Macháčkovi a Mig 21 k narozeninám právem hrála prezidentská fanfára

  12:04aktualizováno  12:04
Lesníci, letušky, mávátka, prskavky, striptýz a pět nezničitelných showmanů. Narozeninový večírek kapely Mig 21, který se konal v pražské Lucerně, se s nadzvukovou rychlostí na tisíce kilometrů vzdálil obyčejným oslavám. O takovém mejdanu musí každý snít.

Kapela Mig 21 oslavila v pražské Lucerně 10. narozeniny, její frontman Jiří Macháček rozdával v prvních řadách prskavky. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Kapela Mig 21 slavila 10. narozeninyVečírky nikdy nezačínají včas a pondělní oslava 10. narozenin kapely Mig 21 nebyla výjimkou. Plakáty sice přísně hlásaly, že se začíná v půl deváté večer, jenže tou dobou v pasáži před Lucernou stály minimálně ještě tři stovky lidí. Zatímco se k sobě lidé tiskli, aby jim průvan z průchodu nezalezl pod kabáty, plocha v přízemí se postupně měnila v tropy.

Jako první se z pódia ozvala píseň Jaro léto podzim zima, s dvacetiminutovým zpožděním od plánovaného startu. Kdyby charizmatický Seal, který v Praze vystoupil v červenci, slyšel, s jakým nadšením přivítala vyprodaná Lucerna kapelu Mig 21, rozbrečel by se, lehl by si na zem a při kopání nohama do vzduchu by jistě křičel: "Já chci taky!"

MIG 21 - TWIST/MALOTRAKTOREM
(Praha, Lucerna - 10. listopadu 2008)

Chlapecká taneční pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 - Smíchova, jak Mig překřtil frontman Jiří Macháček, se pevně připoutala v kokpitu a Kapela Mig 21 slavila 10. narozeninyvyjela na runway. Od momentu, kdy se odlepila od země, nemusela bojovat o fanoušky a pozornost. Předváděla luxusní akrobatickou exhibici.

Věrka je stále vysoká, Macháčkův Periferní pohled při lovení "ňákýho papírku od bonbónu" je mnohem víc sexy než ten, který si pamatuju z pardubického klubu Žlutá ponorka, kde jsem kapelu viděla před devíti lety, a člun spuštěný na moři se stále příjemně houpe.

Jak MIg zkoušel s orchestrem

Nacvičovalo se na první společné vystoupení, kde vzniklo DVD kapely. Podívejte se.

"Uděláme si z toho takový příjemný punkový koncert. Když já zakřičím I love you, vy zakřičíte Fuck you. Od toho se můžeme odrazit," vyzval publikum "nestyda" Macháček. Fígl během večera několikrát zopakoval, obzvlášť si ho vychutnal při bouřlivém finálním potlesku.

Kapela Mig 21 slavila 10. narozeniny

Jen co kouzelná výměna zazněla poprvé, Mig provedl premiérový střemhlav a zpěvák ohlásil první falešný konec: "Díky, že jste vypKapela Mig 21 slavila 10. narozeninyrodali Lucernu, prachy máme, tak se mějte." Koho by ale takhle nadupaný sál nebavil? Od druhé třetiny pětice hudebníků vytáhla ještě dokonalejší prvky sestavy.

Zatančit si v Číně a v Chile si chlapci stihli ještě bez hosta, na něhož došlo hned vzápětí. Několikaminutové intro lesnicko-letuškovského orchestru dav pozitivně rozohnil a následný Twist a Malotraktor je převálcoval. A co teprve, když klasická dechovka prošpikovala "dnešní svět kompjůtrů", který doprovodila projekce chybových oken.

MIG 21 - V DNEŠNÍM SVĚTĚ KOMPJŮTRŮ
(Praha, Lucerna - 10. listopadu 2008)

Došlo i na prskavky, pacifistickou agitku Vlajky vlají okořeněnou o mávátkové šílenství i basové sólo s motivem Smetanovy Vltavy a akustickou verzi skladby Vyhodili mě z kapely hranou na lahve vytažené z popelnice. Ty se staly symbolem ekologického turné (vedle písně Venkovan kluk), jelikož kapela z nich místo odpadu udělal užitečné hudební nástroje.

Kapela Mig 21 slavila 10. narozeninyKLipy Migu 21

Připomeňte videoklipy kapely v čele s Jiřím Macháčkem, která slaví 10. narozeniny.

Našlapanou stominutovku uzavřel Žlutý dvouplošník a piloti z Migu si mohli - stejně jako hrdinové posledního textu - spokojeně vykouřit dýmku. A prezidentské fanfáry velkolepě usazené v melodii právem podtrhly oslavencův triumfální výkon.

Kapela Mig 21 slavila 10. narozeninyK leteckému dnu patří otevřená ústa, roztomile nablblé úsměvy a ukazování prstem. Mig vyvolal všechno, chyběla jen cukrová vata. Mouchy se totiž hledají těžko. Buď se ke stroji neodváží přilétnout, nebo je stroj vcucne. Přece jen ale jedna mezi reflektory, které brilantně doplnily večer, prolétla: Lucerna bouřila, a přesto se spontánního přídavku nedočkala. Přitom by stačil jeden výkrut navíc...

MIG 21 - SKEJT
(Praha, Lucerna - 10. listopadu 2008)

Každopádně stroj Mig 21 je i po deseti letech spolehlivou mašinou, která ubrání český vzdušný hudební prostor. Je naše a nikomu ji nepůjčíme, nepronajmeme ani neprodáme. To bychom byli pěkně blbí.

MIG 21 - Koncert k 10. narozeninám
Praha, Velký sál Lucerny. 10. listopadu 2008.
Hodnocení iDNES.cz: 90 %


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Do Prahy míří divný folkař se srdcem hippeho Devendra Banhart

Devendra Banhart na hudebním festivalu Colours of Ostrava

Prostřední jméno má po postavě ze Star Wars, svého času randil s herečkou Natalií Portmanovou, přitom vyrůstal v...

Na novém albu elektronického kultu Vanessa zazní zlo, opovržení a nenávist

Samir Hauser (Vanessa)

Noční můra všech mravokárců a pokrytců Vanessa, vedená diktátorem pokleslého vkusu Samirem Hauserem, vydá v listopadu...

Rozsekáme to, slibuje Ben Cristovao k chystanému koncertu v O2 areně

Ben Cristovao s kapelou

Česko-angolský zpěvák Ben Cristovao se připravuje na dosavadní milník své pěvecké kariéry. V Praze 21. září odehraje...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz