RECENZE: EvoLucie noci upije. Návrat Lucie není na jeden poslech

  11:58aktualizováno  11:58
Konečně jsme se dočkali. Album EvoLucie vydala kapela, která si stále drží status jedné z největších tuzemských porevolučních senzací, po opravdu dlouhé době. Lucie úspěšně navázala tam, kde před šestnácti lety skončila s albem Dobrá kočzka která nemlsá.

Kapela Lucie | foto: Ondřej Pýcha

Daly by se nejspíš napsat celé slohové práce o tom, jak Fénixovy slzy jsou nové Zkamenělé dítě a nálada písně Já jsem pan Petr Monk zase připomíná skladbu Vendemiaire z předchozí desky Dobrá kočzka která nemlsá, ale bylo by to trochu mlácení prázdné slámy.

EvoLucie

Autor:

Hodnocení­: 75 %

Nová deska EvoLucie prostě je Lucie se vší rozmanitostí, kterou kapela do své tvorby dávala vždy. Hudebně navazuje spíš na zmíněné album z roku 2002 než na legendární muziku z 90. let. Nejspíš i díky spolupráci se zahraničními producenty a bezprecedentně dlouhému času na přípravu zní po zvukové stránce lépe než kdy předtím. Zlí jazykové budou tvrdit, že tu chybějí hity, ale ve srovnání se songy typu Ameriky či Černých andělů, jež se posluchačům vryly do paměti, by každá novinka vyšla zkrátka.

První koncert aktuální šňůry v Ostravě navíc potvrdil, že třeba původně trochu vysmívaný „letní“ singl Takhle tě mám rád funguje naživo dokonale. A skladba Nejlepší, kterou znám je přesně ten typ „oplodňováku“, který publikum žádá. Jasně, srovnání s legendární písní Chci zas v tobě spát asi nesnese, ale druhou Hey Jude už taky nikdo nenapsal.

Nicméně autentický rukopis Lucie jako celku i jejích jednotlivých členů tu je znát. Stejně tak fanoušci ocení typický souzvuk hlasů Davida Kollera a Roberta Kodyma, který zní vlastně ve většině písní. V některých kouscích dvojici doplňuje ještě decentně do pozadí namíchaný sbor, který nahrávkám dodává trochu vzdušnosti.

Hostů se na desce objevuje řada – od kytaristy Phila X z Bon Jovi po tuzemskou legendu saxofonistu Vratislava Brabence z Plastiků. Nikdo zbytečně nevyčnívá, byť Brabencův part ve skladbě SEX 3 je pamětihodný. Překvapí odrhovačkově veselé pojetí písně 1968. Ale pořád lepší veselý refrén s rýmy jako „krev barví státní vlajky, vržou balalajky“ než patos, který u tématu hrozí.

Lucie – Nejlepší, kterou znám

Občas zarazí rádoby básnické obraty jako „lačnost gilotin“ nebo „teritoriální věrozvěst“. S „ovulací“ a vajíčkem, co „ve svatyni na to čeká“, si Kodym v Pěněženě stvořil píseň, za kterou se po letech může stydět jako dnes za Panice.

EvoLucie patří k nahrávkám, které po prvním poslechu mohou působit rozpačitě. Je potřeba se do ní ponořit pozorně a opakovaně. Lucie tedy posluchačům ještě mnohé noci upije.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

VIDEO: Výjimečně ploužák. Pipes and Pints představují nečekaně baladu

Kapela Pipes and Pints

Celticrocková kapela Pipes and Pints vydává klip k písni Shadow On Your Wall z nedávno vydané desky The Second Chapter....

Najdete na iDNES.cz