Nejlepší, kterou znám? Kapela Lucie stojí znovu na startu

  12:54aktualizováno  12:54
Kapela Lucie je před startem svého turné v úterý večer v ostravské Ostravar Aréně v dobré náladě. Slibuje hlavně vizuální efekty.

Členové kapely Lucie na tiskové konferenci k zahájení tour k nové desce EvoLucie (12. listopadu 2018) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vše už je na svém místě, tedy jak kapela Lucie v Ostravě, tak obří pódium v místní Ostravar Aréně. Hudebníci tu cvičí už několik dnů a včera večer se uskutečnila i generální zkouška. Takže snad už jen živelní pohroma by mohla zabránit tomu, aby dnes odstartovalo turné, na kterém po opravdu dlouhé době konečně zazní i nové písničky.

Deska EvoLucie, která kapele vyšla v pátek po šestnácti letech, přináší pestrou směsici žánrů i tvůrčích přístupů. Autorsky se na ní podílela celá čtveřice, tedy David Koller, Robert Kodym, Michal Dvořák i P.B.Ch. Každý z nich si také jednu svou píseň z alba vybral do setlistu koncertu, jména jednotlivých skladeb však kapela úzkostlivě tají.

Nicméně se ví, že zazní ještě pátá novinka, a to píseň Nejlepší, kterou znám, již napsal už koncem 80. let skladatel Oskar Petr a textem ji nově opatřil Kodym. Ve skladbě hostoval na kytaru Phil X ze skupiny Bon Jovi. „Já samozřejmě nebudu hrát to, co on, to nikdy nedělám. Najdu si tam své postupy,“ říká kytarista Lucie.

Fotogalerie

Zároveň vysvětluje, jak hvězdné hostování vlastně vzniklo. „Když tu píseň napsal Oskar v roce 1989 v Los Angeles, připadalo nám dobré, aby ji produkoval Mike Clink, který má za sebou velké prodeje s Guns N’ Roses. A celá story byla vymyšlená tak, že až to bude hotové, Mike požádá svého kamaráda Slashe, aby tam nahrál sólo,“ líčí Kodym. Jenže přišla hotová nahrávka včetně sóla, ale bylo zřejmé, že ho Slash nehraje. „Nakonec jsme zjistili, že jde o Phila X, který je nejen fenomenální kytarista, ale od roku 2016 také stálý člen kapely Bon Jovi. Ale naživo budu kytaru hrát já, kdežto Phil X bude v téže době na turné s Bon Jovi v Japonsku.“

Co vlastně hrají

Detaily o tom, jak bude startovní koncert vypadat, samozřejmě kapela neprozrazuje. Rameno s visutou bicí soupravou a podobné efekty však prý tentokrát čekat nemáme. „Kdepak, tohle turné bude spíš vizuálně pojaté,“ avizuje Koller.

V kapele, která se s novináři setkala v zákulisí haly mezi jednotlivými zkouškami, panuje očividně dobrá atmosféra. Hodně smíchu zaznělo při odpovědi na otázku, jak Lucii vnímají žánrově. Hrají spíše rock, nebo pop?

„Každý skládáme něco jiného. Ale já mám taky rád zkreslené kytary, i když hraju na španělku,“ říká Koller. „Mám rád třeba trash metal, ale vydržím ho poslouchat jen tak čtvrt hodiny,“ dodává.

„Pro mě osobně, když se řekne pop, je to nic moc. Rock, to si představím vesnickou tancovačku se čtyřmi promile v krvi. A poprock, to je snad úplně nejhorší,“ tvrdí zase Kodym.

„Když se mě někdo z ciziny zeptá, co hrajeme, říkám poprock. Ale vždycky u toho mrknu, aby to nebrali úplně vážně,“ podotýká Koller.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

Najdete na iDNES.cz