazzottiho postupně uvadala, on se stále drží na špici. Čím si...

RECENZE: Kapela Elán má nejvyšší čas skončit

Je to sice trochu laciný titulek, ale co naplat. Elán, hlavně tedy jeho leader Jožo Ráž, si o podobně „bulvární“...

Letadla, pivo, zpěv. Lídr Iron Maiden představí v Praze autobiografii

Heavymetalová publikum ho už bezmála čtyřicet let miluje jako zpěváka ikonických Iron Maiden. Nejde ale o zdaleka...

RECENZE: Poctu Haně Hegerové složil každý zpěvák podle svého naturelu

Koncert k 88. narozeninám naší nejvýznačnější šansonierky Hany Hegerové se nesl v duchu upřímně míněných slov obdivu a...

Najdete na iDNES.cz