RECENZE: Lynyrd Skynyrd dovezli z Alabamy do Plzně špičkovou jižárnu

  2:15aktualizováno  2:15
K oslavám 70. výročí osvobození armádou USA si Plzeň nemohla vybrat lepší hudební doprovod, než byl koncert Lynyrd Skynyrd. Klasikové jižanského roku jsou absolutním ztělesněním americké muziky. Se vší kvalitou i troškou kýče, který ale tak nějak patří k věci.

Lynyrd Skynyrd (Plzeň, 1. května 2015) | foto: Petr EretMAFRA

Lynyrd Skynyrd

Plzeň, plochodrážní stadion, 1. května 2015

pořádal Pragokoncert

Hodnocení­: 90 %

Večer na plzeňském plochodrážním stadionu zahájil Žlutý pes. I když byly v publiku k zaslechnutí pochybnosti o správnosti téhle volby, při objektivním pohledu byla nezpochybnitelná: žádná česká kapela pro žánr jižanského rocku u nás neudělala tolik a u takovéhle akce bylo jakési splacení zásluh zcela na místě. Nehledě na to, že v kytaristech Janu Martinkovi a Petru Roškaňukovi má Žlutý pes instrumentalisty, kteří se nemuseli svým americkým kolegům dívat na prsty se studem.

Fotogalerie

Show Lynyrd Skynyrd (jejich profil najdete zde), postavená na probíhající evropské turné, byla dokonale načasovaná a dramaturgicky vymyšlená. Možná byla kratší, než by se dalo čekat, základní set trval na minutu přesně hodinu a čtvrt, žádné improvizace se nepřipouštěly. Pak jeden - pravda, dlouhý - přídavek, a domů. Uprostřed té doby bylo ale k slyšení tolik muziky, kolik jiné kapely ze sebe nevymačkají za dvojnásob dlouhý čas.

Lynyrd Skynyrd (Plzeň, 1. května 2015)

Gary Rossington

Kapela, jejíž kořeny sahají až do poloviny 60. let, si je dobře vědoma, že největší práci pro postavení vlastního pomníku udělala na začátku 70. let, v sestavě, z níž je v té dnešní k slyšení jen kytarista Gary Rossington. Podle toho také sestavila čtrnáctipísňový setlist, ve kterém vysoko převládaly písničky z prvních dvou řadovek a koncert se tak vlastně příliš nelišil od prvního ze sedmi živáků Lynyrd Skynyrd, dvojalba One More from the Road z roku 1976.

Lynyrd Skynyrd (Plzeň, 1. května 2015)

Johnny Van Zandt

Dokonce se i začínalo stejně jako tehdy, skladbou Workin’ for MCA. Sada prvních písniček ukázala, v čem jsou Lynyrd Skynyrd silní. Totiž v té úplně nejklasičtější „jižárně“ středního až rychlejšího tempa, s údernou jednoduchou rytmikou, dobře řízeným a tudíž jasně čitelným propletencem tří kytar a od boogie odvozených partů piana. Dokonale jim to zařezávalo celý večer, ale v takovýchto skladbách prostě nejlépe.

Lynyrd Skynyrd (Plzeň, 1. května 2015)

Mark Matejka a Rickey Madlocke

K diskusi je baladická složka jejich repertoáru. Když si zpěvák Johnny Van Zandt přinesl velkou českou vlajku (jednu, menší, měl celý koncert přišpendlenu na prsou) a Lynyrd Skynyrd spustili písničku Simple Man, bylo toho patosu možná až příliš. Ostatně, nacionalisticky silně orientovaní muzikanti asi netušili, že v Česku národní symboly mají váhu snad jen ve chvílích světových vítězství hokejistů. Těch pár praporů v publiku - mezi nimiž ostatně převládaly americké konfederační, které k téhle kapele patří odnepaměti - na tomto faktu nic nemění.

Lynyrd Skynyrd (Plzeň, 1. května 2015)

Johnny Van Zandt

Stejně tak ne úplně potěšila monumentální Tuesday’s Gone, kterou probarvoval (oproti původní nahrávce z debutové studiovky) dost nevkusný rejstřík kláves. Ještěže obě písničky proložila zábavná poloakustická vložka Mississippi Kid s akustickou kytarou, mandolínou a slidekytarou, která „odkopala“ bluesové kořeny téhle muziky až někde v jug bandech černého jihu.

Lynyrd Skynyrd (Plzeň, 1. května 2015)

Johnny Van Zandt a Gary Rossington

Skončit se samozřejmě nedalo jinak než jižanskou hymnou Sweet Home Alabama, nejslavnější písní nejen téhle kapely, ale celého stylu, který zosobňuje. A v přídavku následoval Free Bird, další hitovka, která vrcholí památným kytarovým sólováním. V tomto případě „na odchodnou“. A bylo to více než solidní rozloučení s koncertem, na který se i přes rozmary počasí (jež ve výsledku alespoň co do pouze velmi střídmého deště bylo k rockovým fanouškům milosrdné) vyplatilo do Plzně z kteréhokoli kouta Česka zajet.

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Colours přivítají magického Ólafura Arnaldse i divokého Johna Butlera

John Butler

Do programu letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, přibyla další dvě zvučná jména – zasněný islandský...

Liam Gallagher poprvé sólově v Česku. Zahraje na festivalu Metronome

Glastonbury 2013 - Liam Gallagher a Beady Eye

Někdejší frontman kultovních Oasis Liam Gallagher bude v červnu jednou z hvězd pražského Metronome Festivalu. Odehraje...

VIDEO: Mobil do ruky. Julian Záhorovský natočil netradiční klip na výšku

Julian Záhorovský v klipu k písni Spolu

Rozum nad láskou vždy zvítězí, to je hlavní téma „vertikálního videoklipu“ Spolu, který pod hlavičkou sólového projektu...

Najdete na iDNES.cz